Жінки просять менші зарплати, аніж чоловіки: чому та що з цим робити

Читать на русском

Які зарплатні очікування в жінок та чоловіків в Україні

Читать на русском
Як відрізняються зарплатні очікування чоловіків і жінок
Робота, зарплата

Які зарплатні очікування в жінок та чоловіків в Україні

Україна планує скоротити гендерний розрив в оплаті праці до 13,6% вже до 2023 року. Експерти розповіли, як зараз в Україні відрізняються зарплатні очікування жінок і чоловіків. Виявилося, що фінансова амбіції жінок скромніші.

Експерти Work.ua проаналізували, як відрізняються зарплатні очікування користувачів платформи з пошуку роботи залежно лише від статі. В результаті виявилося, що чоловіки очікують зарплату вище, аніж жінки. Аналітики вирішили перевірити це на професіях, де зазвичай серед кандидатів на вакансії приблизно однакова кількість і чоловіків, і жінок. У результаті розрив очікувань виглядає так:

  • Аналітик із досвідом роботи від 5 років. Середня бажана зарплата в кандидатів-чоловіків — 37 500 грн. У жінок — 30 000 грн.
  • Директор із маркетингу з досвідом роботи від 5 років. Чоловіки очікують отримувати за таку роботу в середньому 72 500 грн, а жінки — 70 000 грн.
  • Менеджер із продажу з досвідом роботи від 2 років. Зарплатні очікування чоловіків — 25 000 грн, жінок — 20 000 грн.
  • Офіціант із досвідом роботи від 2 років. Чоловіки очікують одержувати на цій посаді 25 000 грн, а жінки — 23 000 грн.
  • Логіст із досвідом роботи від 2 років. Тут ми нарешті побачили гендерну рівність. Середня очікувана зарплата в обох статей — по 25 000 грн.

Це показує, що за деякими посадами різниця в зарплатних очікувань жінок та чоловіків становить близько 20%. Крім того, такі тенденції спостерігаються і в IT-сфері. Так, аналітики Djinni виявили, що зарплатні очікування жінок тут на 10–30% нижчі, ніж у чоловіків.

Чому так відбувається?

Психологиня Анастасія Рихлюк пояснила, що і серед чоловіків, і серед жінок є такі, хто занижує планку при пошуках роботи. Тобто, ці люди сподіваються, що сам роботодавець запропонує більшу зарплату. Проте це хибна стратегія, яка часто призводить до розчарувань. 

Експертка також пояснила, що серед причин є й гендерні стереотипи. Тобто, в парадигмі, коли чоловік "заробляє", жінка є "домогосподаркою" - жінка готова отримувати й меншу зарплату, щоб відчути якусь цінність. При цьому нерідко вважається, ніби домашні справи (наприклад, догляд за дитиною) "нічого не важать", хоча це не є так. 

"Під час декретної "відпустки" у жінок може знижуватися самоцінність. Домашні справи й догляд за дитиною начебто нічого не важать, бо "усі так роблять, усі так живуть". Варто памʼятати, що це дуже значущий вклад. На мою думку, цей фактор суттєво впливає на ситуацію, яку підсвітила аналітика Work.ua", - зауважила експертка.   

Психологиня радить адекватно та реалістично оцінювати себе та свою роботу, і не перекладати цю відповідальність на роботодавців. Важливо при пошуках роботи також пам'ятати про власну цінність. 

Фінансовий внесок домогосподарок

Раніше експерти Work.ua підрахували, який фінансовий внесок у родину робить людина, яка займається всіма побутовими справами. У результаті вийшло, що робота жінки чи чоловіка, який бере на себе господарство, на місяць коштує близько 117 394 гривень. Зокрема, враховують:

  • Послуги домробітника/-ці (щомісячна середня зарплата) — 19 000 гривень;
  • Послуги няні (24 години на день впродовж усього місяця) — 74 400 гривень;
  • Послуги кухаря (щоденно протягом усього місяця + закупка продуктів) — 23 994 грн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.