Зв’язки і з Путіним, і з Трампом: що стоїть за візитом Орбана у Київ - думки експертів

Читать на русском

Україна та Угорщина домовилися працювати над безпековою угодою та обговорили співпрацю, але експерти кажуть, що питання замороження війни було основним

Читать на русском
Візит Орбана у Київ
Що може стояти за першим з початку війни візитом Віктора Орбана в Україну. Колаж: Інформатор

Україна та Угорщина домовилися працювати над безпековою угодою та обговорили співпрацю, але експерти кажуть, що питання замороження війни було основним

У вівторок, 2 липня, прем’єр-міністр Угорщини, яка напередодні почала головувати у Раді Євросоюзу, Віктор Орбан вперше з початку повномасштабного вторгнення приїхав з візитом у Київ. Офіційно на переговорах із президентом Володимиром Зеленський домовилися про співпрацю та обговорили майбутній безпековий договір між державами. Втім, вже стало відомо, що Орбан кулуарно просив про припинення вогню. Це підтвердили й експерти, які кажуть, що тема візиту – замороження війни. І робить це угорський прем’єр для того, щоб показати себе миротворцем в очах Росії, Китаю та США.

Навіщо Орбан приїхав у Київ

“До Києва прибув "угорський зв'язковий" Орбан. Що має чудові стосунки і з Путіним, і з Трампом. Кулуарно обговорюватимуть умови "заморожування" війни”, – написав політолог Максим Ялі у Telegram.

Орбан та Зеленський у Києві. Фото: Офіс президента
Орбан та Зеленський у Києві. Фото: Офіс президента

А політолог Петро Олещук каже, що Орбан останнім часом не дуже впевнено почуває себе всередині своєї ж держави, зокрема, через посилення впливу опозиції. Саме тому він намагається балансувати і не протиставляти себе відверто Євросоюзу.

“У Орбана є конкретні інтереси, пов’язані з Україною. У першу чергу, це питання транспортування російського газу, яке було припинене. Думаю, що Орбан, швидше за все, намагатиметься досягти якихось преференцій для себе в обмін на відмову від блокування рішень, пов’язаних з євроінтеграцією України”, – зауважив Олещук у коментарі Інформатору. 

Водночас доктор політичних наук Ігор Петренко наголосив, що Орбан намагається собі створити образ миротворця. Але вже не всередині своєї країни, а на зовнішньополітичній арені. 

“Він має комунікацію з Китаєм, я думаю, має комунікацію з Трампом, і з Росією. Тому він може спробувати зіграти роль посередника, тим паче, що головування в єврораді дає поле для цього. Але потрібно для цього мати комунікацію і з Україною”, – підкреслив експерт.

Фото: Офіс президента
Фото: Офіс президента

Для чого візит Орбана Україні

Україні потрібно мати прогнозовані відносини з Орбаном, допоки він при владі, додав Петренко. Ба більше, Україна сама давно просила про цей візит, адже робота з Угорщиною для нас є пріоритетною.

А за словами Петра Олещука, головування Угорщини у Раді ЄС, зокрема, може пришвидшити або пригальмувати процес переговорів про вступ України до Євросоюзу.

“В інтересах України, щоб Угорщина не заважала цьому процесу, не блокувала найбільш значимі рішення”, – додав експерт.

Що вже відомо про приїзд Орбана

Віктор Орбан вже у Києві та навіть провів переговори з Володимиром Зеленським. Під час брифінгу стало відомо, що політики обговорили торгівлю, транскордонну співпрацю, інфраструктурні та енергетичні питання, а також вирішили відкрити першу українську школу в Угорщині, яка і профінансує проєкт. Ба більше, це буде ще й перша повністю українська школа в Європі. 

Орбан та Зеленський у Києві. Фото: Офіс президента
Орбан та Зеленський у Києві. Фото: Офіс президента

Офіційною метою свого візиту Орбан назвав вирішення питань двосторонніх відносин, щоб у майбутньому підписати угоду між державами. ЗМІ написали ж, що під час брифінгу угорський прем’єр просив Зеленського про припинення вогню на фронті для проведення мирних переговорів. Він заявив, що підтримує мирні ініціативи українського лідера, але наголосив на складності реалізації, оскільки це займе багато часу.

“Я попросив Зеленського подумати про те, чи не можна зробити інакше: спершу припинити вогонь, а потім вести переговори про мир. Тому що припинення вогню могло б забезпечити прискорення темпу цих переговорів”, – сказав Орбана на пресконференції та додав, що “вдячний Зеленському за його думку з цього питання”, хоча не розкрив, про що саме йдеться.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан не просто вперше за війну приїхав в Україну – це його перший візит взагалі за 12 років. І зробив він це на наступний день після початку головування своєї країни в Раді ЄС. А на тему переговорів останнім часом говорять значно частіше – від західних ЗМІ до українських політиків. Обговорюється зокрема формат участі РФ у другому Саміті миру. Медіа ж пишуть, що сісти за стіл переговорів Україні та Росії доведеться в кінці 2024 року, після виборів президента США. Тож розмови про те, що темою його візиту є “замороження війни”, не виглядають пустими. Особливо, враховуючи його зв’язки з РФ, Китаєм та США.

Якщо ж дійсно Зеленський та Орбан серед іншого обговорювали припинення бойових дій, чекати зараз на якийсь результат таких переговорів зарано. Україна теж готує свій детальний план завершення війни, який президент обіцяв представити до кінця року, а також шукає інструменти тиску на Росію. Реалізація українських мирних ініціатив дійсно є важким процесом, про що неодноразово наголошували західні політики. Але процес вже запущено, а комюніке Глобального саміту миру вже підписали 90 країн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.