15 січня росіяни здійснили масований авіаційний удар ракетами по газосховищах та енергетичній інфраструктурі України
15 січня Росія атакувала десятками ракет газосховища та інші об'єкти у Львівській, Івано-Франківській та Харківській областях. У своїх коментарях росіяни заявляють про нібито знищення інфраструктури зберігання газу у Стрию, втім, завдана шкода не така значна. Як ця атака може вплинути на газопостачання в Україні - розбирався Інформатор.
У "Нафтогазі України" вже прокоментували цю атаку. Т.в.о. голови правління НАК Роман Чумак заявив, що всі підприємства Групи Нафтогаз працюють в штатному режимі. Постачання газу для людей відбувається безперебійно, без відключень. Всі наслідки ворожої атаки будуть ліквідовані найближчим часом. Росіяни вчергове хотіли залишити Україну без газу та тепла.
Отже, на сьогодні постачання газу відбувається стабільно. У грудні Україна накопичила понад 13 млрд куб. м газу у своїх сховищах для власного використання (для порівняння - у 2020 році було 28 млрд куб. м, але тоді було більше наявного населення та активно працювала промисловість). У разі систематичних подібних атак передбачити наслідки досить складно. А до уражень об'єктів критичної інфраструктури призводить неквапливість західних партнерів України у постачанні засобів ППО та ракет до них.
Проте варто підкреслити, що росіяни постійно атакують газову інфраструктуру України і продовжать це робити. Це стосується і вишок на родовищах, де добувають газ, і газосховищ, і газотранспортної системи. Атаку 15 січня можна вважати певною репетицією, бо вона не завдала суттєвих наслідків. Подібні атаки продовжаться у майбутньому - у т.ч. по тих цілях, на які росіяни спрямували ракети цього разу. Тож відповідь: ні, удар 15 січня не вплине на газопостачання населення та промисловості в Україні, а наступні - можуть.
20 січня відбудеться інавгурація Дональда Трампа, тож, припускаємо, що Росія до цього часу спробує завдати ще помітніших ударів українській енергетичній та газовій інфраструктурі. Це й додатково підсилить її переговорні позиції, а також допоможе шантажувати Європу знищенням українських запасів газу (мета може бути різною - послаблення санкцій, дозвіл роботи російським трубопроводам і далі качати газ до Європи тощо).
Україна наразі використовує лише газ власного видобутку. І не зможе купувати за кордоном російський газ за реверсною схемою, як це робила раніше. Також складно буде налагодити купівлю скрапленого газу з США чи Катару, який до того ж ще й значно дорожчий за вітчизняний. Через це доведеться раніше завершувати опалювальний сезон та економити газ. Наразі цьому сприяє тепла зима.
При цьому росіяни 15 січня застосували ракети Х-22/Х-32, які неможливо збити наявними засобами ППО (крім, можливо, Patriot). Вони не дуже точні, але були створені для враження авіаносців. Нагадаємо, що 2 роки тому така ракета зруйнувала під'їзд житлового будинку у Дніпрі, що призвело до 46 жертв. До газосховищ ці ракети дістати не можуть, а лише залишають глибокі вирви у землі, втім, здатні пошкодити обладнання на поверхні.
Річ у тім, що підземні газосховища України розташовані на глибині від 400 м до 2 км під землею - на місцях колишніх газовидобувних родовищ. До них практично неможливо дістатися ракетами. З березня 2024 року росіяни обстрілюють газосховища Західної України. Основна ціль - Більче-Волицьке сховище (з глибиною в 1 км) неподалік від кордону та у 60 км від Львова і 20 км від Стрия, у ньому знаходиться понад половина запасів газу України, та воно здатне вмістити понад 17 млрд куб. м газу. При цьому 80% українського газу зберігається саме у західних регіонах, переважно в околицях Стрия. А от видобувається практично весь газ (94%) у Полтавській та Харківській областях, звідки він у сховища на Заході і закачується.
З 1 січня 2025 року Україна зупинила транзит російського газу своєю територією та не збирається його поновлювати попри намовляння Словаччини, яка була основним його отримувачем. А це означає, що українська газотранспортна система (ГТС), яка використовувалася для заробітку росіян, тепер для них не представляє цінності, відповідно вони можуть завдавати удари і по об'єктах ГТС для паралічу її роботи.
Особливо враховуючи той факт, що Денис Шмигаль запропонував європейським країнам зберігати газ в українських сховищах (найбільших в Європі), а потім за потреби транспортувати його закордонним споживачам. А якщо пробувати знищити ці сховища та трубу, через яку такий газ може йти у сусідні країни - за кордоном такою інвестицією навряд чи не зацікавляться навіть по завершенню війни. Якщо у 2023 році Україна закачала для закордонних покупців у свої сховища 5 млрд куб. м газу, то на осінь 2024 року - у 8 разів менше (370 млн куб. м), що негативно вплинуло на прибутки "Нафтогазу".
"Черговий російський масований удар. Середина зими, і мішень для росіян незмінна: наша енергетика. Серед цілей – газова інфраструктура та енергетичні обʼєкти, які забезпечують нормальне життя людей", - пише Президент України Володимир Зеленський та наголошує на необхідності постачання додаткових систем ППО в Україну та налагодженні виробництва вітчизняних ракет ППО за західними ліцензіями.
Росіяни у своїх телеграм-каналах радіють нібито знищенню газосховищ у місті Стрий Львівської області та околицях. Втім, це не відповідає дійсності. Також росіяни стверджують про пошкодження елементів газотранспортної системи.
Член комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк зазначив, що росіяни не вразили газосховище на Заході України, пошкоджено тільки наземне обладнання. За його словами, мета ворога - щоб вибухнуло наше газосховище. Втім, атака 15 січня по газовій інфраструктурі менш потужна за ті, які були у 2022 та 2023 роках.
"Що стосується енергетичних об'єктів, по яких цілився ворог - так, фокус ворога був зосереджений саме на західній Україні. Ворог хоче зробити картинку для своїх глядачів, показуючи, як горить наше газосховище. Але йому не вдасться цього зробити", - розповідає Сергій Нагорняк.
Згідно з повідомлення голови Львівської ОВА Максима Козицького, у регіоні є влучання в два об'єкти критичної інфраструктури у Дрогобицькому та Стрийському районах. Львівська область і була основною ціллю масованої ракетної атаки росіян. В Івано-Франківській ОВА також повідомляли, що ціллю удару були об'єкти критичної інфраструктури.
За даними Повітряних сил ЗСУ, з ночі на ранок 15 січня росіяни випустили по Україні 117 повітряних цілей балістичну ракету Іскандер-М/KN; 7 крилатих ракет Х-22/32, запущених із літаків Ту-22М3; 4 крилаті ракети «Калібр» (збито 3 з них); 27 крилатих ракет Х-101/Х-55см (збито 23 з них), запущених із стратегічних бомбардувальників Ту-95МС; 4 керовані авіаційні ракети Х-59/Х-69 (всі 4 збиті), запущені з літаків тактичної авіації; 74 ударні безпілотники (47 збиті та 27 локаційно втрачені). При цьому не всі ракети, які не збили, досягли цілей.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.