Агресія Росії – це не лише прямий напад на Україну, але й загроза основам світового миру. Нездатність Ради Безпеки ООН зупинити імперіалістичні амбіції свого постійного члена підриває її авторитет та легітимність міжнародного права
Луна знаходиться в зростаючій фазі, а значить сприяє новим починанням, дає нам додаткову енергію
“Тихий дощ” — це лірична подорож, де похмурого осіннього вечора ти можеш залишитися наодинці зі своїми думками. Здається, місто дихає ритмом цієї пісні, й навіть на перший погляд байдужі бетонні стіни вбирають у себе цю мелодію. І кожен стає свідком цієї магії й частиною осінньої симфонії — меланхолійної, але водночас сповненої тихої надії на новий світанок.
Вік, кількість спроб та інші фактори
За 40 років існування екстракорпоральне запліднення допомогло народитися восьмом мільйонам малюків. Метод виявився дуже успішним, проте його результативність не стовідсоткова. Які причини невдач?
. На жіночу фертильність значно впливає вік. Статистика народження живих дітей на одну яйцеклітину становить:
Народження дитини після першої спроби ЕКЗ відбувається у 29,5% випадків. При кількості спроб від двох до шести результат становить вже 65,3%, проте після шостої спроби шанси зачаття істотно знижуються.
Причин недостатньої якості ембріонів безліч, від генетичних факторів до гормональних порушень. Має значення як стан яйцеклітин і сперматозоїдів, так і те, наскільки правильно сталося запліднення.
Невдача імплантації може бути пов'язана із надто тонким шаром ендометрію, поліпами матки або невчасним підвищенням рівня прогестерону. Буває й так, що причини не вдається виявити.
Однією з частих причин безпліддя є трубний фактор - порушення прохідності маткових труб. ЕКЗ дозволяє подолати трубну непрохідність, оскільки запліднення відбувається поза тілом жінки. Однак після пересадки ембріона в матку не виключена його міграція в маткову трубу та закріплення там. Щоб знизити ризик, після пересадки ембріона жінці протягом кількох днів рекомендовано постільний режим, а за деяких патологій — видалення фалопієвих труб у рамках підготовки до ЕКЗ.
Гормональна стимуляція овуляції дозволяє отримати велику кількість яйцеклітин для ЕКЗ. Побічним ефектом гормональних препаратів може стати уповільнення дозрівання ендометрію. Недостатньо розвинений ендометрій знижує шанси на успішну імплантацію ембріона.
Іноді спостерігається погана відповідь на стимуляцію яєчників з недостатнім утворенням готових до запліднення яйцеклітин. Це може свідчити про низький аваріальний резерв або необхідність внесення змін до лікарського протоколу.
Ожиріння буває наслідком гормонального дисбалансу, а й саме порушує баланс жіночих статевих гормонів, оскільки жирова тканина накопичує естроген. Гормональний дисбаланс зменшує шанси на успішну імплантацію ембріона, і на виношування вагітності. У чоловіків значна зайва вага також здатна погіршувати якість сперми, призводячи до безпліддя. Тому нормалізація маси тіла обох партнерів є однією з умов ефективності ЕКЗ.
Багато захворювань та стани здатні завадити настанню вагітності. Це і хвороби органів репродуктивної системи, загальні захворювання, і нездоровий спосіб життя, і стрес. Ретельне обстеження перед ЕКО має виявити всі подібні ризики та усунути їх чи хоча б скоригувати. Тому дуже важливо пройти повне обстеження і виконувати всі рекомендації лікаря.