22 грудня — День енергетика: цей день в історії

1913 р. - потужність електростанцій України становила 304,3 тис.кВт

22 грудня — День енергетика: цей день в історії
Поділ без світла, Київ, Україна, фото: GettyImages

22 грудня 2022 року - четвер. Сьогодні наша країна святкує  День працівників дипломатичної служби та День енергетиків. І одні й інші, щодня працюють над тим, аби допомогти нашій країні побороти окупантів. Війна росії проти України триває вже 302 дні. До нового року залишилося всього 9 днів. Що сталося в цей день та чим він запам’ятався в історії України та світу – читайте в нашому матеріалі.

День енергетика в Україні почали відзначати наприкінці 80-х років. Свято відзначають в день зимового сонцестояння, щорічно 22 грудня, якраз тоді коли робота енергетиків, здавалося б, найбільш помітною. Оскільки сьогодні найкоротший день і найдовша ніч в році. 

Стан української енергетики

"Кожен із нас має усвідомити, що цю зиму ми будемо проходити з суттєвими обмеженнями споживання електроенергії", — про це 11 грудня у Facebook наголосив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Після восьми хвиль ракетних атак в країні пошкоджені всі теплові та гідроелектростанції, різною мірою пошкоджено 40% об'єктів високовольтної мережі. 15 грудня президент України Володимир Зеленський заявив, що для стабільного проходження поточного опалювального сезону Україні потрібна допомога Євросоюзу. Зокрема, йдеться про постачання електроенергії вартістю близько 800 мільйонів євро. А вже зранку наступного дня російські військові завдали черговий удар по українській енергосистемі. Внаслідок цієї атаки були пошкоджені енергетичні об’єкти на сході та півдні країни, через обстріли від електроенергії було відключено понад 50% всієї енергосистеми України. Компанія “Укренерго” оголосила надзвичайну ситуацію в енергетиці. За останніми наявними підрахунками загальна сума прямих задокументованих збитків, завданих росіянами по інфраструктурі нашої країни досягла позначки в більш як $136 мільярдів. 

Створення Генерального секретаріатів з міжнародних справ

22 грудня 1917 — Голова уряду Української Народної Республіки Володимир Винниченко підписав розпорядження про створення Генерального секретарства з міжнародних справ. Відомство очолив Олександр Шульгін — одним із тих, хто з моменту проголошення Української Народної Республіки зробив чи не найбільше для визнання України як незалежної держави у світі і розвитку нашої країни у сфері міжнародного співробітництва.

Олександр Шульгін — дипломат УНР, що заявив про Україну на весь світ.
Олександр Шульгін — дипломат УНР, що заявив про Україну на весь світ.

Прізвище Шульгіна згадується у багатьох архівних справах розвідки за 1930–1940 роки, які стосуються діяльності української еміграції. У фондах є навіть окрема справа-формуляр присвячена очільнику Генерального секретарства. Її назва "Дипломат" — так співробітники НКВС СРСР позначили одного з лідерів української еміграції, який створював чимало проблем для радянських спецслужб.

З 2000 року 22 грудня щорічно стали відзначати  в Україні як День дипломата. Фото: Міністерство закордонних справ Української Держави, 1918 рік.

З 2000 року 22 грудня щорічно стали відзначати  в Україні як День дипломата.
Фото: Міністерство закордонних справ Української Держави, 1918 рік.

Які ще історичні події сталися цього дня

1845 — у Філадельфії (США) вперше продемонстровано роботу першого синтезатора голосу, створеного німецьким винахідником Йозефом Фабером.

1882 — помічник американського винахідника Томаса Едісона, Едвард Джонсон придумав ялинкову електрогірлянду і прикрасив нею ялинку в себе вдома на Різдво.

1894 — військовий суд в Парижі оголосив вирок у сумнозвісній «справі Дрейфуса».

1917 — Мала Рада Української Народної Республіки ухвалила закони про Головну скарбницю та Державний банк України.

1917 — у Харкові відбувся заколот проти Української Народної Республіки, проголошено про встановлення більшовицької влади і скликано III екстрений з'їзд рад маріонеткової Донецько-Криворізької Республіки

1917 — Конгрес США ввів у країні «сухий закон».

1938 — біля берегів Південної Африки спіймали першу латимерію – найдавнішу зі сучасних риб.

1941 — британський прем'єр-міністр Вінстон Черчілль прибув до Вашингтона для переговорів з президентом США Франкліном Рузвельтом щодо об'єднання англо-американських зусиль і вироблення спільної стратегії у війні проти Німеччини та Японії. Наслідком переговорів стало створення «Об'єднаних Націй».

1972 — у Білій Церкві на комбінаті шин і гумовотехнічних виробів випущено першу продукцію.

Історія Марко Вовчок

22 грудня — День Народження Марко Вовчок.
22 грудня — День Народження Марко Вовчок.

22 грудня 1833 року народилася українська письменниця російського походження Марко Вовчок. Жінка стала "досконалістю української літератури"- так про неї відгукувався український кобзар Т. Г. Шевченко. Вовчок назвали "революційним новатором" української літератури та найавторитетнішим письменником всієї Європи. Сьогодні від дня народження Марко Вовчок минуло 189 років. 

Хто ще відзначає свій день народження 22 грудня

1872 — Каміль Ґерен, французький учений, один із творців протитуберкульозної вакцини.

1899 — Микола Горбань, український історик доби Розстріляного відродження, архівіст, письменник.

1949 — Моріс і Робін Ґібб, австралійські музиканти, композитори, співаки, засновники гурту «Bee Gees».

1959 — Бернд Шустер, німецький футболіст і футбольний тренер.

1962 — Рейф Файнз, англійський актор, посланець доброї волі ЮНІСЕФ.

Нагадаємо, вчора, 21 грудня, ми розповідали про день зимового сонцестояння. В цей день 1988 року найбільший у світі літак Ан-225 “Мрія”, здійснив свій перший в історії політ. Детальніше про те, чим запам’яталося 21 грудня в історії – читайте в нашому матеріалі.

Погода в Україні у п’ятницю, 22 грудня, буде сніжною. Місцями очікуються опади та сильний вітер. Максимальна температура повітря вдень збільшиться до +9.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube