Перед тим, як оформлювати споживчий кредит, необхідно детально вивчити умови угоди
Чоловік взяв гроші у борг, а компанія-кредитор нарахувала йому суму більше, ніж він брав. Він з цим рішенням не погодився і пішов до суду. Як правильно брати мікропозики розповіли в Національному банку.
У березні 2020 року чоловік взяв у фірми «Авентус Україна» (працює під брендом CreditPlus) позику в 6 тис. грн. Договір було укладено на 14 днів. Відповідно до графіка платежів він мав повернути гроші з нарахованими процентами у квітні. Якби він все виконав вчасно, то кредит би коштував 6 тис. 798 грн.
На початку травня 2022 року він дізнався про арешт своїх рахунків на підставі постанови приватного виконавця. Згідно з цим документом компанія вимагала від нього 18 тис. 228 грн. Проте вимоги від банку про сплату заборгованості він не отримував. Тому просив суд визнати, що він не має виплачувати виконавчий CreditPlus стільки коштів.
Суд встановив, що станом на вересень 2020 року чоловік мав сплатити компанії 13 тис. 531,32 грн. В цю суму входила заборгованості за сумою кредиту – 4 тис. 546,78 грн та заборгованості за процентами 8 тис. 984,54 грн.
Коли представники CreditPlus прийшли до нотаріуса, той засвідчив, що боржник їм винен саме цю суму коштів. Та ще мав сплатити 800 грн за роботу нотаріуса. Тобто загалом виходило 14 тис. 331,32 грн. Після нотаріуса кредитор пішов до приватного виконавця, який мав стягнути з боржника 14 тис. 331,32 грн. Ще виконавець додав до цієї суми 500 грн за свою роботу.
Однак суд визнав, що нотаріус лише підтверджує, що кредитор має право повернути свій борг, але не дає йому права стягувати гроші чи витребувати майно. CreditPlus надав нотаріусу виписку з особового рахунку боржника, в якому вказаний тільки розрахунок заборгованості. Цей документ не підтверджував безспірність існування боргу. Тобто сам по собі факт подання документів нотаріусу не свідчить про відсутність спору. До того ж нотаріус не пересвідчився, чи згоден чоловік з боргом і, чи є у нього зауваження.
Тому у грудні 2022 року суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області вирішила визнати напис нотаріуса щодо стягнення коштів таким, що не підлягає виконанню. Це рішення не оскаржували.
Національний банк розповів, що фактична вартість мікропозики може відрізнятися від очікуваної.
«На вебсайті фінансових установ має бути зазначена загальна вартість кредиту з усіма комісіями та платежами, реальна річна процентна ставка, строки та суми, умови дострокового повернення, штрафні санкції у разі порушення умов кредитування тощо. Однак трапляються випадки, коли вартість кредиту може відрізнятися від очікуваної або рекламованої, бо фінансова установа вказує у своїх інформаційних матеріалах лише привабливу для споживача процентну ставку, наприклад, 1-2% за день користування кредитом. Це пряме порушення, що може ввести в оману щодо фактичної загальної вартості такого кредиту. Будь ласка, повідомляйте про подібні порушення Національний банк!», - йдеться в повідомленні регулятора.
Експерти радять перш ніж оформлювати кредит, з’ясувати основні умови. І перш ніж підписувати угоду, її варто прочитати та ретельно оцінити.
«Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять в НБУ.
Інформатор розповідав, що на вулицях Києва пропонують «Кредити під час війни»: чи варто їх брати.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.