Росія наполягає на виконанні своїх вимог та стверджує, що в останнє може продовжити термін дії зернової угоди, і це лише заради Ердогана
До 18 травня консультації України, Туреччини, ООН і росії щодо продовження зернової угоди будуть відбуватися в онлайн-форматі. Росія намагається дотиснути і відстояти свої умови. Але вибори в Туреччині та деякі фактори економічного і воєнного характеру вказують на те, що зернова угода буде пролонгована ще на два місяці. Подробиці – в Інформаторі.
Сьогодні вночі російське агентство ТАСС опублікувало інсайдерську інформацію, що термін дії зернової угоди все ж таки буде продовжено на два місяці.
"Термін дії зернової угоди, що спливає 18 травня, буде продовжено на 60 днів, відповідне рішення може першим оголосити президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган", - йдеться в повідомленні, в якому ТАСС спирається на джерело, знайоме з переговорним процесом щодо зернової угоди.
Так воно і сталося.
"Угода, гадаю, буде продовжена на 60 днів, але росія може погодитися на це востаннє. Рішення про пролонгацію „за традицією“ може оголосити президент Туреччини Тайіп Ердоган після телефонної розмови з російським колегою", — сказав співрозмовник агентства, не виключивши, що це відбудеться «сьогодні-завтра».
При цьому він назвав можливість продовження угоди «жестом росії», сподіваючись, що її вимоги, закріплені в стамбульському меморандумі від 22 липня минулого року, будуть враховані.
Втім, є припущення, що цей «жест» звернений не до України, а особисто до президента Ердогана. Росія намагається йому допомогти і добавити голосів за лічені дні до початку виборів у Туреччині. Наразі опитування показують, що Ердоган може програти вже у першому турі. Тому цілком можливо, що навіть тисяча зайвих голосів виведуть його у другий тур виборів.
Щодо офіційної інформації, то у МЗС Росії заявили, що зернова угода припинить своє існування, якщо сторони до 18 травня не домовляться про її продовження. Про це сказав заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Вершинін. Російська сторона незадоволена тим, як задовольняється друга частина зернової угоди, пов'язана з вивезенням російської сільгосппродукції.
"Ініціатива, яка приносить односторонні вигоди, навряд чи може бути визнана та підтверджена всіма", - сказав Вершинін.
Серед головних умов Москви для наступної пролонгації домовленостей - повернення Россільгоспбанку до системи міжнародних платежів SWIFT. А також відновлення постачання аміаку трубопроводом Тольятті – Одеса.
В міністерстві оборони Туреччини повідомили, що на травневих переговорах було досягнуто прогресу. Ймовірно, це стосується можливого виконання якихось умов росії – іншого «гальма» просто не існує.
"Сторони домовилися продовжити роботу ... на технічному рівні у чотиристоронньому форматі, щоб зернова ініціатива продовжила свою ефективну діяльність у найближчий період", - йдеться у повідомленні.
Також, згідно з повідомлення прес служби міноборони Туреччини, сторони висловили позитивний підхід щодо координації повернення торговельних суден та їхніх екіпажів, які застрягли в українських портах.
Водночас в ООН повідомили, що на зустрічі сторони обговорили і відновлення роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса.
"На зустрічі обговорювали нещодавні пропозиції ООН, а саме відновлення роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса, продовження угоди на більш тривалий термін, покращення Спільного координаційного центру для стабільної роботи та експорту, а також інші питання, порушені сторонами", - йдеться в заяві ООН.
В ній наголошується, що сторони виклали свої погляди та погодилися співпрацювати з цими темами і надалі.
Враховуючі «обережний оптимізм» представників переговорів від Туреччини і ООН можна зробити висновок, що росії все ж таки пообіцяли аміакопровод.
Але, як кажуть в Україні: обіцянки – не цяцянки.
Президент Зернової асоціації Микола Горбачьов вважає, що якщо угоду про зерновий коридор не продовжать 18 травня, то в найближчі кілька місяців катастрофічних наслідків не буде. Український експорт уже досяг 50 млн тонн зернових і олійних, і зернові залишки невеликі. Наслідки закриття коридору будуть відчутними пізніше.
