"Злиті файли Пентагона": Українське ППО може "видихнутися" до кінця травня. Чи це справді так?

З середини квітня до кінця травня 2023 року Україна може вичерпати ракети для протиповітряної оборони. Без цього неможливо захистити цивільних та визволити тимчасово окуповані території

Озброєння для України
Українська армія набагато сильніша, ніж рік тому

Для того, щоб не дати росії змінити хід війни Україні потрібні винищувачі та величезна кількість боєприпасів. У тому числі ракети для протиповітряної оборони. Про це йдеться у витоку «секретної інформації Пентагону».

Системи SA-11 (зенітно-ракетний комплекс «Бук») можуть «відчути» нестачу боєприпасів» до 13 квітня, зенітно-ракетна система з американським радаром NASAM – до 15 квітня, а SA-8 (зенітно-ракетний комплекс «Оса») до травня. Такі дані щодо запасів боєприпасів для української протиповітряної оборони містяться в злитих «секретних» даних Пентагону

2
Україні потрібно більше сучасного озброєння

 

Як пише The Washington Post, за цих умов українські захисники мають визначитися з пріоритетами: збивати російські літаки та гелікоптери, але «пропускати» безпілотники. З такими "розкладами" Україна може витримати ще дві-три хвилі ударів. 

«У міру того, як закінчаться боєприпаси 1-го рівня оборони, темпи витрат 2-го і 3-го рівнів зростуть, зменшуючи здатність захищатися від російських повітряних атак з усіх висот, — пише The Washington Post. - Можливості забезпечення ППО середньої дальності для захисту будуть повністю вичерпані до 23 травня».

Тобто однією з новел «файлів Пентагону» є можлива нестача зброї для українських захисників, особливо ракет для протиповітряної оборони. Це вказує на те, що Україну очікує важка боротьба з російськими загарбниками цієї весни та влітку на тлі проблем з боєприпасами.

Ці невтішні висновки підтверджують й в Україні.

Чи дійсно Україні немає чим захищатися

Як вважає військовий експерт та журналіст Сергій Згурець, з кожним пуском в Україні ракет не більшає, особливо коли мова йде про С-300 чи «Бук». 

«Ракети до «Буків» можна було б узяти лише у Фінляндії та на Кіпрі, але він негарно реагує на потреби України в озброєнні, обмежуючись гумдопомогою та підтримкою ЗСУ, зазначаючи, що озброєння їм справді потрібне. Водночас де їх брати, невідомо, адже їхнє виробництво - в РФ. Ми використовуємо те, що було ще з СРСР», - заявив Згурець.

Тому Україна понад пів року тому стала отримувати західні зенітно-ракетні комплекси, які захищають від російських атак.

«Була розмова про HAWK, Sea Sparrow, які, імовірно, будуть інтегровані до "Бука" на заміну радянським. Проблеми вирішують заздалегідь, і вже видно механізми їхнього розв’язання. Частково це будуть NASAMS, ракети, інтегровані під радянські машини, як Sea Sparrow, застарілі Aspid або HAWK», - вважає військовий експерт.

Про те, що українське ППО потребує підсилення заявляв речник Повітряних сил Юрій Ігнат.

«Засоби, які можуть протистояти їм (російським атакам – ред.), це системи PATRIOT, SAMP-T — з наземних, а найкраще — це сучасні літаки F-16 або інші літаки покоління 4+, здатні протистояти російської авіації на великій відстані, які мають і потужні радари, і ракети класу «повітря-повітря». Треба знову й знову звертатися до наших партнерів, щоб процес такої техніки пришвидшувався», - заявив 8 квітня 2023 року в ефірі телемарафону «Єдині новини» Юрій Ігнат.

Розуміючи ці ризики, у жовтні 2022 року Німеччина надсилала Україні батареї протиповітряної оборони IRIS-T, у листопаді прибула перша партія NASAMS. Після витоку стало відомо, що Сполучені Штати Америки та Німеччина оголосили про великі пакети допомоги Україні, в яких згадали про ППО.  Проте цього все ще недостатньо.

1
IRIS-T SLM є наземною системою протиповітряної оборони, розробленою німецькою компанією Diehl Defence

 

Однак якщо суттєво нічого не зміниться, то російський диктатор може вирішити, що настав час для його винищувачів залітати вглиб України. Це дозволить росії атакувати позиції українських військ і основні артилерійські цілі на землі.

Для цього росія все ще має значний повітряний потенціал. Це близько 900 винищувачів і 120 бомбардувальників. Про це йдеться у матеріалі The New York Times. В України стільки літаків немає, але для успішного контрнаступу потрібно досягти переваги в повітрі над росією.

«Якщо йдеться про те, що потрібно саме від повітряних сил, щоб наступ був успішний - потрібно завоювати передусім перевагу в повітрі. Бо без переваги в повітрі здійснювати наступальні дії під вогнем ворожої авіації», - заявив Юрій Ігнат.

Чому розрахунки з «документів Пентагону» можуть бути невірними

Аналіз стану української системи ППО проводили з кінця лютого та початку березня 2023 року. За цей час росія знизила кількість масованих обстрілів. Тому говорити про виснаження ППО через активні та регулярні атаки та прив’язувати це до конкретної дати зарано.

Для таких заяв потрібно знати кількість ракет та «шахедів», які росія використає за певний час. Та порівняти це з запасами боєприпасів, якими цей непотріб збивають українські захисники. До того ж постійно з’являються повідомлення щодо чергової партії допомоги, в якій завжди є боєприпаси для ППО.

Проте якщо терміни «виснаження» можуть бути помилковими, то головний меседж залишається вірним – Україні потрібно більше для захисту своєї території. Особливо перед вирішальним боєм, для якого в росії теж готуються.

Тому що не зумівши «взять Киев за три дня», російська армія намагається монотонно та повільно пробивати оборону українців, використовуючи для цього навіть старе озброєння. Така війна призводить до великих витрат боєприпасів з обох боків.

Інформатор писав, що США відправлять в Україну експериментальну зброю проти дронів-камікадзе.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube