Alexcredit хотів стягнути з жінки борг, проте сам має їй заплатити: чому таке рішення прийняв суд

Читать на русском

Якщо берете «швидкогроші», то обирайте установи з ліцензіями

Читать на русском
Alexcredit хотів стягнути з жінки борг, проте сам має їй заплатити: чому таке рішення прийняв суд
Мікропозики мають ризики та переваги

Якщо берете «швидкогроші», то обирайте установи з ліцензіями

Мікрокредит приваблює тим, що для його отримання потрібен мінімальний пакет документів. Позику можна оформити онлайн. Проте є і ризики: вартість кредиту може відрізнятися від очікуваної або рекламованої.

У червні 2019 року жінка взяла у фірми «Алекскредит» позику 3 тис. 500 грн. Вчасно гроші повернути не змогла, тому у червні та липні дію угоди подовжили. Однак це не допомогло, тому що позичальниця не повернула борг.

Тоді компанія звернулася до нотаріуса та отримала від нього документ, що жінка повинна повернути 9 тис. 975 грн. Нібито цю суму жінка заборгувала за період з початку серпня 2019 року по кінець січня 2020 року. Виявилося, що «чистий» борг склав 8 тис. 175 грн: прострочена заборгованість 3 тис. 500 грн, відсотки - 3 тис. 401 грн, штрафи та пеня - 1 тис. 274 грн. Окремо нотаріус хотів плату за свої послуги – 1 тис. 800 грн.

Проте повертати такі гроші жінка була не готова і звернулася із позовом до суду. За роботу свого адвоката вона просила стягнути з «Алекскредит» 10 тис. грн.

Що було у суді

У позові до суду боржниця стверджувала, що згідно із новими вимогами стягувати борги у такий спосіб фірма може, якщо договір про кредитування посвідчувався нотаріально. Але такого не було. Отже, мікрофінансова організація не мала права у такий спосіб вимагати від неї грошей.

Жінка просила суд визнати, що напис нотаріуса не потрібно брати до уваги. За її словами, нотаріус не знав про часткове погашення боргу та не перевірив чи жінка погоджується з вимогами кредитора. До того ж розрахунок суми боргу представники «Алекскредит» нібито робили одноособово, без врахування думки боржниці, тому їх розрахунки не відповідають дійсній сумі заборгованості.

Окрім договору інших документів суд не побачив, відтак були підстави вважати напис нотаріуса таким, що не підлягає виконанню. Таке рішення суддя Рівненського міського суду Рівненської області прийняла у грудні 2022 року. Крім того, мікрофінансова компанія мала сплатити жінці 992 грн судового збору.

В Національному банку радять добре зважить, чи конче необхідні вам «швидкогроші» під великі відсотки. Можливо, варто відмовитись від певної покупки, щоб не потрапити у фінансову кабалу. 

«Не рекомендую зловживати кредитами до зарплати. Таким чином, ви себе заганяєте у боргову пастку. Якщо систематично не вистачає коштів, то необхідно або скорочувати витрати, або збільшувати доходи. Якщо потрібно придбати щось дороговартісне, то краще скористатися банківськими продуктами, оформивши кредитну карту або розстрочку. На крайній випадок – кредит готівкою від банку», - розповів фінансовий аналітик Василь Боярчук.

Варто дотримуватися простих правил. Обирайте установи, які мають відповідні ліцензії.

«Перш ніж оформлювати кредит, з’ясуйте його основні умови. Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять у НБУ.

Інформатор писав, що чоловік взяв позику 6 тисяч гривень у CreditPlus, а повертати мав 18 тисяч.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.