24 грудня християни західного обряду святкують Надвечір'я Різдва Христового. Цей день в історії

Цього дня 1777 року британський мореплавець Джеймс Кук відкрив острів, який назвав островом Різдва, а 1801 англійський механік-конструктор Річард Тревітік продемонстрував перший паровий автомобіль

24 грудня християни західного обряду святкують Надвечір'я Різдва Христового. Цей день в історії
24 грудня - Надвечір'я Різдва Христового

24 грудня 2022 року - субота. В цей день 64 роки тому в СРСР запровадили обов'язкову 8-річну освіту, а в 1982 зразок великого серійного вантажного літака у світі Ан-124 "Руслан" здійснив перший політ. Сьогодні - 304 день війни Росії проти України. До Нового року залишився 7 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні в Україні — День працівників архівних установ. В нашій країні існує близько 700 архівів, в яких зберігається понад 60 млн одиниць різних документів. В українських архівах працює 5 тис. працівників. В Лівії — День незалежності (1951).

Святий вечір або Надвечір'я Різдва Христового

Сьогодні у християн західного обряду, які святкують Різдво за григоріанським календарем, — Святий вечір, або Надвечір'я Різдва Христового. Вважається, що Ісус народився опівночі, тому за святковий стіл сідають ввечері.

За євангельськими переказами, того дня вагітна Діва Марія та її чоловік Йосип вирушили з Назарета до Вифлеєму, щоб зареєструватися у переписі населення. У Вифлеємі їм не було де зупинитися, тому Марія і Йосип залишились у хліву для ягнят.

Саме там і народився Ісус, якого Марія поклала до ясел із сіном. В момент народження Ісуса в небі загорілася яскрава зірка, яка вказувала шлях до Спасителя. Різдво Христове не одразу стало святом для християн. Вперше в Римській імперії його відсвяткували у 336 році.

В СРСР запровадили обов'язкову 8-річну освіту

Започаткована 8-річна освіта
В СРСР запровадили обов'язкову 8-річну освіту

24 грудня 1958 року в СРСР ухвалили закон "Про зміцнення зв'язку школи з життям та про дальший розвиток системи народної освіти в СРСР". Він передбачав запровадження обов'язкової безкоштовної восьмирічної освіти для дітей віком від 7 до 15-16 років. У квітні 1959 року відповідний закон прийняли і в Україні. Обов'язкова восьмирічна освіта давала учням загальноосвітні та технічні знання. Десятирічні середні школи реорганізували в одинадцятирічні.

Реформа передбачала залучення молоді до суспільно-корисної праці. Запроваджувалося виробниче навчання. Стратегічний напрямок — політехнізація. У школах створювали учнівські виробничі бригади різного профілю. У педагогічних вузах готували вчителів для виробничого навчання. Суттєво розширили також мережу заочної освіти та збільшили можливості підготовки педагогічних працівників в інститутах та університетах на близьких за фахом факультетах.

ПІд час шкільної реформи запровадили нові типи навчальних закладів. З'явилися школи-інтернати не лише для сиріт, а й для дітей із малозабезпечених і неповних сімей. Учнів у школах-інтернатах повністю утримувала держава. Навчання там тісно поєднували з трудовим вихованням дітей і позашкільною роботою. Наприкінці 1950-х в Україні діяло понад 90 шкіл-інтернатів, де навчалося майже 25 тис. учнів.

1959 року в Україні почали створювати перші спеціалізовані школи. Там учні поглиблено вивчали фізику, математику, хімію, біологію, іноземні мови. Спеціалізовані школи готували учнів до вступу на відповідні факультети вищих навчальних закладів.

Чим ще відзначився цей день в історії

1997 – Відбувся перший концерт гурту Мандри
1997 року відбувся перший концерт гурту Мандри. Цей день вважається датою заснування гурту

1790 – День взяття турецької фортеці Ізмаїл російськими військами під командуванням А. В. Суворова
1914 – Коротке неофіційне припинення бойових дій на західному фронті Першої світової війни, що проходило на Святвечір та Різдво 1914 між британськими та французькими солдатами з одного боку, та німецькими з іншого
1917 – Проведено Всеукраїнський (більшовицький) з'їзд Рад у Харкові, на якому проголошено маріонеткову Українську Радянську республіку – УНР
1924 – Албанія стала республікою, але вже в 1928 парламент розпущений, а Албанія проголошена королівством
1943 – Початок великого наступу радянських військ на Правобережній Україні
1979 – СРСР розпочав окупацію Афганістану
1982 – Зразок великого серійного вантажного літака у світі Ан-124 "Руслан" здійснив перший політ
1997 – Відбувся перший концерт гурту Мандри. Цей день вважається датою заснування гурту

Цього дня 1937 року народився В'ячеслав Чорновіл

В'ячеслав Чорновіл - очолив Рух опору в Україні
В'ячеслав Чорновіл

В'ячеслав Максимович Чорновіл (24 грудня 1937, смт Єрки Катеринопільського р-ну, Київської області, Української СРСР нині Черкаської області — 25 березня 1999, Бориспіль, Київської області, Україна) — український політик, громадський діяч, публіцист, літературний критик, народний депутат України I—III скликань (1990—1999), діяч руху опору проти зросійщення та національної дискримінації українського народу, політичний в'язень СРСР. Провідник українського національно-демократичного визвольного руху кінця 80-х — 90-х років; другий голова Народного руху України (1992—1999). Герой України (2000, посмертно), кавалер ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня, лавреат Міжнародної журналістської премії імені Ніколаса Томаліна (1975) та Національної премії імені Тараса Шевченка (1997). Ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року.

Разом із іншими видатними діячами започаткував в Україні національно-визвольний рух шістдесятників та дисидентів. Засновник та головний редактор підпільного українського часопису «Український вісник». Член Української Гельсінської групи. Один з ініціаторів створення Української Гельсінської спілки. Кілька разів ув'язнений за «антирадянську агітацію та пропаганду» (1967—1969, 1972—1979, 1980—1988). Перебував у мордовських таборах суворого режиму та на засланні. Сумарно пробув у неволі 17 років. У 1990–1992 рр. — голова Львівської обласної ради. Народний депутат України з березня 1990 р.

Кандидат у Президенти України на виборах 1991 р. (2 місце, 7 420 727 голосів або 23,27 %). З 1992 р. і до смерті 1999 р. — голова Народного Руху України. З жовтня 1991 — Гетьман українського козацтва. З 1995 року — член української делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи. Тричі одружений. З першою дружиною — Іриною Брунець мав сина Андрія, від другої — Олени Антонів — Тараса. Третьою дружиною стала відома дисидентка Атена Пашко.

Загинув 25 березня 1999 року за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. Чимала частина суспільства досі переконана, що Чорновола прибрали як небезпечного конкурента на майбутніх президентських виборах. Похований у Києві на Байковому кладовищі на центральній алеї. У похороні взяли участь сотні тисяч людей.

Хто ще з видатних людей народився 24 грудня

1798 року народився Адам Міцкевич, польський поет-романтик
1798 року народився Адам Міцкевич, польський поет-романтик

1491 – Святий Ігнатій Лойола, засновник Ордену Єзуїтів
1798 – Адам Міцкевич, польський поет-романтик. Поезією Адама Міцкевича захоплювався Тарас Григорович Шевченко
1837 – Єлизавета Баварська, дружина імператора Франца Йосипа I
1844 — Желехівський Євген лексикограф, фольклорист та педагог
1905 – Костянтин Данькевич, український композитор, народний артист СРСР
1906 – Джеймс Хедлі Чейз, англійський письменник, який написав понад 80 детективів
1908 – Любов Добржанська, радянська актриса театру та кіно, народна артистка СРСР
1946 – Леонід Філатов актор, режисер, поет
1971 – Рікі Мартін, пуерто-риканський співак, один з найбільш латиноамериканських артистів.

Нагадаємо, 23 грудня відзначають Всесвітній день сноуборду. Цього дня 1913 року відбувся перший політ літака Ігоря Сікорського Ілля Муромець, а 1979 під час Афганської війни радянські війська зайняли Кабул.

Рівно через тиждень - Новий рік. Це свято, коли всі близькі люди збираються за одним столом, розливають в келихи шампанське і ласують смачними стравами. Крім м'яса, риби та солодощів подають два-три різновиди салатів. Вони мають бути не тільки смачними, але й оригінальними. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube