Симптоми, як лікувати і дієта при ацетоні
Ацетон у дітей підвищується через дефіцит енергії. Індикатором цього може стати характерний запах ацетону з рота. Дитина довго бігає, скаче, пустує - енергія падає. Простий і швидкий спосіб компенсувати сильні енерговитрати - напоїти чадо солодким чаєм або компотом після навантажень. Це допоможе уникнути розвитку небезпечного стану, який супроводжується болем у животі, сильної блювотою і зневодненням.
Озброївшись потрібними знаннями, ви підготуєтесь до зустрічі з «противником» і дасте рішучу відсіч. Ця стаття ІНФОРМАТОРА буде корисна батькам, у яких виникла проблема з підвищенням ацетону у дітей, і тих, хто хоче дізнатися про профілактику. Поговоримо про:
Розпізнати підвищений ацетон не завжди легко. Часто рідні плутають такий стан з отруєнням і роблять тільки гірше, намагаючись лікувати його. Обізнаність у питанні допоможе впоратися з критичним для дитини періодом.
Підвищений ацетон - не хвороба, а стан, при якому виснажуються запаси глюкози, і виділяються токсини. Ця особливість не має відношення до вірусних та інших інфекцій.
Щоб розібратися в терміні, зупинимося на особливостях фізіології дитини. Головним джерелом енергії для організму є глюкоза. Вона накопичується в печінці і м'язах у вигляді особливого речовини глікогену. Організм дитини влаштований так, що запас глікогену в ньому менше, ніж у дорослого.
При сильних навантаженнях (фізичних, психічних, розумових) дитячий організм втрачає велику кількість глікогену, і він швидко закінчується. Якщо не дати вчасно організму глюкозу, піде витрата альтернативних джерел енергії - жирів. Внаслідок розщеплення жирів утворюються кетонові тіла (ацетон). Рівень глюкози падає, а кетонових тіл - зростає в 50-80 разів, що веде до інтоксикації.
Ацетон розвивається у дітей з 10 місяців до 5 років, і проходить, у міру дорослішання, до 9-12 років. Найчастіше стан проходить природним шляхом, так як дитина підростає, ростуть органи (печінка) і м'язова тканина, а значить і кількість глікогену, що міститься в них. Якщо не проходить після настання 12 років, напади повторюються, це тривожний знак і привід обов'язково звернутися до лікаря для подальшої діагностики.
До підвищення ацетону призводить вуглеводна недостатність. Внаслідок цього збільшується інтенсивність розпаду жирових клітин, і виділяються кетонові тіла, що отруюють організм. Рівень глюкози падає, а кетонових тіл - зростає. Коли кетонових тіл стає занадто багато, організм перестає справлятися з їх виведенням.
Частішає дихання, щоб вивести їх через легені. Починаються спазми судин, з'являється біль в животі та голові. Вплив кетонів призводить організм до сонливості і загальмованості, а іноді і до порушення. Дратується блювотний центр головного мозку, і дитина відчуває нудоту, блювотні рефлекси. На тлі цього може розвинутися ацетонемия (або ацетонемічний синдром) - часта блювота, яка провокує зневоднення.
Поширений випадок - первинний ацетонемічний синдром. Виникає через частого споживання жирів або голодування, коли у дитини порушений білковий обмін. Вторинний розвивається після інфекційної хвороби або серйозних проблем з шлунково-кишкового тракту, ендокринних захворювань.
Підвищується ацетон найчастіше через надлишок енерговитрат.
Причини ацетону у дітей такі:
Це призводить до великої витрати енергії, в молодому організмі виснажується запас глікогену. Якщо його вчасно не поповнити, є ймовірність відчути запах ацетону у дитини.
У рідкісних випадках причиною служить цукровий діабет. Тому, після подолання перших труднощів, обов'язково зверніться до лікаря.
Ацетонемічний синдром двофазний. Він характеризується фазами кризу і межкрізісного періоду. Кризи трапляються в 2-3-річному віці.
Супроводжуючі підвищення ацетону симптоми:
Підвищення температури не є обов'язковим симптомом, так як може послідувати за запаленням або респіраторним захворюванням.
Якщо ви побачили якісь із ознак у дитини, негайно вживайте заходів, про які ми розповімо далі.
Коли ви виявили, що від дитини пахне ацетоном, спробуйте збити ацетон у дитини в домашніх умовах. Будьте на чеку, і при безперервному посиленні симптомів, не займайтеся самолікуванням, а викличте швидку.
Найнебезпечніші симптоми ацетону:
Своєчасне звернення до лікаря допоможе уникнути трагічних наслідків.
Щоб перевірити, скільки ацетону в сечі у дитини в домашніх умовах, зробіть спеціальний тест за допомогою тест-смужок з аптеки (продаються без рецепта). Принцип тесту аналогічний властивостями лакмусового паперу. Кінчик її містить індикатор з речовиною, яке чутливо до ацетону.
Як зробити тест? Взяти ємність зі свіжою сечею, опустити кінець тест-смужки в рідину, почекати 2 хвилини, щоб сталася реакція. Порівняти забарвлення смужки зі шкалою і визначити рівень ацетону.
У смужках різних фірм свої тонкощі визначення. Уважно прочитайте інструкцію.
Інтенсивність забарвлення показує скільки в сечі кетонових тіл. Можливий як позитивний, так і негативний результат. Він вимірюється в плюсах (від 3 до 5 плюсів):
Обов'язковий регулярний контроль кількості кетонових тіл в сечі - запорука успіху та попередження розвитку важкого нападу ацетонемії. Будьте пильні, щоб в потрібний момент правильно зреагувати на результати тесту.
Лікування дітей з ацетонемічний синдром проходить в два етапи: купірування кризу і профілактика в межкрізісний період. У кризовий період направляють сили на виведення кетонових тіл, і усунення ацидозу (процесу, при якому рівень рН в організмі зменшується, відповідно збільшується кислотність).
Під час профілактики розумно збільшують фізичну активність і додають прогулянки, пильніше стежать за харчуванням, проводять санаторне лікування, регулярно роблять необхідні обстеження.
Запобігайте ацетонемічний криз, уважно придивившись до дитини.
Вам допоможуть такі поради:
Лікуйте ацетон у дітей в домашніх умовах поки стан некритичне. Якщо бачите, що дитині гірше, негайно викликайте швидку допомогу.
При ознаках ацетону у дитини в період кризи, важливо скорегувати харчування. За перші 3-5 днів відновлюємо водно-сольовий баланс, обережно і поступово вводимо нові продукти. Поїть дитину достатньою кількістю води. Режим харчування включає в себе дробове споживання їжі (їсти при ацетоні коштує 5-6 разів на день маленькими порціями).
Приготовлені вдома сухарики запропонуйте дитині в перший день. Дозволяється галетное печиво, запечене яблуко. З основної їжі дайте малюкові картопляне пюре, приготоване на воді, з невеликою кількістю вершкового масла. Радимо вибирати продукти, в яких містяться прості вуглеводи, але з малою кількістю жиру.
Види продуктів |
Не рекомендується |
Рекомендується |
Овочі |
Гриби, томати, петрушка, баклажани |
Капуста, картопля, огірки, буряк, морква, салат |
Перші страви |
Суп з м'яса, грибів кістковий бульйон, борщ, уха |
Овочеві супи |
Каші |
Перлова, пшоняна |
Вівсяна, рис, гречана |
Солодощі |
Заварні тістечка, бісквіти, здоба, шоколад, кекси |
Сухарики, печені яблука, галетне печиво, желе, мармелад |
М'ясо |
Телятина, м'ясо птиці, ковбаса, печінка, субпродукти |
Нежирна яловичина, кролик |
Риба |
Річкова риба, оселедець, солона риба, консерви |
Морська риба |
Фрукти |
Всі цитрусові і кислі фрукти, банани, фініки |
Некислі фрукти і ягоди (яблука, черешня, виноград, абрикоси) |
Молочні продукти |
Сир, жирний сир, йогурт |
Кефір, ряжанка, молоко, бринза, сир |
Поки організм відновиться після кризи, пройде близько 2 тижнів. В цей час показаний щадний раціон. Доктор Комаровський радить зменшити частку білкової їжі в харчуванні і додати вуглеводи.
Якщо у дитини ацетон, ретельніше стежте за тим, що він їсть, і вводите суворі обмеження на шкідливі продукти, особливо в початковий період відновлення після кризи. Кетонові тіла дратують шлунково-кишковий тракт, тому мінімізуйте газоутворення, повністю виключивши чорний хліб, макарони, здобу, абрикосовий компот і соки в пакетах.
Замініть звичайні супи на овочеві крем-супи, супи-пюре, молочні каші. Не забувайте про регулярність прийомів їжі, щоб не спровокувати голод, який підвищує ацетон. Не слід солити перчите продукти, щоб не нашкодити постраждалої підшлункової.
Небезпечно при ознаках ацетону у дитини вживати:
Не давайте дитині перераховані вище продукти, навіть якщо протягом 3-4 днів немає ніяких скарг - так підвищується ймовірність повторного нападу.
Для профілактики впроваджуйте і обговорюйте з дитиною правила правильного харчування на постійній основі.
До групи ризику появи ацетонемічного кризу відносяться діти з нервово-артритичним діатезом. При такій аномалії конституції тіла дитина нервовий, має розлади травлення, відрізняється надмірно худих. Перший напад зазвичай починається в 2-х річному віці, повторюється до 7 років і проходить до 12 років. Батькам дітей з такими особливостями потрібно бути особливо уважними.
Небезпека в тому, що криз виникає раптово, і недосвідченому батькові спочатку важко впоратися із завданням усунути стан, допомогти малюкові. Першим знаком, що потрібно почати турбуватися, є зміна поведінки і зовнішніх ознак дитини: нервозність, нездоровий колір обличчя, млявість сигналізують про проблему.
Відразу виміряйте тест-смужками рівень ацетону в сечі. Якщо він підвищився, на шкалі відобразиться «++++», звертайтеся до лікаря. До 3 позначок - лечіте вдома. Дотримуйтесь таких порад:
Знаючи алгоритм дії при ацетонемічному кризі, ви успішно впораєтеся з проблемою.
Будь-яку хворобу простіше попередити, ніж боротися з нею, коли вона вже набрала активні обороти. Якщо вас і дитини вже одного разу торкнувся ацетонемічний криз, зверніть увагу на профілактичні заходи, щоб це не повторювалося.
Лікарі радять:
Дотримуйтесь профілактичні заходи, подкорректируйте режим дня, харчування та активність дитини. Це сприяє скороченню кількості нападів, і їх більш рідкісного виникнення.