Журналіст назвав причини, через які Україні так повільно передають важке озброєння

Йдеться про техніку як радянських, так і західних зразків

Журналіст назвав причини, через які Україні так повільно передають важке озброєння
Того, що нам передають, недостатньо

Політики постійно наголошують на тому, що Україні необхідна зброя. Іноземні партнери передають її, але не в такій кількості, яка б виправдовувала втрати і потреби. Для цього є конкретні причини, і вони неочевидні.

Про них розповів редактор “Інформатор Гроші” Єгор Мороз.

Озброєння, яке ми отримували протягом минулого року, спікер розділив на дві категорії:

  • техніка радянського зразка – вона є і була у нас на озброєнні. Для неї є необхідна інфраструктура, її обслуговування і користування добре знайомі українській армії. На думку Єгора Мороз, така техніка завжди застаріла, і, на жаль, складає більшу частину нашого озброєння
  • західна техніка – більш сучасна, але для неї в нас немає або майже немає інфраструктури, заводів з випуску боєприпасів і персоналу, який може її обслуговувати і використовувати, а майже будь-який зразок вимагає навчання бійців і зміни тактики застосування. Спікер навів приклад німецьких САУ PzH2000, які ми вимушені відправляти на ремонт у Литву. 

Яку радянську техніку має Європа

Посилаючись на відкриті дані, автор допису перерахував техніку радянських зразків, яка була на озброєнні країн Європи на початку 2022 року:

  • Понад1500 танків
  • понад 2400 БМП
  • понад 2600 БТР
  • понад 2300 причіпних гармат
  • понад 600 РСЗО
  • понад 1000 САУ
  • понад 800 мінометів
  • понад 400 одиниць різних ЗРК
  • понад 1500 зенітних гармат
  • понад 100 винищувачів, 30 штурмовиків, 20 учбово-бойових літаків
  • понад 300 гвинтокрилів.

І ще тисячі ПТРК, ПЗРК і десятки тисяч одиниць стрілецького озброєння. 

“Звичайно вищевказана кількість - «на папері» і частина техніки є розукомплектованою, в неробочому стані і може бути лише «донором» для такої ж техніки. Пам'ятаєте як Польща нам передала понад 200 танків Т-72? З ними була саме така історія – частина танків були розукомплектовані, потребували ремонту і модернізації. Такі танки я особисто бачив на Яворівському полігоні. Без динамічного захисту і вони потребували ремонту”. 

Чому її передають так мало

Редактор вважає, що навіть якщо в робочому стані тільки кожна друга одиниця техніки, все одно ми могли б отримати тисячі одиниць. Цього б вистачило для того, щоб дати відсіч наступу росіян. Але ми отримали тільки невелику частину радянської техніку через дві причини: проросійські погляди політиків у країнах, де вона перебуває на озброєнні (Угорщина, Болгарія, Греція, Грузія, Молдова, Румунія) і через небажання послаблювати себе

«З тобою мій меч! - І моя сокира! - І мій лук! - Дякую, звичайно, але ми сподівались на більш солідну допомогу», – іронізує журналіст. 

Тепер про західну техніку – за словами спікера, ми повністю перейдемо на неї протягом наступних 5 років. Він вірить, що у 2023 році ми отримаємо перші “Абрамси”, Леопарди”, “Бредлі”, “Мардери”, “Страйкери”, Patriot, F-15 та F-16. Проте Єгор не певен, що техніку передадуть в кількості, достатній для того, щоб сформувати великі підрозділи рівня танкової чи механізованої бригади або повністю покрити наші втрати. 

Рішення Польщі про передачу 10 танків Leopard-2 він вважає політичним. Його ухвалили в надії, що “інші країни підтягнуться”. Припускає, що це може бутит Німеччина, Греція, Іспанія, Фінляндія – саме у цих країнах кількість Leopard-2 перевищує 200 одиниць і більше.  Також вони є в Австрії, Данії, Канади, Норвегії, Португалії, Швейцарії, Швеції. Але їхня кількість невелика, і навряд чи вони будуть себе роззброювати, якщо не отримають адекватного підсилення – наприклад, від США. 

Ще одна проблема – різноманіття техніки, яку ми отримали у 2022 році. Автор допису назвав це “зоопарком”, адже обслуговувати такий “різношерстний парк” – дуже складно з точки зору логістики. За його словами, тільки САУ і причіпної артилерії ми отримали понад 10 різних зразків. 

“Логістичне пекло в обслуговуванні західної техніки буде незмінно призводити до того, що частина озброєння довго буде у ремонті, а не на фронті”. 

Втім, Єгор Мороз зазначає, що більшість західних країн намагаються уніфікувати свої озброєння. Наприклад, США мають на озброєнні один вид танків, один вид БМП, пару видів БТР, один вид САУ і т.д. 

І нарешті вся ця техніка потребує великої кількості військовослужбовців, які вміють нею користуватись. 

Тож що робити Україні?

Автор пропонує наступне:

  • Брати усе, що дають. Просити, вимагати все, що є. В умовах інтенсивних боїв, коли ми втрачаємо техніку сотнями одиниць щомісяця, потрібна заміна. «Дострілювати, докатувати» радянські зразки – як свої, так і з країн Європи. 
  • Не «розмазувати» зразки по різним бригадам (щоб не було 4 Леопарди в одну, 4 в іншу, а там вже є і Т-72, і Т-80, і Т-64), а намагатися їх зосереджувати в одних підрозділах.
  • Орієнтуватися на повне переозброєння американською і британською зброєю. Ці зразки створені вже 30 років тому, але постійно модернізуються, обкатуються у війнах, на полігонах, мають гарні характеристики і вони є у великих кількостях.

“Чи отримаємо ми ті самі 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць цього року? Так. Але і втратимо значно більше – як в обороні, так і у наступальних діях.Що буде в реальності – подивимось. Ненавиджу це слово, але така сувора реальність”. 

Ще на початку посту Єгор Мороз пригадує слова Залужного, який в грудневому інтерв’ю журналу Economist заявив, що нам потрібно 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць, і тоді ми вийдемо на кордони 23 лютого, але зараз ми отримуємо менше. І доповнює словами міністра оборони Рєзнікова, який сказав, що цієї техніки вистачить лише для перемоги в конкретній операції, а для перемоги у війні потрібно значно більше зброї. 

Військова допомога Україні

З початку 2023 року іноземні партнери активізувались і анонсували передачу Україні військової допомоги. Зокрема, ми очікуємо на танки Leopard з Польщі, бойові машини піхоти Breadly з США, зенітні установки L70 з Литви, САУ Archer від Швеції. Також наших військових готують для обслуговування та експлуатації ЗРК Patriot, передачу яких Штати анонсували ще в грудні 2022 року. Втім, росіяни також готуються до загострення ситуації на фронті і перекидає сили в Білорусь та на Донбас. Вже кілька днів ворог штурмує Соледар і Бахмут, але міста залишаються під контролем ЗСУ.

Раніше ми писали про те, що вміє танк Challenger-2, який планують передати Україні. Також читайте про те, що відповіли у США на питання про передачу США танків слідом за Польщею

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube