4 листопада – початок історії українських залізниць: детальніше про цей день

Читать на русском

1861 — на Залізничний вокзал у Львові прибув перший на території сучасної України потяг з Відня

Читать на русском
4 листопада – початок історії українських залізниць: детальніше про цей день
Вокзал, Львів. Фото: Getty Images

1861 — на Залізничний вокзал у Львові прибув перший на території сучасної України потяг з Відня

П’ятниця, 4 листопада 2022 року. Цього дня ООН відзначають міжнародний день добра. Італія святкує перемогу у Першій світовій війні. А в США сьогодні Національний день цукерок. В Україні ж сьогодні розпочався 254 день повномасштабної війни, яку розв’язала росія проти нашої держави 24 лютого цього року. До кінця року залишається чекати ще 57 днів. Про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

В Україні сьогодні святкують День залізничника. Оскільки саме в цей день, проте 161 рік тому, на залізничний вокзал до Львова прибув перший потяг.  Від сьогодні в Україні розпочалася історія залізниць. Сьогодні на залізниці працюють понад 270 тисяч осіб. Укрзалізниця забезпечує 3% ВВП нашої країни. Транспорт забезпечує 56% вантажних і 43% пасажирських перевезень.

11 березня 2022 р., Львів, евакуація. Фото: Getty Images
11 березня 2022 р., Львів, евакуація. Фото: Getty Images

Штурм американського посольства

В 1978 році в Ірані розпочалася Ісламська революція. Режим 35-го й останнього шахиншах Мохаммед Реза Пехлеві повалили. Й більше ніколи не повертався до країни, якою правив з 1941 року.

Такий хід дій не влаштовував іранських студентів, які 4 листопада 1979 року за дві години взяли штурмом американське посольство в Тегерані й вимагали від США повернути поваленого шаха, який на той час нібито лікував рак підшлункової залози в одній з нью-йоркських лікарень.  Дипломати США, роззброєні морпіхи та офіцери, опиняються у заручниках. Пізніше неамериканців, чорношкірих та жінок звільнять. А 52-є з тих, що залишилися в заручники, утримували в полоні 444 дні.

Захоплення американських заручників у Тегерані, 1979 р. Фото: wikipedia.org

Захоплення американських заручників у Тегерані, 1979 р. Фото: wikipedia.org

В наш час в Іран все ще виходить на мітинги. Однак нині аби скинути режим аятоли, того, хто прийшов до влади після втечі останнього шаха  Мохаммед Реза Пехлеві. 1979 року аятол Хаменеї видав указ, що змушує жінок обов’язково носити хіджаб. Обмеження прав не сподобалося жінкам ще в 1979 році, тоді й розпочалися перші мітинги, але на них ніхто не зважав. Каталізатором небаченої хвилі народного обурення стала загибель 22-річної дівчини, затриманої поліцією моралі за вільно одягнений хіджаб. Терор силовиків призвів до жертв, але не збив рекордну хвилю невдоволення, яка вперше за 43 роки загрожує усунути режим ісламських кліриків. Детальніше про те, що відбувається нині в Ірані та чим це загрожує читайте тут.

Інші історичні події 4 листопада

1844 — у Львові утворена Академія технічна. З 1920 — Львівська політехніка.

1848 — Відкрите перше у світі метро. Ідею побудувати підземну залізницю для швидкого транспортування містян з одного кінця Лондона до іншого подав адвокат із Сіті Чарльз Пірсон. Перша лінія метро завдовжки 6 кілометрів зв'язувала лондонські вокзали Піддінгтон і Фаррінгдон і називалася «Metropolitan Railway», тобто «Столична залізниця». Скорочення цієї довгої назви до п'яти літер і породило усім нам знайоме «метро».

1861 — на Залізничний вокзал у Львові прибув перший на території сучасної України потяг з Відня; цей день вважається початком історії залізниць України.

1879 — Джейдс Рітті запатентував перший касовий апарат.

1890 — відкриття першого метро у Лондоні.

1899 — опублікована книга  австрійський психолог і невролог єврейського походження Зіґмунда Фройда «Тлумачення сновидінь».

1918 — вночі з 3 на 4 листопада почалися польсько-українські бої за Перемишль.

1922 — у Королівстві Єгипет знайдена гробниця Тутанхамона.

1940 — Президія Верховної Ради СРСР встановила кордон між Молдавською та Українською РСР, внаслідок чого 8 із 14 районів колишньої Молдавської АРСР залишились в складі України.

1946 — підписано китайсько-американський Договір про дружбу та взаємну торгівлю.

2001 – у Лондоні відбулась прем'єра фільму «Гаррі Поттер і філософський камінь».

2008  – на президентських виборах в США перемогу отримав Барак Хусейн Обама II. Він переміг республіканця Джона Маккейна і, набравши 52,7% голосів, став першим афроамериканцем-президентом США. Віцепрезидентом став Джозеф Байден.

 

День Народження святкує найдорожчий футболіст світу Луїш Фігу


«Без м'яча я пів людини. Не можу без нього».

4 листопада 1972 року народився найдорожчий футболіст світу  Луїш Фігу. Його заробітна плата у складі іспанського “Реала” становила 5,5 млн доларів на рік й на додачі усілякі можливі бонуси, а це були 2000-ні роки. Колишнього гравця “Барселони” за перехід на бік суперників, каталонці пробачити так і не змогли. Але й подібний гонорар як гравець “Барселони” Фігу отримати навіть не мріяв.

 

Луїш Фігу — легенда футболу.
Луїш Фігу — легенда футболу.

На футбольному полі юний Луїш фактично виріс. Дитячий тренер казав: «Чому я його можу навчити, якщо він і так вже все уміє?". Перший серйозний трофей Фігу разом з однолітками отримав у свої 17 років, як переможець Чемпіонату Світу U-16. За рік дебютує в першій команді “Спортинг”, а в 1991 році знову стає чемпіоном світу, тепер уже в категорії U-20. Згодом футболіст вигравав 4 рази чемпіонати Іспанії та Італії. За свою кар'єру за збірну Португалії відбігав 127 матчів, що є рекордом. Вигравав Кубок і Лігу чемпіонів УЄФА. У 2000-му отримав “Золотий м’яч” й тоді ж став найкращим гравцем світу за версією ФІФА.Про завершення кар'єри футболіста оголосив 16 травня 2009 року, у той самий день коли його клуб "Інтернаціонал" достроково виграв «золото» італійської футбольної першості. Сьогодні йому 50 років. Він живе в Мілані, одружений зі шведською моделлю та має трьох доньок. 

Хто ще з відомих особистостей народився 4 листопада


1910 — з’явився на світ український кобзар Семен Ластович. Його вважають автором фундаментальної праці з історії та виготовлення бандури, репресований 1939.

1911 — народився Дмитро Клячківський, український військово-політичний діяч, діяч ОУН, полковник УПА, Головний командир УПА.

1938 — День Народження в Віталія Дирдири, українського і радянського яхтсмена, олімпійського чемпіона.

1963 — на світ народився ще один олімпійський чемпіон, український та радянський легкоатлет Геннадій Авдєєнко.

1967 — день Народження святкує українська спортсменка Олена Садовнича. Жінка стала дворазовою призеркою Олімпійських ігор зі стрільби з лука.

Нагадаємо, вчора, 3 листопада, в Україні відзначали День інженерних, ракетних та артилерійських військ. Дату обрали неспроста. Що ще відбулося в той день читайте в нашому матеріалі. А ще наші журналісти дізналися якою буде погода на 4 листопада. Прочитати можна тут. А де в Україні 4 листопада вимикатимуть світло — читайте тут. 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.