Цього дня 1913 року відбувся перший політ літака Ігоря Сікорського Ілля Муромець, а 1979 під час Афганської війни радянські війська зайняли Кабул
23 грудня 2022 року - п'ятниця. В цей день 31 рік тому незалежність України визнали Казахстан, Ліхтенштейн, Швейцарія і Коста-Рика. Встановлено дипломатичні відносини з Казахстаном. А 2015 російські хакери здійснили Кібератаку на енергетичні компанії України. Сьогодні - 303 день війни Росії проти України. До Нового року залишився 8 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
Сьогодні в Єгипті відзначають День перемоги — на честь звільнення єгипетською армією Порт-Саїда. В Швеції сьогодні — день народження королеви Сильвії, а також офіційний день підняття прапора. В Судані та Південному Судані відзначають День дітей.
Всесвітній день сноуборду проводиться щорічно 23 грудня. Це важливе свято для кожного сноубордера, а вперше День Сноуборду провели в Європі в 2006 році. Це свято проводиться в Європі, США і навіть в Китаї. Святкування Всесвітнього дня сноуборду проводиться скрізь, де тільки випадає сніг! Основна ідея проведення цього дня – свобода спілкування і відкриттів.
Подія збирає всіх любителів сноуборду від про-райдерів до новачків. У День сноуборду на курортах-партнерах свята для сноубордистів навіть організовується безкоштовний доступ на схили. День сноуборду як правило стає офіційним відкриттям зимового сезону. У цей день планується багато різних подій: уроки сноуборду, тестування сноубордів, змагання, концерти та багато іншого.
23 грудня 1913 р. свій перший політ здійснив літак «Ілля Муромець», створений авіаконструктором Ігорем Сікорським. Апарат став першим у світі багатомоторним важким бомбардувальником, а його модифікований варіант «ІМ-Б Київський» – першим у світі пасажирським літаком. У червні 1914 року він здійснив політ за маршрутом Санкт-Петербург–Київ.
Довжина корпусу літака сягала 19 м, розмах крил — 30 м, а їхня площа на різних модифікаціях була від 125 до 200 кв. м. Оскільки початково «Ілля Муромець» створювали як пасажирський літак, салон був оснащений освітленням, опаленням і ванною кімнатою з туалетом.
У експозиції Національного музею історії України міститься фото літака «Ілля Муромець». У кінці 1913-го – на початку 1914 року цей апарат здійснив показові польоти та встановив декілька рекордів. Так, 25 грудня 1913 року він підняв вантаж вагою 1100 кг, а 25 лютого 1914 р. — здійснив політ із 16 пасажирами на борту.
Протягом 1913–1917 рр. на Російсько-Балтійському вагонному заводі в Санкт-Петербурзі виготовили понад 80 багатомоторних літаків «Ілля Муромець» кількох різних модифікацій. Після закінчення Першої світової війни ці апарати певний час використовували як пасажирські. У 1918 році І. Сікорський емігрував до США.
1583 – В урочистих умовах Папа Римський Климентій VIII формально прийняв українську православну церкву під свою зверхність. Ця звістка викликала в Україні численні протести й обурення – для широких мас ідея об'єднання всього християнства відступала перед загрозою латинізації і полонізації України.
1846 – Брати Джордж і Майкл Боїнґи заснували компанію з випуску велосипедів, яка нині займається авіабудуванням і авіаперевезеннями.
1873 – Засноване Наукове товариство імені Шевченка.
1913 – Відбувся перший політ літака Ігоря Сікорського "Ілля Муромець".
1947 – 1 січня в СРСР оголосили вихідним днем.
1947 – У Bell Laboratories американські вчені Волтер Браттейн та Вільям Шоклі продемонстрували свій винахід – транзистор. Згодом вони отримали Нобелівську премію.
1953 – народилася Романова Марія Володимирівна – голова Російського імператорського дому (2009 рік).
1954 – Перша успішна пересадка нирки у світі, Рональд Херрік пожертвував нирку своєму братові-близнюку Річарду. Трансплантація відбулася в госпіталі Brigham в Бостоні, штат Массачусетс. Операція дозволила братові Херріка прожити вісім років.
1968 – Американські астронавти Борман, Ловелл і Андерс стали першими людьми, які досягли орбіти Місяця.
1972 – Манагуа, столиця Нікарагуа, зруйнована землетрусом потужністю 6,5 бала. Загинуло понад 10 тисяч людей.
1972 – Через 73 дні після авіакатастрофи літака рейсу 571 Air Force в Андах було врятовано 16 жертв тієї аварії. На основі цих подій у 1993 році режисер Френк Маршалл зняв фільм "Живі".
1983 – Жанн Саве стала першою жінкою, призначеною генерал-губернатором Канади.
1986 – У Москву після 7-річного заслання в Горькому повернувся академік-дисидент Андрій Сахаров.
1990 – На всенародному референдумі 88 % громадян Словенії проголосували за незалежність країни від Югославії.
1991 – Незалежність України визнали Казахстан, Ліхтенштейн, Швейцарія і Коста-Рика. Встановлено дипломатичні відносини з Казахстаном.
1995 – В Індії під час новорічних святкувань внаслідок пожежі в Дабвалі у вогні загинули 540 людей, у тому числі 170 дітей.
2015 – російські хакери здійснили Кібератаку на енергетичні компанії України.
Карла Бруні Тедескі — французька співачка італійського походження, колишня модель, дружина колишнього президента Франції Ніколя Саркозі. Народилася 23 грудня 1967 року в Турині (Італія).
Дочка оперного композитора і багатого промисловця Альберто Бруні Тедескі[fr] і акторки кіно та піаністки Марізи Боріні. Її старша сестра — акторка, сценарист і режисер Валерія Бруні-Тедескі. 1973 року родина Карли Бруні переїжджає до Франції. Карла навчається грі на піаніно та гітарі. З наймолодшого віку вона була в оточенні музики та успадкувала від своєї родини любов до цього мистецтва. Карла навчається в приватних інтернатах Швейцарії та Франції. Пізніше вивчає архітектуру в Парижі.
Карла Бруні має імідж жінки, що підкорює чоловіків. Вона неодноразово з'являлася на шпальтах преси в обіймах рок-зірок Еріка Клептона, Юрія Лози та Міка Джаггера, мультимільярдера Дональда Трампа, акторів Кевіна Костнера та Венсана Переза, адвоката Арно Кларсфелда (Arno Klarsfeld). Коли Карла Бруні жила з видавцем Жаном-Полем Ентовеном (Jean-Paul Enthoven) у неї виник зв'язок з його сином Рафаелем (Raphaël Enthoven), з яким вона одружилася і від якого народила дитину в 2001 році. Карла стала одним із персонажів першого бестселера Жюстіни Леві (Justine Lévy) Rien de grave, в якому авторка — колишня жінка Рафаеля, полишена ним заради Карли — переповіла свою історію занепаду та повернення до життя після розлучення.
У грудні 2007 року сайт французького тижневика L'Express оприлюднив фотографії Карли Бруні в компанії щойно розлученого президента Франції Ніколя Саркозі, що мало гучний розголос у французьких та світових ЗМІ. Пара провела разом різдвяну відпустку в Єгипті та Йорданії. 8 січня 2008 року Саркозі на прес-конференції підтвердив намір одружитися з Карлою Бруні. Вони одружилися 2 лютого 2008 року в Єлисейському палаці (Резиденція президента Франції) в присутності лише найближчих родичів та друзів.
1573 – Джованні Баттіста Креспі, італійській художник доби раннього бароко, скульптор і архітектор.
1743 – Іполит Богданович, поет, видавець, перекладач. Випускник Києво-Могилянської академії.
1790 – Жан-Франсуа Шампольйон, французький історик-орієнталіст, лінгвіст. Визнаний засновник єгиптології, якому вдалось розшифрувати ієрогліфи.
1799 – Карл Брюллов, російський живописець (Останній день Помпеї, Вершниця).
1878 – Степан Тимошенко, український, американський та німецький вчений. Батько теоретичної механіки. Основоположник теорії міцності матеріалів, теорії пружності та коливань.
1882 – Адам Коцко, громадський діяч, борець за український університет у Львові. Убитий польським шовіністом під час студентських виступів 01.07.1910.
1924 – Михайло Водяной (Вассерман), артист оперети, керівник Одеського театру музичної комедії, що тепер має його ім'я, народний артист СРСР.
1925 – П'єр Береговуа, французький прем'єр-міністр українського походження.
1934 – Наталія Фатєєва, актриса театру і кіно (Зоя у фільмі "Три плюс два", дочка професора Мальцева у "Джентльменах удачі", Ірина Соболевська у "Місце зустрічі змінити не можна").
1950 – Вісенте Дель Боске, іспанський футболіст (півзахисник) і тренер. З 2008-го – тренер національної збірної Іспанії.
1968 – Мануель Рівера-Ортіс, американський фотограф.
1979 – Скотт Гомес, американський хокеїст.
Нагадаємо, 22 грудня - День працівників дипломатичної служби та День енергетиків. Того дня 1917 року Голова уряду Української Народної Республіки Володимир Винниченко підписав розпорядження про створення Генерального секретарства з міжнародних справ.
У п'ятницю, 23 грудня, Україну заллють дощі. Синоптики прогнозують подекуди мокрий сніг та ожеледицю. За прогнозами синоптиків у східних та південних областях істотних опадів не передбачають. Водночас південно-східну частину країни вночі та вранці огорне густий туман.