У День пам’яті жертв Голодомору Президент України Володимир Зеленський звернувся до нації та світу
Він закликав створити систему, яка зупинить агресію кремля і гарантуватиме довготривалу безпеку для України, Європи та всієї планеті. Вперше політики різних країн світу зібралися в Києві, аби протидіяти старій стратегії москви.
Президент навів паралелі з історичними подіями дев’яностолітньої давності. Як і тоді росія використовує голод як засіб для досягнення політичних цілей. За словами Зеленського, завдяки співпраці України та світового співтовариства вдалося досягти нейтралізації планів кремля зі створення штучної продовольчої кризи в країнах Африки та Близького Сходу. За задумом москви, це мало потягнути за собою масову міграцію до Європи доведеного до відчаю населення цих країн та спровокувати політичну нестабільність у всьому світі.
«Українці пройшли через геноцид. І сьогодні ми робимо все можливе й неможливе, щоб зупинити нову геноцидну політику росії. Нову, але таку схожу на ту, яка вбила мільйони людей у ХХ столітті», — передають слова Володимира Зеленського на сайті Президента України.
Світове співтовариство повинно вжити заходів, аби не дати повторитися ситуації. Продовольча безпека є одним із ключових чинників глобальної стабільності. Саме тут лідерство України проявляється найбільше. У результаті експорту зерна з трьох чорноморських портів ми відправили на світові ринки приблизно 12 мільйонів тонн зерна до сорока країн світу. З цієї кількості понад 2,5 млн тонн використовується в країнах, які не просто відчувають дефіцит продовольства, а мешканці яких переживають голод.
Президент України заявив, що в День пам’яті жертв Голодомору, 26 листопада у Києві відбувся перший Міжнародний саміт із продовольчої безпеки. На цьому заході лідери Євросоюзу та інших країн обговорили українську ініціативу Grain from Ukraine («Зерно з України»).
За словами Зеленського, до ініціативи вже приєдналися понад 20 держав та Євросоюз. Загалом зібрано близько 150 мільйонів доларів. На ці кошти весною має бути споряджено близько шістдесяти суден, які повинні допомогти продовольством країнам, які потенційно можуть зазнати голоду. Йдеться, зокрема, про Ефіопію, Судан, Південний Судан, Сомалі, Ємен, Конго, Кенію та Нігерію. Одне судно з українським зерном, за словами Президента, забезпечує потреби 90 тисяч людей.
Особисту участь у саміті взяли прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте та прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо, а також президентка Угорщини Каталін Новак. Були присутніми онлайн президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та інші. За результатами саміту було ухвалено спільне комюніке.
Зеленський закликав ті держави світу, які цього ще не зробили, визнати Голодомор 1932–33-го років геноцидом українського народу. Нагадуємо, що в п’ятницю, 25 листопада, Папа Франциск назвав війну абсурдним божевіллям, що триває через 90 років після Голодомору. Але не згадав ні про російську федерацію, ні про СРСР. Хоча ще в середу, 22 листопада, Папа заявив, що українці страждають від агресії, яку можна порівняти з Голодомором, влаштованим Сталіним у 1930-ті роки.
Раніше ми писали, що Чехія визнала Голодомор геноцидом українського народу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.