"Закриття коридору дасть негативний сигнал нашому сільгоспвиробнику, і він може скоригувати свої посівні площі. Наразі це найголовніша проблема – скільки буде посіяно кукурудзи", - каже Горбачьов.
Втім, на думку голови Українського аналітичного центру, економіста Олександра Охріменка є велика ймовірність, що зернова угода продовжить роботу.
"Росія вже не має такої сили, щоб цьому перешкодити. Той же її Чорноморський флот неабияк пошарпаний цією війною і побоюється виходити із Севастополя. Звісно, росіяни лякають, шантажують. Але навряд чи підуть на розрив угоди. Тим більше, що цим підставлять Туреччину, від якої дуже залежать. Тож тут швидше – піар, надування щік, спроба показати, що РФ ще щось може забороняти-дозволяти", – вважає експерт.
З цим погоджуються і деякі російські аналітики:
"Всі чудово розуміють, що топити суди російський флот не буде, оскільки це означатиме початок морської необмеженої війни, яка закінчиться дуже швидко - просто втоплять Чорноморський флот, що залишився, і судна, що виходять з російських портів", - вважає аналітик, кометуючи інформацію з переговорів щодо зернової угоди.
І додає, що це прекрасно розуміє і влада росії. Але в неї все ж таки є привід для шантажу: підпис росії під угодою потрібен. Тому що без такого договору страхові компанії не страхуватимуть вивезення українського зерна або, точніше, збільшать ставки до дуже високих значень. Що, звичайно, позначиться на ціні.
"Але якщо раптом росія не підпише – зерно продовжать возити і без неї. Навіть із вищими ризиками. Що небажано, але вже можливо, тому що за рік змінилося багато, і тепер ризики стали значно меншими. У разі відмови росії від «угоди» страхові внески все одно зростуть, але вже, мабуть, не до межових значень", - припускає аналітик.
За словами інвестиційного банкіра Сергія Фурси в Україні до кінця весни не очікується різких змін готівкового курсу долара. Навіть якщо "зернова угода" не буде продовжена, на курс це практично не вплине. Уся справа в тому, що найбільше курс залежить від макрофінансової допомоги Україні, яку надають країни-партнери.
"Якогось тиску на гривню просто немає. Теоретично можлива зупинка "зернової угоди" може вплинути на кешевий ринок – але це якщо вона в принципі буде зірвана. Проте найближчим часом нічого такого не очікується. По долару до кінця весни наразі не очікується жодних змін курсу", - сказав банкір.
Старший економіст CASE-Ukraine Володимир Дубровський зазначив, що у разі повної зупинки "зернової ініціативи" готівковий курс долара може трохи зрости. Однак, якщо це і станеться, то в межах 1 грн.
"Доки у нас є фінансування від партнерів, то, гадаю, істотних змін не буде. Можемо утримувати курс на більш-менш стабільному рівні – принаймні щоб він був керованим", - пояснив він.
Втім, за словами економіста Олександра Охрименка, проблема з українським експортом зерна може привести до девальвації гривні
"Для експорту України найважливіше – це експорт продуктів харчування. А тут виходить, що Європа заблокувала, там проблема. Не все заблокувала, але експорт упаде. Плюс зерновий коридор блокує росія. І це може призвести до того, що у нас до травня, червня місяця може обвалитися експорт. А якщо обвалитися експорт, то буде величезний мінус на міжбанку. Тому що імпорт у нас зростає. У нас завжди імпорт великий. Тому що це бензин, вугілля, тобто ті речі, від яких ми не можемо відмовитись. Той же газ. Ми його докуповуємо і він дорого вартує. Тому, якщо зараз не вирішать питання експорту, буде девальвація", - попередив Охрименко.
За його словами курс долара може однозначно перевищити 40 гривень.
Раніше ми писали, що українська делегація в Стамбулі в черговий раз наголосила, що зернова ініціатива має бути продовжена на більший термін та розширена. Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков заявив, що це дасть прогнозованість та впевненість як світовому, так і українським ринкам.Однак, за його словами, перш за все, потрібно відновити реєстрацію вхідного флоту та проведення інспекцій без штучних затримок та відповідно до процедур Спільного координаційного центру.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.