Цього дня 1996 року народився український футболіст Олександр Зінченко, а у 2000 році створена автокефальна помісна Православна церква України
15 грудня 2022 року - четвер. В цей день 22 роки тому на ЧАЕС зупинили третій енергоблок, станція повністю припинила роботу, а 1880 у Харкові збудовано перший водогін. Сьогодні - 295 день війни Росії проти України. До Нового року залишився 16 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
Сьогодні в Україні відзначають День працівників суду. В Нідерландах — День королівства. В Греціїї — День пам'яті жертв «Грецької операції» НКВС. У світі сьогодні — Міжнародний день чаю. А ті, хто вивчає штучну мову есперанто, відзначають День Заменгофа — на честь творця есперанто Людвіка Заменгофа.
Починаючи з 2000 року в Україні відзначають День працівників суду – дата була встановлена 8 грудня Указом президента Леоніда Кучми № 1318/2000. Дата цього свята вибрана не випадково: саме в цей день у 1917 році в Українській Народній Республіці було створено найвищий судовий орган – Генеральний Суд. Перше засідання Генерального Суду відбулося 15 січня 1918 року, а от апеляційні суди розпочали виконання своїх обов’язків лише наприкінці квітня 1918 року.
Починаючи з лютого-березня 1918 року, на території України діяли й військово-революційні та військові суди. Найвищий суд УНР складався з трьох департаментів: адміністративного, цивільного та карного, голови яких підпорядковувалися Найвищому судді. Таким чином, не дивлячись на досить незначний час існування Центральної Ради, в Україні була створена власна судова система і велася робота, спрямована на забезпечення утвердження судової влади.
Сучасну судову систему України складають: Конституційний Суд, який розв'язує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, дає офіційне тлумачення норм Конституції і законів України; суди загальної юрисдикції, які утворюються, як правило, за територіальним принципом і які розглядають всі цивільні і кримінальні справи та справи про адміністративні правопорушення; арбітражні суди, що розглядають справи стосовно господарських правовідносин. Вищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України.
«Украї́на без Ку́чми» — кампанія протестів в Україні у 2000-2001 роках, організована політичною опозицією; спрямована переважно на відставку Президента Леоніда Кучми. Перший протест було проведено 15 грудня 2000 року, в ньому брали участь 24 політичні партії та громадські організації, серед них Соцпартія, партія «Собор», УРП, Реформи і порядок, УНА-УНСО, Українська комуністична спілка молоді, Всеукраїнська партія трудящих та інші, як націоналістичні, так і деякі ліві партії.
Учасники акції розбили наметове містечко у центрі Києва з вимогами відставки президента країни й керівників силових відомств, проведення незалежної експертизи у справі зниклого журналіста Георгія Гонгадзе (гасло «Хочемо правди»). У 2001 році прем'єр-міністр Віктор Ющенко звільнений з посади і в наступному році долучився до опозиції.
533 — візантійський генерал Велізарій переміг в битві при Тікамероні вандалів на чолі з королем Гелімером.
1055 — з формальної згоди халіфа аль-Каїма в Багдад урочисто увійшли турки-сельджуки під проводом Тогрул-бека.
1640 — герцог Жуан Браганський вступив на португальський престол під іменем Жуан IV.
1699 — указом царя Петра I на Русі запроваджено юліанський календар. Відлік і святкування нового року перенесено з 1 вересня на 1 січня.
1791 — в США набув чинності Білль про права — 10 поправок і доповнень до конституції 1787 року, які законодавчо закріпили свободу совісті, слова і друку, зборів і носіння зброї.
1880 — у Харкові збудовано перший водогін.
1915 — в американській газеті New York Times вийшла стаття про геноцид вірмен в Османській імперії
1934 — у Києві в підвалах НКВС УРСР за вироком виїзної сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР розстріляли 28 українських письменників.
1937 — в Радянському Союзі почалась «Грецька операція» НКВС — масові репресії проти греків.
1939 — в США відбулася прем'єра фільму Дейвіда Селзніка за участю акторів Вів'єн Лі і Кларка Ґейбла «Розвіяні вітром».
1950 — у Брюсселі підписано Конвенцію про створення Ради митного співробітництва.
1964 — у Канаді ухвалили державний прапор із кленовим листом.
1966 — французький астроном Одуен Дольфюс відкрив супутник Сатурна Янус.
1970 — радянська міжпланетна станція «Венера-7» вперше здійснила посадку космічного апарату з Землі на іншу планету.
1995 — на зустрічі глав десяти країн Південно-Східної Азії в Бангкоку регіон проголошено зоною, вільною від ядерної зброї.
1995 — Європейський суд ухвалив рішення у «справі Босмана». Футболісти з ЄС отримали право на безкоштовний трансфер у межах ЄС по завершенню контрактів. Також визнали незаконним ліміт на легіонерів з інших країн ЄС.
2000 — на ЧАЕС зупинили третій енергоблок, станція повністю припинила роботу.
2018 — створена автокефальна помісна Православна церква України.
Олександр Володимирович Зінченко (нар. 15 грудня 1996, Радомишль, Україна) — український футболіст, півзахисник і лівий захисник лондонського «Арсеналу» та збірної України. Колишній гравець «Манчестер Сіті», у складі якого став найтитулованішим українським гравцем у європейських чемпіонатах. Чотириразовий чемпіон Англії, найкращий гравець своєї команди у фінальному матчі Ліги Чемпіонів УЄФА 2020/21.
Народився 15 грудня 1996 року в місті Радомишлі на Житомирщині. Футбол був однією з улюблених забав юного Олександра. Його батько Володимир Зінченко, у минулому футболіст, став першим учителем сина та передав йому деякі секрети спортивної майстерності. 1 вересня 2004 у віці 7 років Олександра зарахували в Радомишльську ДЮСШ, він почав виступати за місцеву дитячу команду Радомишльської ДЮСШ «Карпатія», де відрізнявся дуже видовищною та результативною грою в атаці.
Його першим тренером був Сергій Борецький, що багато в чому визначило подальшу долю юного Олександра. Високо оцінивши його, наставник організував Олександру перегляд у фарм-клубі донецького «Шахтаря» ― «Моноліт» (Іллічівськ).
Нагадаємо, 14 грудня українці згадують тих, хто загинув, розбираючи наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. У ліквідації наслідків аварії взяли участь близько 240 тисяч людей.
У четвер, 15 грудня, погода у деяких областях України буде без істотних опадів. Проте синоптики попереджають про сильні пориви вітру та ожеледицю.