2 січня — Котячий Новий рік: цей день в історії

Організатори свята закликають приділити час домашньому улюбленцю та нагодувати його котячими смаколиками

2 січня — Котячий Новий рік: цей день в історії
Фото із відкритих джерел

2 січня 2023 року - понеділок. Сьогодні другий день Нового року та 313 день повномасштабної війни росії проти України. В цей день у світі святкують Котячий Новий рік. Свято вигадало у 2016 році подружжя Том і Рут Рой, які просто хотіли аби й коти мали своє особливе новорічне свято. Детальніше про свята та події, які святкують сьогодні – дізнавайтеся в нашому матеріалі.

Сьогодні, 2 січня, іспанці відзначають День Гранади, в Гаїті — День героїв, у Грузії це День долі, а у Японії - День щасливих снів.

Поразка російської армії у війні проти Японії 

2 січня 1905 японські війська генерала Маресуке Ноґі захопили стратегічно важливу в російсько-японській війні, базу Порт-Артур, яка була розташована на території Китаю. У росії не сприймали Японію як серйозного супротивника. Тому міністр внутрішніх справ Вʼячеслав Плеве й пропонував влаштувати «маленьку переможну війну» — щоб відвернути увагу від внутрішніх проблем. Однак захоплення Порту-Артур – стала першою із цілого ряду поразок російських військ, котрі визначили хід російсько-японської війни. Вже у вересні ця війна закінчилася перемогою японців. 

Японські генерали святкують перемогу над росіянами в захопленому Порт-Артурі (розфарбоване фото), 1905 рік.

Японські генерали святкують перемогу над росіянами в захопленому Порт-Артурі (розфарбоване фото), 1905 рік.

Смертельний буревій в США

1999 — на Середньому Заході США снігові намети досягти 487 мм, а температура повітря опустилася до −25 °С. Тоді через негоду загинуло 68 людей. В наш час в Америці також вирує снігова заметіль. Кількість жертв через зимові намети зросла до 64 осіб. Снігопад заблокував дороги, через це рятувальники просто не встигають дістатися до людей.

Сніжна буря у США, 2022 р.
Сніжна буря у США, 2022 р.

Які ще історичні події сталися цього дня у світі:

1492 — війська на чолі з королем Фернандом V Арагонським і королевою Ізабеллою Кастильською увійшли в Гранаду, яка капітулювала після восьми місяців облоги. З її падінням останнє державне утворення мусульман на Піренеях припинило своє існування, що знаменувало завершення семи століть Реконкісти. З того часу в цей день іспанці відзначають як день взяття Гранади. 

1942 – в ході Другої світової війни японці захопили столицю Філіппін місто Маніла і розпочали бомбардування Сінгапура. 11 січня вони зайняли столицю Малайзії Куала-Лумпур, а 16-го — розпочали окупацію Бірми.

1959 – у Радянському Союзі в бік Місяця здійснено запуск першої космічної ракети з автоматичною міжпланетною станцією "Луна 1" — вперше досягнуто другої космічної швидкості, необхідної для міжпланетних польотів.

1961 – у СРСР розпочався обмін грошей, передбачений урядовою постановою про перерахунок цін і тарифів, вкладів, грошових виплат, державних позик і рахунків за єдиним курсом 10 старих рублів на 1 новий упродовж І кварталу. Підготовка до нього відбувалася гласно і завчасно, що дозволило уникнути надмірного ажіотажу та масового скуповування товарів з метою збереження заощаджень.

1971 – американський хіт-парад очолив альбом Джорджа Харрісона “All Things Must Pass”. Харрісон став першим із екс-бітлів, хто добився подібного успіху після розпаду групи.

Супермодель 90-х Крісті Терлінгтон відзначає День Народження

1969 народилася американська супермодель Крісті Ніколь Терлінгтон. В свої 13 дівчина, що мріяла займатися кінним спортом, підписала контракт з модельним агентством, і стала отримувати 100 доларів на годину. Її першим робочим завданням була серія рекламних фотографій для мережі магазинів Emporium Capwell. В її 16 — її фотографії опублікував американський Vogue. Тоді ж Крісті й почала розцінювати модельну кар’єру як щось серйозне. Згодом вона неодноразово з'являлася на обкладинках Harper's Bazaar, Cosmopolitan, ELLE і Glamour. Її обличчя стало візитівкою таких брендів як Ann Taylor, Versace, Cerruti 1881, Christian Dior Haute couture, Chloé, Dolce & Gabbana, H&M, Lanvin, Louis Vuitton, Mango, MaxMara, Maybelline, Michael Kors, Prada, Puma, Valentino і Yves Saint Laurent.

Сьогодні Крісті 54 роки. 
Сьогодні Крісті 54 роки. 

Хто ще народився в цей день

1699 — 25-й султан Османської імперії та 106-й халіф Осман III.

1823 — Роберт Уайтхед, англійський інженер, конструктор перших бойових торпед.

1920 — американський письменник Айзек Азимов, що писав науково-фантастичні роботи такі як "Я Робот", "Зародження", "Фундамент та Імперія", "Самі боги", "Всесвіт".

1936 — Володимир Когут, український хореограф, заслужений діяч мистецтв України.

1942 — Євген Рудаков, український футболіст, воротар київського "Динамо", віцечемпіон Європи (1972), володар Кубка кубків УЄФА (1975).

1965 —   Борис Михайлович Тодуров, український лікар-кардіохірург; провів першу в Україні операцію з пересадки серця (2001).

1968 – американський актор Куба Гудінг-молодший, відомий за фільмами "В тіні", "Щурячі перегони", "Перл Харбор", "Людина честі", "Втрачаючи Ісайю", "Куди ведуть мрії" та інші.

1975 – український футболіст Олександр Володимирович Шовковський, воротар "Динамо" Київ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube