Жомова яма Ківи: суд почав розглядати позов про конфіскацію

У прокуратурі не вірять, що яма з бур'янами може приносити дохід

Жомова яма Ківи: суд почав розглядати позов про конфіскацію

Суд має вирішити, чи дійсно нардеп Ілля Ківа незаконно отримав 1,2 мільйона гривень за оренду жомової ями. Якщо прокуратура доведе, що обранець не мав прав на цю нерухомість, а фірма, яка перерахувала йому гроші, фіктивна, то це буде перший такий випадок конфіскації в Україні і гроші отримає держава.

Вищий антикорупційний суд почав розгляд справи і вже провів два засідання. В останньому почав допит свідків і дослідив частину письмових доказів. Про це повідомив у своїй публікації сайт «Судовий репортер».

За інформацією видання, нардеп Ілля Ківа як відповідач до суду не приходив. На засіданнях його інтереси представляють адвокати.

Чому цим зайнявся суд

Інформатор Гроші писав, що в травні цього року Спеціалізована антикорупційна прокуратура подала позов про конфіскацію доходу від можливої ​​оренди жомової ями (яма для відходів при виробництві цукру з буряка – ред.). Вона знаходиться в Полтавській області, і, за даними журналістів Bihus.info, давно не використовувалася.

 

«Встановлено, що нардеп, незважаючи на те, що він не є власником об'єкта нерухомості (жомова яма) і не маючи прав на володіння, користування й розпорядження ним, передав вищевказане майно в оренду суб'єкту господарювання з ознаками фіктивності», - сказано в повідомленні прокуратури.

Жомовая яма нардепа Кивы

Для Ківи ця історія неприємна тим, що в листопаді 2019 року набрав чинності закон № 263-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів». У детективів Національного антикорупційного бюро виникла підозра, що орендою ями й гаража Ківа намагався легалізувати дохід, який не міг пояснити. Ці гроші могли йти на оплату квартири в Києві на вул. Лютеранській і охорону нардепа.

За даними судового реєстру, фірма-орендар, яка виплатила Ківі більше мільйона гривень - «Компанія «Сіквел» - має ознаки фіктивності і фігурує в кримінальному провадженні, а її рахунки були заарештовані.

Яма належала релігійній громаді

Ілля Ківа купив яму й гараж у 2007 році в Німецької євангелічно-лютеранської релігійної громади Полтави. На той період цю спільноту очолювала Ківа Катерина Василівна - мати нардепа.

В прокуратуре не верят, что яма с бурьянами может приносить доход

У 2010-му Ківа нерухомість неначебто продав, але міг не знати про це, тому що угода проходила за дорученням. Виявилося, що жінка, на прізвище Грісенко купила яму й гараж у Ківи, але через виконавчі провадження до попереднього власника, їй довелося довго домагатися прав власності в суді. Коли ж це сталося, то нерухомість вона не раз перепродала.

Через це, паралельно існували два записи про реєстрацію права власності на одне й те ж майно - за Ківою й за Грісенко. Але нардеп факт продажу заперечує, а його адвокат заявив - Ківа не підозрював про іншого власника. Зараз перехід права власності оспорюється в судах.

Що сказав свідок

За словами свідка Миколи Чепурка, директора «Укрзв'язокмонтаж» на території якого знаходиться жомова яма й гаражі, ця нерухомість не може приносити такий дохід.

«Зі мною ніхто ніякого договору не підписував, ніяке майно у власність і оренду не передавалось. Ні з ким із представників цієї фірми («Сіквел» - ред.) Я не зустрічався, не бачився ніколи, - сказав під час судового засідання Чепурко. - Зараз ця ділянка знаходиться в стані демонтажу, не працює нічого».

Суд відклав слухання до 9 серпня.

Ірина Логуш

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube