30 жовтня – час переводити годинники: цей день в історії

Читать на русском

В останню неділю жовтня в Україні святкують День автомобіліста і дорожника

Читать на русском
30 жовтня – час переводити годинники: цей день в історії
Фото: pixabay.com

В останню неділю жовтня в Україні святкують День автомобіліста і дорожника

30 жовтня 2022 року – неділя. В цей день 79 років тому на Московській конференції підписали угоду про створення ООН, а за кілька років, в 1961 — СРСР здійснив найпотужніший в історії вибух водневої бомби. В Україні ж сьогодні розпочався 249 день повномасштабної війни, яку розв’язала росія проти нашої держави 24 лютого цього року. Початок нового року залишилось чекати 62 дні. Про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

В неділю, 30 жовтня 2022 року, в Україні відзначають день працівників по боротьбі з незаконним обігом наркотиків, день тренера та день автомобілістів та дорожників. У світі – Міжнародний день ортопедичних медсестер і медбратів, день лікаря ультразвукової діагностики та день поінформованості про цукрову залежність.

Остання неділя жовтня - переводимо годинник на зимовий час

Перехід на літній та зимовий час запровадили ще в 1981 році в Радянському Союзі. Окрім нас таку практику використовують ще в країнах ЄС, Ізраїлі, Ірані, Австралії, Мексиці, Великобританії, США, Канаді. Для жителів цих країн, перехід на зимовий час – це змога поспати на годину довше, а для урядовців, ймовірна, економія електроенергії. Однак на думку фахівців від таких «сезонних стрибків» страждають біоритми людини, що негативно позначається на загальному стані людини, як фізіологічному, так і психологічному. А економісти наполягають, що перехід на літній і зимовий час не є необхідним, оскільки це няк не впливає на споживання електроенергії. 

3 березня 2021 року Верховна рада в першому читанні ухвалила законопроєкт № 4201 "Про обчислення часу в Україні", який передбачає відмову від сезонного переведення годинників. Але в другому читанні цей законопроєкт так і не ухвалили. Тож сьогодні, в ніч проти 30 жовтня українці знову переходять на зимовий час, як роблять це вже 40 років поспіль в останню неділю жовтня. Стрілки годинника переводять на одну годину назад. Відтак наступна доба автоматично збільшиться на годину. 

Найбільший ядерний вибух в історії

30 жовтня 1961 року Радянський Союз випробував найпотужніший ядерний пристрій з будь-коли створених. На полігоні на острові Нова Земля Микита Хрущов дав добро підірвати 58-мегатонна водневу цар-бомбу, яка була вдесятеро разів потужніша за всі боєприпаси, що застосовувалися під час Другої світової війни.

Микита Хрущов - перший секретар ЦК КПРС у 1953–1964.
Микита Хрущов - перший секретар ЦК КПРС у 1953–1964.



Створенням такої зброї СРСР просто хотів залякати західні країни, а особливо США. На початку 1960-х років відносини між обома країнами були напруженими. У розпалі Холодної війни США та СРСР боролися за геополітичне, ідеологічне та військове панування. На той час Штати вже випробували першу у світі водневу бомбу «Майк» у 1952 році та свій найбільший ядерний пристрій «Касл Браво» у 1954-му, а от Хрущов перші випробування почав з 1955 років. Аби згодом продемонструвати військову звитягу й продемонструвати міць СРСР. Тоді ще, Хрущов жартував, що спочатку планували підірвати 100-мегатонну бомбу, але заряд зменшили, щоб не побити всі вікна в Москві.

Цар-бомба — термоядерний заряд потужністю близько 58 мегатонн.
Цар-бомба — термоядерний заряд потужністю близько 58 мегатонн.



Нині ж журналісти іспанського видання La Vanguardia вважають, що така зброя виявилася б непридатною в умовах реальної війни. Попри це, АН602 внесли до книги рекордів Гіннесса як потужний вибуховий термоядерний пристрій, що пройшов випробування.

