Ацетон у дитини: причини, симптоми, лікування

Читать на русском

Симптоми, як лікувати і дієта при ацетоні

Читать на русском

Симптоми, як лікувати і дієта при ацетоні

Ацетон у дітей підвищується через дефіцит енергії. Індикатором цього може стати характерний запах ацетону з рота. Дитина довго бігає, скаче, пустує - енергія падає. Простий і швидкий спосіб компенсувати сильні енерговитрати - напоїти чадо солодким чаєм або компотом після навантажень. Це допоможе уникнути розвитку небезпечного стану, який супроводжується болем у животі, сильної блювотою і зневодненням.

Озброївшись потрібними знаннями, ви підготуєтесь до зустрічі з «противником» і дасте рішучу відсіч. Ця стаття ІНФОРМАТОРА буде корисна батькам, у яких виникла проблема з підвищенням ацетону у дітей, і тих, хто хоче дізнатися про профілактику. Поговоримо про:

  • причини, чому піднімається ацетон у дитини;
  • методи лікування;
  • дієту при ацетоні;
  • профілактику стану.

Розпізнати підвищений ацетон не завжди легко. Часто рідні плутають такий стан з отруєнням і роблять тільки гірше, намагаючись лікувати його. Обізнаність у питанні допоможе впоратися з критичним для дитини періодом.

Що таке ацетон

Підвищений ацетон - не хвороба, а стан, при якому виснажуються запаси глюкози, і виділяються токсини. Ця особливість не має відношення до вірусних та інших інфекцій.

Щоб розібратися в терміні, зупинимося на особливостях фізіології дитини. Головним джерелом енергії для організму є глюкоза. Вона накопичується в печінці і м'язах у вигляді особливого речовини глікогену. Організм дитини влаштований так, що запас глікогену в ньому менше, ніж у дорослого.

При сильних навантаженнях (фізичних, психічних, розумових) дитячий організм втрачає велику кількість глікогену, і він швидко закінчується. Якщо не дати вчасно організму глюкозу, піде витрата альтернативних джерел енергії - жирів. Внаслідок розщеплення жирів утворюються кетонові тіла (ацетон). Рівень глюкози падає, а кетонових тіл - зростає в 50-80 разів, що веде до інтоксикації.

Ацетон розвивається у дітей з 10 місяців до 5 років, і проходить, у міру дорослішання, до 9-12 років. Найчастіше стан проходить природним шляхом, так як дитина підростає, ростуть органи (печінка) і м'язова тканина, а значить і кількість глікогену, що міститься в них. Якщо не проходить після настання 12 років, напади повторюються, це тривожний знак і привід обов'язково звернутися до лікаря для подальшої діагностики.

Чому у дітей підвищується ацетон

До підвищення ацетону призводить вуглеводна недостатність. Внаслідок цього збільшується інтенсивність розпаду жирових клітин, і виділяються кетонові тіла, що отруюють організм. Рівень глюкози падає, а кетонових тіл - зростає. Коли кетонових тіл стає занадто багато, організм перестає справлятися з їх виведенням.

Частішає дихання, щоб вивести їх через легені. Починаються спазми судин, з'являється біль в животі та голові. Вплив кетонів призводить організм до сонливості і загальмованості, а іноді і до порушення. Дратується блювотний центр головного мозку, і дитина відчуває нудоту, блювотні рефлекси. На тлі цього може розвинутися ацетонемия (або ацетонемічний синдром) - часта блювота, яка провокує зневоднення.

Поширений випадок - первинний ацетонемічний синдром. Виникає через частого споживання жирів або голодування, коли у дитини порушений білковий обмін. Вторинний розвивається після інфекційної хвороби або серйозних проблем з шлунково-кишкового тракту, ендокринних захворювань.

Причини підвищеного ацетону у дитини

Підвищується ацетон найчастіше через надлишок енерговитрат.

Причини ацетону у дітей такі:

  • хвороба з високою температурою;
  • сильний стрес;
  • будь-які фізичні перевантаження;
  • недостатнє питво;
  • довгий голодування або дієта з сильними обмеженнями;
  • надмірне вживання шкідливих продуктів дитиною (торти, заварні тістечка, ковбаси), що навантажує печінку.

Це призводить до великої витрати енергії, в молодому організмі виснажується запас глікогену. Якщо його вчасно не поповнити, є ймовірність відчути запах ацетону у дитини.

У рідкісних випадках причиною служить цукровий діабет. Тому, після подолання перших труднощів, обов'язково зверніться до лікаря.

Симптоми

Ацетонемічний синдром двофазний. Він характеризується фазами кризу і межкрізісного періоду. Кризи трапляються в 2-3-річному віці.

