Наргес Мохаммаді — іранська правозахисниця і журналіст, віце-президент Центру захисників прав людини, який очолює лауреат Нобелівської премії миру Ширін Ебаді.
Норвезький Нобелівський комітет присудив Нобелівську премію миру 2023 року Наргес Мохаммаді за її боротьбу проти гноблення жінок в Ірані та боротьбу за захист прав людини. Режим в Ірані затримував жінку 13 разів.
Як повідомила секретар Нобелівського комітету Беріт Райс-Андерсен, зараз Наргес Мохаммаді відбуває 10-річний термін у в'язниці Евін в Тегерані за нібито "поширення пропаганди". Жінка пройшла страшні муки та удари батогом.
Іранський режим затримував її 13 разів і п'ять разів засуджував до 31 року в'язниці та 154 ударів батогом, - оголосила секретар Нобелівського комітету Беріт Райс-Андерсен.
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2023
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the 2023 #NobelPeacePrize to Narges Mohammadi for her fight against the oppression of women in Iran and her fight to promote human rights and freedom for all.#NobelPrize pic.twitter.com/2fyzoYkHyf
Також цьгорічною премією вшановуються всі, хто боровся з дискримінацією прав жінок в Ірані. Секретар Нобелівського комітету наголосила, що мова йдеть про сотні тисяч людей.
Цього року Премія миру також віддає данину пам’яті сотням тисяч людей, які взяли участь у демонстраціях минулого року проти політики дискримінації та гноблення іранського теократичного режиму щодо жінок. Гасло, обране демонстрантами - "Жінка - Життя - Свобода" - є відповідним вираженням відданості та праці пані Мохаммаді, - додала вона.
Мохаммаді протягом років невтомно виступала за скасування смертної кари в Ірані, який має один із найвищих показників страт у світі. Попри майже безперервне перебування у в’язниці з 2010 року, Мохаммаді вдавалося оприлюднювати зловживання навіть за гратами.
Її чоловік, політичний активіст Тагі Рахмані, живе у вигнанні в Парижі з двома дітьми, і вони не бачили один одного роками. Пан Рахмані повідомив BBC Persian, що його дружина є "представницею всіх, хто заслуговує на цю нагороду".
Попри численні ув'язнення, диктатура Ірану не змусила Мохаммаді замовкнути. Минулого року у листі з в’язниці Евін у Тегерані вона детально розповіла, як жінки, затримані під час антиурядових протестів, які тоді охопили країну, зазнавали сексуального та фізичного насильства. Мохаммаді написала книгу "Білі тортури: інтерв’ю з іранськими жінками-в’язнями", в якій описує свій власний досвід одиночного ув’язнення та досвід 12 інших ув’язнених.
Боротьбу Мохаммаді визнали через 20 років після присудження премії миру іншій іранській правозахисниці Ширін Ебаді. Мохаммаді є віце-президентом Центру захисників прав людини в Ірані, заснованого пані Ебаді. За ці роки Мохаммаді отримала низку нагород у галузі прав людини, але той факт, що вона отримала найпрестижнішу у світі нагороду за мир, дає їй такий рівень міжнародного визнання, який Іран не вітатиме.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що Нобелівську премію з хімії отримали два американці та росіянин-емігрант.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.