В нас час путін “брязкає” ядерною зброєю й погрожує, що використає «всі наявні засоби» для захисту «своїх територій». В американському Інституті вивчення війни вважають ядерні погрози блефом, США заявляють, що не бачать сигналів, що росія готується застосувати ядерну зброю, однак Президент США Джозеф Байден, президент України Володимир Зеленський, та керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов  мають іншу думку: вони вважають ядерну загрозу можливою, хоча й не вірять, що путін все ж наважиться на цей крок, оскільки це тільки пришвидшить розпад рф, в НАТО зазначили, що ядерний удар з боку рф призведе до фізичної відповіді з  боку Альянсу. Разом з тим Польща хоче розмістити в країні ядерну зброю та вважає пакт Росія-НАТО розірваним. 

"1997 року було підписано пакт Росія-НАТО, на основі якого існує переконаність у тому, що жодних додаткових постійних сил НАТО у Східній Європі не варто розміщувати. Ми вважаємо, і президент сказав на саміті НАТО, що цей акт мертвий, Росія просто анулювала його агресією проти України", - наголосив голова Бюро міжнародної політики президента Якуб Кумох.

Якими ще історичними подіями відзначився день 30 жовтня

1964 - у Львові відкрито пам'ятник Івану Франку.

1967 - уперше в космосі провели автоматичне стикування кораблів - радянських "Космос-186" і "Космос-188".

1974 - у СРСР в'язні мордовських таборів вперше відзначили голодуванням день політв'язнів.

1987 - в Києві дебютувала рок-група "Воплі Відоплясова", яка згодом стала культовою.

1993 - доопрацьований проєкт нової Конституції України опубліковано для всенародного ознайомлення.

1998 - Державний комітет України у справах релігій зареєстрував статут Львівської митрополії Римо-католицької церкви, поновивши її діяльність, започатковану 13 лютого 1375 р. й насильницьки припинену радянським режимом після ІІ Світової війни.

2009 - на хвилі зростання панічних настроїв у суспільстві та епідеміологічної ситуації на Західній Україні Кабмін Юлії Тимошенко оголосив в Україні епідемію каліфорнійського грипу: вірус A/H1N1 підтверджено в 34 осіб, померли - 4. Рішенням Кабміну скасовано на три тижні всі масові заходи включно з передвиборчими, у всіх навчальних закладах оголошено карантин. Люди розмітали з аптек протигрипозні засоби та масово вдягали марлеві пов'язки

Сьогодні народився другий президент США Джон Адамс


Джон Адамс – перший віцепрезидент в історії США.  Чоловік став одним із творців американської революції. Під його керівництвом відбулася війна за незалежність, й він є одним з авторів Декларації про незалежність. З 1797 по 1801 роки Адамс очолював уряд США, як другий президент. Після чотирьох років в політиці Адамс повернувся у фермерство. Однак виховав сина Джона Куїнсі Адамса, якого обрали шостим президентом Штатів.

Джон Адамс – перший віцепрезидент в історії США.
Джон Адамс – перший віцепрезидент в історії США.

Хто ще з відомих особистостей народився 30 жовтня


1936 - народилася Поліна Астахова, знаменита українська й радянська гімнастка, п'ятиразова олімпійська чемпіонка, володарка десятка Олімпійських медалей: 5 золотих, дві срібні й три бронзові. Дівчина триразова чемпіонка світу та чотириразова чемпіонка Європи. За виняткову грацію на Заході Астахову іменували руською берізкою. А італійські журналісти на олімпійському турнірі в Римі навіть називали її Мадонною.

Поліна Астахова - українська гімнастка.
Поліна Астахова - українська гімнастка.

Нагадаємо, вчора, 29 жовтня, в Україні відзначали День військового фінансиста ЗСУ. Того ж  дня 1762 року стався останній бій Семирічної війни, а у 1918-му створено Російський комуністичний союз молоді, у майбутньому - комсомольська організація.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.