Супроводжуючі підвищення ацетону симптоми:

  • запах ацетону з рота;
  • часта блювота;
  • діарея;
  • підвищення температури до 38 ° С;
  • немає апетиту;
  • біль в животі в області пупка;
  • зневоднення;
  • інтоксикація;
  • сонливість;
  • блідість шкіри;
  • слабкість.

Підвищення температури не є обов'язковим симптомом, так як може послідувати за запаленням або респіраторним захворюванням.

Якщо ви побачили якісь із ознак у дитини, негайно вживайте заходів, про які ми розповімо далі.

Симптоми, при яких потрібно викликати швидку

Коли ви виявили, що від дитини пахне ацетоном, спробуйте збити ацетон у дитини в домашніх умовах. Будьте на чеку, і при безперервному посиленні симптомів, не займайтеся самолікуванням, а викличте швидку.

Найнебезпечніші симптоми ацетону:

  1. Безперервна блювота з частими нападами.
  2. Категорична відмова пити воду з-за важкого стану.
  3. Підвищення температури тіла до 39 ° С неможливо збити.
  4. Критично високий вміст ацетону в організмі призводить до втрати свідомості.

Своєчасне звернення до лікаря допоможе уникнути трагічних наслідків.

Як визначити ацетон у дитини

Щоб перевірити, скільки ацетону в сечі у дитини в домашніх умовах, зробіть спеціальний тест за допомогою тест-смужок з аптеки (продаються без рецепта). Принцип тесту аналогічний властивостями лакмусового паперу. Кінчик її містить індикатор з речовиною, яке чутливо до ацетону.

Як зробити тест? Взяти ємність зі свіжою сечею, опустити кінець тест-смужки в рідину, почекати 2 хвилини, щоб сталася реакція. Порівняти забарвлення смужки зі шкалою і визначити рівень ацетону.

У смужках різних фірм свої тонкощі визначення. Уважно прочитайте інструкцію.

Інтенсивність забарвлення показує скільки в сечі кетонових тіл. Можливий як позитивний, так і негативний результат. Він вимірюється в плюсах (від 3 до 5 плюсів):

  • якщо ви бачите «+ -» (0,5 ммоль / л), або «+» (1,5 ммоль / л) - стан не критичний. Лікуйте дитину вдома.
  • «++» (4 ммоль / л) свідчить про середньої тяжкості. Можете проводити лікування вдома, якщо у вас є досвід. Якщо не стикалися з таким раніше, а дитина виявляється пити рідину, і відчуває себе все гірше - зверніться за допомогою до лікаря.
  • «+++» (10 ммоль / л) на смужці - важкий стан. Терміново госпіталізують дитини.

Обов'язковий регулярний контроль кількості кетонових тіл в сечі - запорука успіху та попередження розвитку важкого нападу ацетонемії. Будьте пильні, щоб в потрібний момент правильно зреагувати на результати тесту.

Як лікувати ацетон у дитини в домашніх умовах

Лікування дітей з ацетонемічний синдром проходить в два етапи: купірування кризу і профілактика в межкрізісний період. У кризовий період направляють сили на виведення кетонових тіл, і усунення ацидозу (процесу, при якому рівень рН в організмі зменшується, відповідно збільшується кислотність).

Під час профілактики розумно збільшують фізичну активність і додають прогулянки, пильніше стежать за харчуванням, проводять санаторне лікування, регулярно роблять необхідні обстеження.

Запобігайте ацетонемічний криз, уважно придивившись до дитини.

Вам допоможуть такі поради:

  1. Перший дзвінок - зміна в поведінці (нервозність, дратівливість, збудження).
  2. У разі скарг на біль в животі в області пупка, загальну млявість, нудоту, робіть дії, це може свідчити про швидке настання кризи.
  3. Насторожитеся при появі запаху ацетону з рота. Запобігайте напад, даючи дитині багато пити при ацетоні, регулярно з інтервалом в 10-15 хвилин. Поїть лужної мінеральної негазованої водою, чаєм з лимоном, компотом, розчином регідрону.
  4. При скаргах на допомогу прийдуть ентеросорбенти - смекта, ентеросгель, фосфалюгель.
  5. Можете зробити клізму для підтримки організму при підвищенні температури. Візьміть прохолодну воду, або розчин бікарбонату натрію (1-2%).
  6. Якщо почалася блювота, не змушуйте дитину їсти. Допоможе вода в помірних кількостях. Але повністю не виключайте їжу, так як це може призвести до погіршення стану, через збільшення дефіциту енергії. Не давайте дитині при блювоті багато рідини, щоб не спровокувати новий напад. Використовуйте чайну ложку і піпетку при сильній блювоті (вводити рідину постійно).
  7. Температура тіла прийде в норму тільки по закінченню дії токсинів, коли вони вийдуть з організму.
  8. Як доповнення до лужного питва або замість нього використовуйте мікроклізму з розчином соди (на 200 мл - 1 чайна ложка)
  9. За добу напоїть дитину рідиною, об'ємом 120 мл на 1 кілограм ваги.
  10. Постійно контролюйте рівень ацетону за допомогою тест-смужок.
  11. Побачивши нормальний рівень ацетону при тесті, переходите на лікування дієтою.
  12. При сильному погіршенні стану, потрібні внутрішньовенні крапельниці за призначенням лікаря. Не відмовляйтеся від них, вони допоможуть швидше впорається з інтоксикацією і зневодненням. Роблять їх при госпіталізації.

Лікуйте ацетон у дітей в домашніх умовах поки стан некритичне. Якщо бачите, що дитині гірше, негайно викликайте швидку допомогу.

Дієта при ацетоні

При ознаках ацетону у дитини в період кризи, важливо скорегувати харчування. За перші 3-5 днів відновлюємо водно-сольовий баланс, обережно і поступово вводимо нові продукти. Поїть дитину достатньою кількістю води. Режим харчування включає в себе дробове споживання їжі (їсти при ацетоні коштує 5-6 разів на день маленькими порціями).

Приготовлені вдома сухарики запропонуйте дитині в перший день. Дозволяється галетное печиво, запечене яблуко. З основної їжі дайте малюкові картопляне пюре, приготоване на воді, з невеликою кількістю вершкового масла. Радимо вибирати продукти, в яких містяться прості вуглеводи, але з малою кількістю жиру.

Види продуктів

Не рекомендується

Рекомендується

Овочі

Гриби, томати, петрушка, баклажани

Капуста, картопля, огірки, буряк, морква, салат

Перші страви

Суп з м'яса, грибів кістковий бульйон, борщ, уха 

Овочеві супи

Каші

Перлова, пшоняна

Вівсяна, рис, гречана

Солодощі

Заварні тістечка, бісквіти, здоба, шоколад, кекси

Сухарики, печені яблука, галетне печиво, желе, мармелад

М'ясо

Телятина, м'ясо птиці, ковбаса, печінка, субпродукти

Нежирна яловичина, кролик

Риба

Річкова риба, оселедець, солона риба, консерви

Морська риба

Фрукти 

Всі цитрусові і кислі фрукти, банани, фініки

Некислі фрукти і ягоди (яблука, черешня, виноград, абрикоси)

Молочні продукти

Сир, жирний сир, йогурт

Кефір, ряжанка, молоко, бринза, сир

Поки організм відновиться після кризи, пройде близько 2 тижнів. В цей час показаний щадний раціон. Доктор Комаровський радить зменшити частку білкової їжі в харчуванні і додати вуглеводи.

Чим не варто годувати дитину

Якщо у дитини ацетон, ретельніше стежте за тим, що він їсть, і вводите суворі обмеження на шкідливі продукти, особливо в початковий період відновлення після кризи. Кетонові тіла дратують шлунково-кишковий тракт, тому мінімізуйте газоутворення, повністю виключивши чорний хліб, макарони, здобу, абрикосовий компот і соки в пакетах.

Замініть звичайні супи на овочеві крем-супи, супи-пюре, молочні каші. Не забувайте про регулярність прийомів їжі, щоб не спровокувати голод, який підвищує ацетон. Не слід солити перчите продукти, щоб не нашкодити постраждалої підшлункової.

Небезпечно при ознаках ацетону у дитини вживати:

  • перші страви: бульйон, грибний суп, юшку;
  • м'ясо: птицю (крім індички), телятину, жирну свинину;
  • десерти: вироби з кремом, здобу, шоколад;
  • соуси: аджику, майонез;
  • молочні продукти: йогурт, сир, жирний сир;
  • фрукти: цитрусові і кислі фрукти;
  • рибу: річкові види.

Не давайте дитині перераховані вище продукти, навіть якщо протягом 3-4 днів немає ніяких скарг - так підвищується ймовірність повторного нападу.

Для профілактики впроваджуйте і обговорюйте з дитиною правила правильного харчування на постійній основі.

Як знизити ацетон у дитини при перших ознаках

До групи ризику появи ацетонемічного кризу відносяться діти з нервово-артритичним діатезом. При такій аномалії конституції тіла дитина нервовий, має розлади травлення, відрізняється надмірно худих. Перший напад зазвичай починається в 2-х річному віці, повторюється до 7 років і проходить до 12 років. Батькам дітей з такими особливостями потрібно бути особливо уважними.

Небезпека в тому, що криз виникає раптово, і недосвідченому батькові спочатку важко впоратися із завданням усунути стан, допомогти малюкові. Першим знаком, що потрібно почати турбуватися, є зміна поведінки і зовнішніх ознак дитини: нервозність, нездоровий колір обличчя, млявість сигналізують про проблему.

Відразу виміряйте тест-смужками рівень ацетону в сечі. Якщо він підвищився, на шкалі відобразиться «++++», звертайтеся до лікаря. До 3 позначок - лечіте вдома. Дотримуйтесь таких порад:

  • щоб знизити рівень кетонів, головне - забезпечте малюка достатньою питвом (компотом, мінеральною водою без газу лужної);
  • надмірний прийом рідини призведе до повторення блювоти, будьте уважні;
  • якщо не виходить поїти дитину при блювоті, внаслідок частих нападів, вводите рідина піпеткою;
  • не допускайте повного голоду, давайте по чуть-чуть дозволені продукти.
  • при стійкому погіршенні викликайте швидку.

Знаючи алгоритм дії при ацетонемічному кризі, ви успішно впораєтеся з проблемою.

Профілактика рецидивів ацетонемічного кризу

Будь-яку хворобу простіше попередити, ніж боротися з нею, коли вона вже набрала активні обороти. Якщо вас і дитини вже одного разу торкнувся ацетонемічний криз, зверніть увагу на профілактичні заходи, щоб це не повторювалося.

Лікарі радять:

  1. Переглянути спосіб життя малюка. Додати більше прогулянок на свіжому повітрі, активних ігор, танців, спорту. При розумних кількостях, це тільки поліпшить стан, нормалізує обмін речовин. Слідкуйте, щоб дитина не перестарався, так як це може призвести до рецидиву. Не допускайте перевтоми, як фізичної, так і психічної. Образ життя дитини
  2. Організувати регулярні водні процедури: ванну, контрастний душ, поступове загартовування прохолодною водою.
  3. Стежити за кількістю сну, вчасно відправляти спати, і вставати. Робити вранці зарядку. Дитині потрібно 8-10 годин сну вночі, дошкільнику ще й денний сон.
  4. Обмежити час, проведений за комп'ютером або смартфоном. Дітям до 5 років дозволяйте максимум 1 години на день, з огляду на спільний перегляд мультфільму і т.п. Після 5 років, складіть правила користування електронними девайсами, і намагайтеся їх дотримуватися. Головне, щоб технології не заважали здоровому спілкуванню з рідними, не змінювали прогулянки і активності
  5. Проводити зміцнення імунітету, проконсультувавшись з лікарем, давати дитині пропити курс вітамінів (взимку, навесні).
  6. У літній період подбати про відпочинок на природі, виїзді на море. Санаторне лікування корисно для дітей з ацетонемічний синдром.
  7. Контролювати час перебування на сонці, не допускати перегрівання малюка.
  8. Пару раз на рік, проводити курс заходів по седативною і фітотерапії (ванни, масаж, давати відвари заспокійливих трав, чаї).
  9. Вакцинувати дитину за календарем обов'язкових щеплень, щоб уберегти від інфекційних захворювань.
  10. Впровадити в життя дитини правильне харчування, з рідкісним вживанням шкідливих продуктів. Слідувати дієті. Основне правило - обмежити жири, або є їх тільки в поєднанні з вуглеводами (масло з кашею, котлети з овочами). Чи не давати їсти через міру. Виключити продукти, з вмістом пуринів (речовин, розпад яких призводить до утворення сечової кислоти). Рекомендовано дробове харчування 5-6 разів на день, з рясним споживанням рідини (мінеральної води, зеленого чаю). Обмежте споживання дитиною копченостей, смаженого. Повністю виключіть з раціону ковбаси, бульйони, жирну свинину, качку, субпродукти, кава, какао, шоколад, цитрусові, горіхи, міцний чорний чай. Перед сном давайте малюкові складні вуглеводи (вівсянку, житній хліб, картопля). Дієта_ацетон
  11. Стати на облік до ендокринолога, щорічно вимірювати кількість глюкози в крові (дитина з таким синдромом ризикує захворіти на цукровий діабет в майбутньому).
  12. Проходити щорічний огляд у педіатра, робити потрібні УЗД (органів травлення, нирок), стежити за кількістю солей в сечі. При значній урикозурії (сечовий кислоти в сечі) призначаються до прийому нормалізують її рівень препарати.
  13. Мати в аптечці тест-смужки і при запаху ацетону в сечі, відразу ж вимірювати рівень кетонів, щоб уникнути рецидиву кризу.
  14. Щоб уникнути розвитку ацетонемічного синдрому, з перших днів життя забезпечити дитині здорове харчування. Це відповідальність мами і залежить від її раціону.

Дотримуйтесь профілактичні заходи, подкорректируйте режим дня, харчування та активність дитини. Це сприяє скороченню кількості нападів, і їх більш рідкісного виникнення.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.