У ДТЕК наголошують, що опора електропередач була встановлена до набуття чоловіком права власності на земельну ділянку
Чоловік не може користуватися своєю земельною ділянкою. Адже там знаходиться опора лінії електропередач. Він просив ДТЕК укласти договір земельного сервітуту, але отримав відмову. Про це йдеться у рішенні Васильківський міськрайонний суд Київської області, опублікованому 11 жовтня 2024 року.
Чоловік є власником земельної ділянки площею 0,0614 га з цільовим призначенням для колективного садівництва, розташованої за адресою: Київська обл., м. Васильків, садове товариство «Екран» на території Крушинської сільської ради. Його право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом від 02.04.1998 року, виданого на підставі рішення Крушинської сільської ради від 24.09.1997 року. На момент відведення даної земельної ділянки, на ній жодних опор ЛЕП не перебувало. Однак, на теперішній час, на території даної земельної ділянки знаходиться опора лінії електропередач (ЛЕП) №9 з відтяжкою (типу ПУБ 35-110-1.1) ПЛ-35 кВ «Васильків-Комсомольська». Дана ЛЕП належить ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», який діє на території Київської області як оператор системи розподілу електричної енергії. Загальна площа обмежень охоронної зони разом із розміщеною опорою ЛЕП становить - 0,0528 га, що відображено у кадастровому плані земельної ділянки і фактично становить - 86% від загальної площі земельної ділянки.
Фактичне розташування опори з урахуванням конфігурації земельної ділянки і місця проходження самої охоронної зони, унеможливлює вільне використання даної земельної ділянки за її цільовим призначенням з урахуванням заборон визначених п. 8 Правил охорони електричних мереж зокрема, заборони будувати дачні будинки, складати добрива, корми, дрова та інші матеріали, саджати дерева та інші багаторічні насадження. Тобто, ДТЕК, у не встановлений час, без належних на те правових підстав було незаконно влаштовано опору №9 типу ПУБ 35-110-1.1 на приватній земельній ділянці, в результаті чого виникла і охоронна зона, що суттєво порушило умови використання належної земельної ділянки приватної форми власності. Крім того, громадянин листами від 31.03.2020 року, від 07.09.2021 року та від 25 жовтня 2021 року направляв на адресу ДТЕК свої пропозиції як щодо укладення договору про встановлення земельного сервітуту, так і щодо викупу земельної ділянки та укладення договору оренди земельної ділянки, однак від компанії пропозиції щодо укладення договору земельного сервітуту з розміщення опори ЛЕМ №9 не надійшло, а у викупі даної земельної ділянки та в укладенні договору оренди земельної ділянки ДТЕК листами від 06.10.2021 року та від 04.11.2021 року відмовив.
"Опора лінії електропередач (ЛЕП №9) це складова частина ПЛ 35 кВ «Васильків-Комсомольська». Дана ПЛ була побудована у 1972 році на виділеній із земель запасу на потреби електроенергетичної галузі території. У 1972 році вона була введена в експлуатацію, що підтверджується паспортом лінії. При цьому, вказана ПЛ з часу побудови не переміщувалась та не змінювала свого місця розташування. Даний об'єкт обліковується на балансі ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» з 01.01.1972 року, що підтверджується довідкою про балансову належність, паспортом повітряної лінії електропередавання «Васильків-Комсомольська», витягом з переліку нерухомого майна, що увійшло до статутного фонду ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» під час його корпоратизації станом на 01.07.1995 року, з якої відповідач почав своє функціонування як суб'єкт господарювання у сфері електроенергетики. Отже, опора електропередач була встановлена до набуття позивачем права власності на земельну ділянку", - заявили у ДТЕК.
Суд відмовив чоловіку в задоволенні позову. Опору № 9 (типу ПУБ 35-110-1.1) повітряної лінії електропередавання ПЛ - 35 кВ «Васильків-Комсомольська» було побудовано до набуття ним права власності на земельну ділянку загальною площею 0,0614 га та земельна ділянка перейшла у його власність вже із зобов'язаннями щодо обмеженого її використання.
"Вказані обставини також встановлені рішенням Васильківського міськрайонного суду Київської області в справі № 362/6486/21 за позовом позивача до ПрАТ «ДТЕК Київській регіональні електромережі» про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, яке набрало законної сили. Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Крім того, суд встановив, що позивач просить встановити сервітут на земельну ділянку площею 0,0614 га, власником якої він є. У той час як обмеження у використанні земельної ділянки позивача поширюються лише на її частину - 0,0528 га, що підтверджується копією витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. За таких обставин та враховуючи вищенаведені норми матеріального права, суд вважає, що земельний сервітут щодо належної відповідачу земельної ділянки не може бути встановлений, тому вимоги позивача про встановлення сервітуту стосовно земельної ділянки, яка належить на праві власності позивачу шляхом визнання укладеним договору про встановлення земельного сервітуту з відповідачем, у наданій позивачем редакції є необґрунтованими та задоволенню не підлягають", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.