Жінка в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково на суму 4 420 гривень, виходячи з власного розрахунку
Жінка звернулася із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон для домогосподарства. Однак згодом з'ясувалось, що вона була працевлаштованою, тому Пенсійний фонд вимагає стягнути 14 743 гривень. Про це йдеться у рішенні Корецького районного суду Рівненської області, опублікованому 14 квітня 2025 року.
7 листопада 2023 року жінка звернулася із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон для домогосподарства. До заяви додала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій вона зазначила лише себе, як особу, яка входить до складу домогосподарства та серед відомостей про доходи - пенсія. За результатами розгляду вказаної заяви, 24 листопада 2023 року було прийнято рішення про призначення субсидії у грошовій готівковій формі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, у якому зазначено, що розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг становить 2 926 гривень. Нарахування житлової субсидії здійснено виходячи із розміру її пенсії 2 949 гривень. Однак, як було встановлено пізніше, громадянка була працевлаштованою під час отримання субсидії, зокрема працювала та отримувала заробітну плату у КП «Корецька обласна лікарня відновного лікування» Рівненської обласної ради з 1 серпня 2023 року по лютий 2024 року включно. Зазначає, що відповідно до чинних норм законодавства, зобов'язана була повідомити про це орган Пенсійного фонду. У зв'язку з виникненням вищезазначених обставин виникла переплата субсидії за період з 1 жовтня 2023 року по 31 березня 2024 року на суму 14 743 гривень.
Жінка в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково на суму 4 420 гривень, виходячи з власного розрахунку. Зазначила, що при первинному зверненні до Пенсійного фонду із заявою про призначення субсидії дійсно не повідомила про факт свого працевлаштування, оскільки їй не було відомо про таку необхідність та уповноважений працівник про це не поінформував. Водночас 4 грудня 2023 року, перебуваючи на прийомі у ПФУ вона надала договір, відповідно до якого вона з серпня 2023 року перебуває в трудових відносинах з КП «Корецька обласна лікарня відновного лікування» Рівненської обласної ради. Також зазначила, що лист від Пенсійного фонду про виниклу переплату субсидії отримала, проте не мала можливості відреагувати, оскільки перебувала на лікуванні.
Суд частково задовольнив позов. З жінки на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області стягнуть надміру виплачені кошти у вигляді житлової субсидії з у сумі 3 422 гривень.
"ГУ ПФУ в Рівненській області після проведення перерахунку субсидії не відмовив відповідачці у призначенні субсидії за спірний період, а навпаки призначив житлову субсидію, зменшивши при цьому площу на яку призначається субсидія та її розмір. Так, у Рішенні ГУ ПФУ в Рівненській області від 5 червня 2024 року, зазначено перерахований розмір субсидії за спірний період (із врахуваннями зменшеної площі на яку призначається субсидія - 48,87), зокрема, з 01.10.2023 року по 31.10.2023 року - 1 052,93 грн. {/par}з 01.11.2023 року по 31.03.2024 року - 2053,62 грн. {/par} з 01.04.2024 року по 30.04.2024 року - 1 019,58 грн. Отже, у цьому випадку є необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідачки. Таким чином, суд дійшов висновку, що стягнення 14 743 гривень субсидії, яка була призначена та фактично виплачена відповідачці як засіб до існування, є безпідставним. Проте, суд вважає за можливе задоволити позовні вимоги частково та стягнути з відповідачки суму переплати (надміру виплаченої субсидії) у розмірі 3 422 гривень", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.