Звільнення журналістів, тиск та провладні перекоси: як Офіс президента намагається контролювати Укрінформ – УП

Читать на русском

24 травня з інформагентства звільнився Олексій Мацука

Читать на русском
ОП та Укрінформ
Як Офіс президента контролює “Укрінформ”. Колаж: Інформатор

24 травня з інформагентства звільнився Олексій Мацука

Українська влада намагається контролювати державне агентство Укрінформ. Зокрема, це стало особливо помітно, коли його гендиректором у листопаді 2023 року призначили журналіста Олексія Мацуку. 24 травня він заявив, що йде з посади. Втім, протягом півроку в агентстві за різними свіденнями спостерігалося те, що називають управлінським хаосом – тиск співробітників, масові звільнення та інформаційні перекоси на користь влади.

Про це йдеться у розслідуванні “Української правди”. В Офісі президента вирішили замінити Мацуку, оскільки негативні факти стали відомі посольствам країн G7, а новим гендиректором призначили колишнього речника Східного угруповання ЗСУ Сергія Череватого.

Працівники Укрінформу називають 9 листопада “днем рейдерського захоплення”, адже саме тоді відбулося знайомство з Мацукою та його радниками, яке одразу почалося з конфлікту - вони вимагали припинити захід у пресцентрі. Заздалегідь про це нікого не попередили. За словами джерел видання, кандидатуру Мацуки висунув саме керівник ОП Андрій Єрмак. 

Зазнаається, що сам Мацука теж не приховував зв’язків з Банковою і казав, що саме там його призначили. Його заступником і “кадровиком” став Єгор Сігарьов, який не мав досвіду роботи в медіа. А неформальним “куратором” агентства від ОП називали Владислава Васюка, який багато років знайомий із Сігарьовим. Крім того, команда Мацуки заохочувала до роботи обіцянками про бронювання від мобілізації.

Водночас гендиректор у робочих чатах поширював теми, які “бажано висвітлювати”, та розповідав, як “краще пояснювати” політичні, військові та міжнародні події. Редакції також отримували списки експертів з контактами, до яких варто звертатися при підготовці новинних і аналітичних матеріалів. А відеовідділу Укрінформу намагалися заборонити публікувати в YouTube контент із соцмереж колишнього командувача Об'єднаних сил Сергія Наєа – Мацука називав його блог “піарним”.

Крім того, забороняли поширювати у соцмережах агентства контент про Валерія Залужного. Втім, SMM-відділ не виконував “прохань”. За словами співрозмовників УП, у грудні 2023-го Мацука особисто відправив регіональній редакції файли з рекомендаціями щодо тем, які треба висвітлювати кореспондентам. Також там був перелік “бажаних” та “небажаних” експертів. Однак колектив відмовився працювати за такими правилами.

Все це призвело до того, що навесні 2024 року Укрінформ вперше за багато років не потрапив до “білого списку” ЗМІ Інституту масової інформації (IMI). За словами директорки ІМІ Оксани Романюк, це сталося через перекос новин у бік ОП. Зокрема, у листопаді 2023-го кількість згадок Єрмака на Укрінформі зросла на 28% порівняно з вереснем, у грудні – на 60%.

На початку 2024 року з агентства почали масово звільнятися працівники. Загалом під час правління Мацуки, за даними УП, звідти пішло 45 людей. Зокрема, керівники творчих підрозділів, журналісти, відеооператори, фотокореспонденти, маркетологи. Серед них і заступниця гендиректора – кураторка майже всіх творчих редакцій Марина Сингаївська.

У січні 2024-го посли країн G7 зустрілися з українськими журналістами. Під час зустрічі тодішня заступниця Мацуки Марина Сингаївська розповідала про тиск і намагання цензурувати роботу Укрінформу з боку нового керівництва. Тоді ж вона показала і “рекомендації” керівництва.

Впродовж кількох місяців в ОП та Мінкульті планували створити незалежну наглядову раду для агентства, але рішенняне ухвалили. Зрештою вирішили Мацуку просто прибрати.

Що відомо про Олексія Мацуку

Звільнення журналістів, тиск та провладні перекоси: ОП намагається контролювати Укрінформ – УП 1

Олексій Мацука заснував інформагентство “Новости Донбасса”, працював у київському бюро “Радіо Свобода” та був автором програм на “Громадському”. Також з 2020 по 2023 роки він був шеф-редактором державного телеканалу FREEДОМ. Там Мацука демонстрував свою прихильність до Володимира Зеленського та всієї влади. 

Вже колишній гендиректор Укрінформу і раніше потрапляв у скандали, а медіаспільнота звинувачувала його у підігруванні російській пропаганді та непатріотичних погладях. Зокрема, він запевняв, що журналісти не мають бути патріотами. 

Під час роботи в Укрінформі Мацука заявляв про необхідність створити ще один державний російськомовний канал “Дом-2”. Співрозмовники УП, наближені до Банкової, заявили, що Мацуку призначили, щоб “вдихнути нове життя” в агентство. Про звільнення з посади він оголосив 24 травня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.