15 грудня - День працівників суду. Цей день в історії

Цього дня 1996 року народився український футболіст Олександр Зінченко, а у 2000 році створена автокефальна помісна Православна церква України

15 грудня - День працівників суду. Цей день в історії
День працівників суду

15 грудня 2022 року - четвер. В цей день 22 роки тому на ЧАЕС зупинили третій енергоблок, станція повністю припинила роботу, а 1880 у Харкові збудовано перший водогін. Сьогодні - 295 день війни Росії проти України. До Нового року залишився 16 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні в Україні відзначають День працівників суду. В Нідерландах — День королівства. В Греціїї — День пам'яті жертв «Грецької операції» НКВС. У світі сьогодні — Міжнародний день чаю. А ті, хто вивчає штучну мову есперанто, відзначають День Заменгофа — на честь творця есперанто Людвіка Заменгофа.

День працівника суду України

Починаючи з 2000 року в Україні відзначають День працівників суду – дата була встановлена 8 грудня Указом президента Леоніда Кучми № 1318/2000. Дата цього свята вибрана не випадково: саме в цей день у 1917 році в Українській Народній Республіці було створено найвищий судовий орган – Генеральний Суд. Перше засідання Генерального Суду відбулося 15 січня 1918 року, а от апеляційні суди розпочали виконання своїх обов’язків лише наприкінці квітня 1918 року.

Починаючи з лютого-березня 1918 року, на території України діяли й військово-революційні та військові суди. Найвищий суд УНР складався з трьох департаментів: адміністративного, цивільного та карного, голови яких підпорядковувалися Найвищому судді. Таким чином, не дивлячись на досить незначний час існування Центральної Ради, в Україні була створена власна судова система і велася робота, спрямована на забезпечення утвердження судової влади.

Сучасну судову систему України складають: Конституційний Суд, який розв'язує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, дає офіційне тлумачення норм Конституції і законів України; суди загальної юрисдикції, які утворюються, як правило, за територіальним принципом і які розглядають всі цивільні і кримінальні справи та справи про адміністративні правопорушення; арбітражні суди, що розглядають справи стосовно господарських правовідносин. Вищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України.

У 2000 році в Києві учасники акції «Україна без Кучми» встановили перші намети на Майдані Незалежності

15 грудня 2000 року в Києві розпочалася акція Україна без Кучми
15 грудня 2000 року в Києві розпочалася акція Україна без Кучми

«Украї́на без Ку́чми» — кампанія протестів в Україні у 2000-2001 роках, організована політичною опозицією; спрямована переважно на відставку Президента Леоніда Кучми. Перший протест було проведено 15 грудня 2000 року, в ньому брали участь 24 політичні партії та громадські організації, серед них Соцпартія, партія «Собор», УРП, Реформи і порядок, УНА-УНСО, Українська комуністична спілка молоді, Всеукраїнська партія трудящих та інші, як націоналістичні, так і деякі ліві партії.

Учасники акції розбили наметове містечко у центрі Києва з вимогами відставки президента країни й керівників силових відомств, проведення незалежної експертизи у справі зниклого журналіста Георгія Гонгадзе (гасло «Хочемо правди»). У 2001 році прем'єр-міністр Віктор Ющенко звільнений з посади і в наступному році долучився до опозиції. 

Чим ще відзначився цей день в історії

2000 — на ЧАЕС зупинили третій енергоблок, станція повністю припинила роботу
2000 рік — на ЧАЕС зупинили третій енергоблок, станція повністю припинила роботу

533 — візантійський генерал Велізарій переміг в битві при Тікамероні вандалів на чолі з королем Гелімером.

1055 — з формальної згоди халіфа аль-Каїма в Багдад урочисто увійшли турки-сельджуки під проводом Тогрул-бека.

1640 — герцог Жуан Браганський вступив на португальський престол під іменем Жуан IV.

1699 — указом царя Петра I на Русі запроваджено юліанський календар. Відлік і святкування нового року перенесено з 1 вересня на 1 січня.

1791 — в США набув чинності Білль про права — 10 поправок і доповнень до конституції 1787 року, які законодавчо закріпили свободу совісті, слова і друку, зборів і носіння зброї.

1880 — у Харкові збудовано перший водогін.

1915 — в американській газеті New York Times вийшла стаття про геноцид вірмен в Османській імперії

1934 — у Києві в підвалах НКВС УРСР за вироком виїзної сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР розстріляли 28 українських письменників.

1937 — в Радянському Союзі почалась «Грецька операція» НКВС — масові репресії проти греків.

1939 — в США відбулася прем'єра фільму Дейвіда Селзніка за участю акторів Вів'єн Лі і Кларка Ґейбла «Розвіяні вітром».

1950 — у Брюсселі підписано Конвенцію про створення Ради митного співробітництва.

1964 — у Канаді ухвалили державний прапор із кленовим листом.

1966 — французький астроном Одуен Дольфюс відкрив супутник Сатурна Янус.

1970 — радянська міжпланетна станція «Венера-7» вперше здійснила посадку космічного апарату з Землі на іншу планету.

1995 — на зустрічі глав десяти країн Південно-Східної Азії в Бангкоку регіон проголошено зоною, вільною від ядерної зброї.

1995 — Європейський суд ухвалив рішення у «справі Босмана». Футболісти з ЄС отримали право на безкоштовний трансфер у межах ЄС по завершенню контрактів. Також визнали незаконним ліміт на легіонерів з інших країн ЄС.

2000 — на ЧАЕС зупинили третій енергоблок, станція повністю припинила роботу.

2018 — створена автокефальна помісна Православна церква України.

15 грудня свій день народження відзначає український футболіст Олександ Зінченко

український футболіст Олександ Зінченко
Олександ Зінченко

Олександр Володимирович Зінченко (нар. 15 грудня 1996, Радомишль, Україна) — український футболіст, півзахисник і лівий захисник лондонського «Арсеналу» та збірної України. Колишній гравець «Манчестер Сіті», у складі якого став найтитулованішим українським гравцем у європейських чемпіонатах. Чотириразовий чемпіон Англії, найкращий гравець своєї команди у фінальному матчі Ліги Чемпіонів УЄФА 2020/21.

Народився 15 грудня 1996 року в місті Радомишлі на Житомирщині. Футбол був однією з улюблених забав юного Олександра. Його батько Володимир Зінченко, у минулому футболіст, став першим учителем сина та передав йому деякі секрети спортивної майстерності. 1 вересня 2004 у віці 7 років Олександра зарахували в Радомишльську ДЮСШ, він почав виступати за місцеву дитячу команду Радомишльської ДЮСШ «Карпатія», де відрізнявся дуже видовищною та результативною грою в атаці.

Його першим тренером був Сергій Борецький, що багато в чому визначило подальшу долю юного Олександра. Високо оцінивши його, наставник організував Олександру перегляд у фарм-клубі донецького «Шахтаря» ― «Моноліт» (Іллічівськ).

Хто ще з відомих особистостей народився 15 грудня

  • 37 — Нерон, римський імператор.
  • 1832 — Гюстав Ейфель, французький інженер-будівельник і архітектор.
  • 1846 — Еусебі Гуель, каталонський промисловець, меценат та політик.
  • 1852 — Антуан Беккерель, французький фізик.
  • 1859 — Людвік Заменгоф, творець мови есперанто.

Нагадаємо, 14 грудня українці згадують тих, хто загинув, розбираючи наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. У ліквідації наслідків аварії взяли участь близько 240 тисяч людей.

У четвер, 15 грудня, погода у деяких областях України буде без істотних опадів. Проте синоптики попереджають про сильні пориви вітру та ожеледицю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube