200 тисяч гривень зарплати бійцям на передовій: скільки це може коштувати державі

Президент Зеленський, попередньо, пропонує новий варіант грошової стимуляції військових, та в яку суму теоретично може обійтися державі реалізація такого плану

200 тисяч для бійців ЗСУ
Воїни, які вже два роки на передовій, мають отримувати по 200 тисяч на місяць, вважає голова держави

В середу, 21 лютого, президент України Володимир Зеленський зустрічався зі своєю фракцію "слуг" у Верховній Раді. Там, за заявами ЗМІ та Юрія Мисягіна, голова держави запропонував підвищити зарплатню тим військовим, які вже два роки поспіль воюють "на нулі". Причому підвищити аж вдвічі: зі 100 до 200 тисяч гривень. 

Ідея підтримати більців більшим грошовим забезпеченням виглядає правильною. Водночас, чи є в держави такі гроші, де їх можна взяти та скільки взагалі це коштуватиме Україні? "Інформатор" розібрався в питанні. 

200 тисяч за два роки на передовій: що, можливо, запропонує президент 

Зазначимо, що інформації про зустріч зі фракцією наразі не так вже й багато. Нас, втім, цікавить лише один момент: пропозиція підняти зарплати бійцям ЗСУ. Про те, що Зеленський висунув цю ідею, написали майже всі українські ЗМІ. Також висловився й заступник голови оборонного комітету Ради Юрій Мисягін: він навів конкретну цитату президента. 

"Сьогодні під час вечірньої зустрічі президент сказав, що військовим, які на передовій уже два роки, необхідно підняти зарплатню до 200 тисяч гривень", - заявив нардеп. 

Зеленський хоче, аби бійці на нулі, що воюють вже два роки, отримували по 200 тисяч гривень
Зеленський хоче, аби бійці на нулі, що воюють вже два роки, отримували по 200 тисяч гривень

Ситуацію прокоментували й інші владоможці. Всі називають ідею гарною, однак зазначають, що це поки що не узгоджувалося з Мінфіном та урядом. Наразі тривають консультації. 

Скільки коштуватиме така ініціатива

Наразі можна робити висновки лише з приблизної математики. Всього в ЗСУ служать, за різними оцінками, від 850 тисяч до понад мільйона осіб. Відомо також, що при цьому десь дві третини не беруть безпосередньої участі в бойових діях, займаючись забезпеченням, логістикою, прикриваючи тил, охороняючи кордони тощо. Скільки ж тоді бійців перебувають саме на передовій, та ще й два роки поспіль?

Тут одразу виникають складнощі. Річ у тому, що даних цифр просто немає у відкритому доступі: це військова таємниця. Однак можна прорахувати приблизну кількість бійців на нулі, відштовхуючись "від зворотного". За нашою оцінкою, таких воїнів має бути близько 300 тисяч. Ми також звернулися до військових експертів, аби ті прокоментували наші підрахунки.

"Таких цифр (скільки прямо зараз воює на передку, тим паче два роки поспіль - ред.) немає. Це таємна інформація. Єдине, що лунало у відкритих джерелах: на лінії фронту — від 150 до 300 тисяч бійців. Це не суто нуль, а на лінії фронту. В районі передової та, скажімо так, задіяні в бойових діях. Більш точні дані — навряд чи хтось надасть", - сказав "Інформатору" Олег Жданов.

Приблизно таку ж оцінку надає військовий експерт Олег Старіков. За його словами, йдеться про приблизно 200 тисяч осіб. Однак точний підрахунок - особливо тих, хто знаходиться там саме з початку повномасштабного вторгнення - неможливий. 

Візьмемо за основу середню цифру в 200 тисяч бійців. Зарплатня в 200 тисяч гривень для такої кількості військовослужбовців обійдеться бюджету в 40 мільярдів гривень щомісяця. Це 480 мільярдів гривень на рік (12,4 мільярдів доларів). При цьому вся дохідна частина бюджету на 2024-й - 1,7 трильйона гривень. При видатках у 3,3 трильйона. Тобто на одних тільки зарплатах держава ризикує майже остаточно розоритися. 

Де взяти грошей - ключове питання в контексті підвищення зарплатні бійцям ЗСУ
Де взяти грошей - ключове питання в контексті підвищення зарплатні бійцям ЗСУ

Для порівняння, ЄС наразі хоче дати Україні лише 50 мільярдів євро (2 трильйони гривень), розтягнуті аж на чотири роки. З цих 50 мільярдів 33 - кредити, які треба буде повернути. А США взагалі фактично перестали допомагати через внутрішні проблеми. Правда, ще 5,4 мільярда євро (225 мільярдів гривень) в 2024-му нам обіцяє МВФ, однак поки що Київ не отримав навіть перший 900-мільйонний транш.

Важливо пам'ятати, що Україна не має права витрачати гроші міжнародних партнерів на армію. Навіть на зарплати бійцям. Тож у випадку підвищення окладу військовим розраховувати доведеться лише на себе. І навряд чи процес знаходження коштів всередині країни матиме велику популярність, адже це означатиме скорочення соціалки, підвищення податків тощо.

200 тисяч гривень - це (не)можливо? Виклики та можливості для держави

Нагадаємо, що з 1 лютого 2023-го рівень зарплатні в ЗСУ особливо не змінювався. Згідно з законом, усі військові, які перебувають на нулі, отримують зарплатню в 100 тисяч гривень. Розмір окладу загалом залежить від того, де та які задачі виконують бійці. І тут не можна не згадати, що коли уряд вводив ці зарплати, теж поставало питання, де взяти грошей. І їх знайшли - коли це стало потрібно. 

Правда, є проблема з затримками та просто відсутністю виплат для бійців з передової. ЗМІ рясніють історіями про "схематоз", завдяки якому вдається недоброчесно економити на наших захисниках. Наприклад, якщо військовий перебуває не на самому нулі, а умовно в кілометрі від нього - він уже ризикує не отримати положені 100 тисяч. На жаль, такі випадки дійсно були зафіксовані, але казати про їхню чисельність важко за відсутністю точних даних.

В цілому ж для держави у випадку ухвалення рішення підвищити зарплатню з'явиться додатковий стимул для такої очікуваної демобілізації. Можна буде, нехай і з метою економії, нарешті відпустити з передка тих, хто перебуває там вже два роки, та наситити передову "свіжими" бійцями. Тим паче, що новий головком Сирський вже виявив тисячі військових, які жодного разу за всю війну не були безпосередньо на фронті

Воїни на передовій вже сильно втомлені та потребують відпочинку
Воїни на передовій вже сильно втомлені та потребують відпочинку

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

В росії надсилають сигнали Заходу про свою готовність до переговорів. Цю позицію спочатку висловив у приватному інтерв'ю путін, а пізніше підтвердили Небензя в ООН та голова МЗС росії Лавров. Щодо цих заяв має свою думку відомий політолог Андрій Золотарьов. Чи це лише продовження традиційної риторики росії, чи намагання привернути увагу Заходу до діалогу, чи навіть спроба створити платформу для майбутніх переговорів з можливим президентом США, який, можливо, буде представником республіканської партії? Докладніше про це розповість у відео Андрій Золотарьов.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube