Вчені фіксують найменшу кількість льоду за останні 45 років
Кількість Антарктичного морського льоду для цієї пори року зменшилась до безпрецедентного мінімуму. За словами вчених, кількість льоду, ймовірно, більше ніколи не повернеться до колишніх масштабів.
Видання CNN повідомляє, що щороку кількість морського льоду в Антарктиді зменшується до найнижчого рівня протягом літа. Потім морський лід знову накопичується протягом зими. Але в цьому році, за спостереженнями дослідників, ситуація змінилась і стала просто жахливою. Кількість льоду у 2023 році не повернулась до очікуваного рівня. Це найменша кількість льоду для цієї пори року за останні 45 років. Згідно з даними Національного центру даних про сніг і лід (NSIDC), площа льоду приблизно на 1,6 мільйона квадратних кілометрів менша за попередній зимовий рекорд, встановлений у 2022 році.
Як пише видання, у середині липня морський лід Антарктиди був на 2,6 мільйона квадратних кілометрів менше середнього показника з 1981 по 2010 рік. Це територія майже така ж за величиною як Аргентина, або разом узяті території американських штатів Техас, Каліфорнія, Нью-Мексико, Аризона, Невада, Юта і Колорадо.
Деякі вчені описали це явище як надзвичайно рідкісне, яке, ймовірно, трапляється лише раз на мільйони років. Але науковець з Університету Колорадо Тед Скамбос вважає, що людство опинилось на порозі глобальних змін.
“Все змінилося, немає сенсу говорити, що все буде як раніше. Останні події свідчать, що система змінилась”, – сказав він CNN.
Антарктида – віддалений, складний материк. На відміну від Арктики, де рівень морського льоду постійно зменшувався в міру прискорення кліматичної кризи, рівень морського льоду в Антарктиді коливався від рекордно високих до рекордно низьких рівнів за останні кілька десятиліть, що заважає вченим зрозуміти, як він реагує на глобальне потепління. Але з 2016 року вчені почали спостерігати стрімку тенденцію до зниження кількості льоду. Багато науковців кажуть, що зміна клімату може бути основною причиною зникнення льоду.
“Антарктична система завжди була дуже мінливою. Проте цей поточний рівень варіації настільки екстремальний, що стає зрозумілим: щось радикально змінилося за останні два роки, особливо цього року, порівняно з усіма попередніми роками принаймні за останні 45 років”, – сказав Скамбос.
За словами вченого, на втрату морського льоду впливає низка факторів. Йдеться про збільшення сили західних вітрів навколо Антарктиди, які пов’язують із подальшим забрудненням планети.
“Тепліші температури океану на північ від кордону Антарктичного океану змішуються з водою, яка, зазвичай, дещо ізольована від решти світового океану, також може бути поясненням”, – повідомив науковець.
Наприкінці лютого цього року морський лід в Антарктиді досяг найнижчої площі з початку ведення записів - 1 789 682 квадратних кілометрів. Безпрецедентна подія цієї зими може свідчити про довгострокові зміни на ізольованому континенті.
“Швидше за все, ми не побачимо, що антарктична система відновиться так, як це було, скажімо, 15 років тому, протягом дуже тривалого періоду в майбутньому, і, можливо, ніколи”, - прогнозує вчений.
Інші дослідники більш обережні у висновках. Науковиця Національного центру даних про сніг і лід Жюльєн Строве підтвердила, що це сильне відхилення від середнього показника, але вчені знають, що кількість антарктичного морського льоду демонструє значну мінливість з року в рік. Також вона додала, що “ще занадто рано говорити, чи це нормально, чи ні”.
Морський лід відіграє життєво важливу роль. Хоча він безпосередньо не впливає на підвищення рівня моря, оскільки він уже плаває в океані, він має непрямий вплив. Його зникнення залишає прибережні крижані покриви та льодовики відкритими для хвиль і теплих океанських вод, що робить їх більш вразливими до танення та відколювання. Відсутність морського льоду також може мати значний вплив на дику природу, включно з крилем, яким харчуються багато китів регіону, а також на пінгвінів і тюленів, які покладаються на морський лід для годування та відпочинку.
Якщо говорити ширше, морський лід Антарктиди сприяє регулюванню температури планети, тобто його зникнення може мати каскадні наслідки далеко за межами континенту. Морський лід відбиває сонячну енергію, що надходить, назад у космос, коли він тане, оголює темні океанські води, під якими поглинається енергія сонця.
У деяких частинах Антарктиди вже деякий час відбуваються тривожні зміни. Антарктичний півострів, веретеноподібний ланцюг крижаних гір, що стирчить із західної сторони континенту, є одним із місць, де нагрівається найшвидше в південній півкулі.
Минулого року вчені заявили, що величезний льодовик Туейтс у Західній Антарктиді, також відомий як “льодовик Судного дня”, “тримається на волосині”, оскільки планету накрили аномально високі температури. Вчені підрахували, що глобальне підвищення рівня моря може зрости майже на 3,5 метри, якщо Туейтс повністю розтане.
Скамбос сказав, що рекордно низький рівень морського льоду цієї зими є дуже тривожним сигналом.
“У 2016 році [антарктичний морський лід] зазнав першого значного падіння. З 2016 року він залишався низьким, а тепер “пробило дно”. У величезній частині планети раптом почали відбуватися серйозні зміни. Такого ми не бачили останні 45 років”, - підкреслив вчений.
Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, що у Флориді почалася евакуація коралів. Море просто кипить.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.