Скільки скрапленого газу, вугілля чи дров можна отримати в рамках субсидії, пояснили в ПФУ

Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається на календарний рік та виплачується один раз загальною сумою

Субсидія на опалення
Субсидія на опалення

Розмір субсидії на придбання скрапленого газу і твердого пічного побутового палива (СГТП) розраховується як різниця між розміром плати за СГТП у межах норм і граничних показників та обсягом обов’язкового платежу. Право на отримання житлової субсидії на придбання СГТП має домогосподарство, яке не користується іншими видами опалення. Про це повідомляє Пенсійний фонд. 

Розмір плати за СГТП розраховується в межах норм із урахуванням граничних показників, встановлених постановою КМУ від 23.04.2012 № 356. Граничні показники вартості у 2025 році: 

  • скрапленого газу — 418,80 грн за 1 балон;
  • твердого палива — 4 187,97 грн за 1 тонну.

Норми:

  • скрапленого газу — 2 балони (на 1-2 особи), 3 балони (на 3-4 особи), 4 балони (на 5 і більше осіб);
  • твердого палива — 2 тонни на домогосподарство.

Розмір обов’язкового відсотка платежу за житлово-комунальні послуги визначається для кожного домогосподарства індивідуально й залежить від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства на одну особу (постанова КМУ від 27.07.1998 № 1156).

Як розрахувати розмір призначеної субсидії на придбання скрапленого газу і твердого пічного побутового палива для домогосподарства

Приклад: у січні 2025 року за призначенням субсидії на придбання СГТП звернулася сім’я з двох осіб. Дохід чоловіка за 2024 рік — 46 800 грн, жінки — 33 500 грн. 

  • Середньомісячний сукупний дохід домогосподарства визначається шляхом ділення сукупного доходу всіх членів домогосподарства за попередній календарний рік на кількість місяців, за які враховуються доходи: (46 800 + 33 500) / 12 = 6 691,67 грн. 
  • Річний сукупний дохід домогосподарства: 46 800 + 33 500 = 80 300 грн. 

Після цього розраховується розмір обов’язкового платежу:

  • обов’язковий відсоток платежу множиться на річний сукупний дохід домогосподарства: 6 691,67 грн (середньомісячний сукупний дохід домогосподарства) / 2 (кількість членів домогосподарства) / 2920 (прожитковий мінімум на 1 січня 2025 року) / 2 (базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії) х 15 % (базова норма плати за послуги ЖКП) = 8,6 %.
    80 300 грн х 8,6 % / 100 = 6 905,80 грн (сума обов’язкового платежу домогосподарства за ЖКП). 
  • Розмір плати за СГПТ у межах норм і граничних показників: 418,80 грн х 2 балони + 4 187,97 грн х 2 тонни = 837,60 + 8 375,94 = 9 213,54 грн.
  • Розраховуємо розмір призначеної субсидії на СГПТ для даного домогосподарства: 9 213,54 грн (розмір плати за СГПТ у межах норм і граничних показників) – 6 905,80 грн (сума обов'язкового платежу домогосподарства за ЖКП) = 2 307,74 грн (розмір субсидії).

Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається на календарний рік та виплачується один раз загальною сумою.

Як оформити субсидію

Проєкт із забезпечення українців запасами дров, започаткований у 2023 році, буде продовжено на опалювальний сезон 2024-2025 років. Держава надає ресурс для опалення в тих регіонах, де неможливе газове опалення.

Максимальний розмір субсидії на придбання твердого палива становитиме 16 234 гривень на рік для однієї родини. При обчисленні субсидії на дрова враховується дохід членів родини за минулий рік, особливо підтримуються вразливі категорії населення. Процедура оформлення субсидії на дрова аналогічна до житлової субсидії. Для її отримання потрібно: 

  • Звернутися до місцевого органу соціального захисту.
  • Подати заяву на субсидію на дрова.
  • Надати декларацію про доходи за минулий рік.
  • У деяких випадках можуть вимагати довідку, що підтверджує використання пічного опалення та дров.

Зараз діє спрощений механізм звернення за житловою субсидією, без збирання довідок і витрачання часу на заповнення декларації. Ви можете подати спрощене звернення, а заяву і декларацію оформить Пенсійний фонд України на підставі інформації, наявної з офіційних реєстрах.

Подати спрощене звернення для призначення субсидії (або заяву та декларацію, якщо ви вирішили подати повний пакет документів) можна:

  • поштою або особисто в одному з сервісних центрів Пенсійного фонду України;
  • через портал електронних послуг або мобільний застосунок Пенсійного фонду;
  • через портал «Дія»;
  • у центрах надання адміністративних послуг;
  • через уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Для заповнення заяви треба мати кваліфікований електронний підпис (КЕП). Як отримати електронний підпис, читайте в гіді Міністерства цифрової трансформації.  

Програму житлових субсидій в Україні започаткували 1995 року для допомоги малозабезпеченим родинам. Досі вона залишається головним механізмом соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.
 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube