Заблоковане зерно. Чи спровокує путін Третю світову війну через голод
Росія влаштовує всьому світу «голодні ігри», блокуючи українські морські порти та викрадаючи українське зерно. Ситуацію з глобальною продовольчою кризою намагаються вирішити ООН, а також країни-посередники такі, як, наприклад, Турція. Але поки що без особливих зрушень. Звичайно, росія каже, що не бачить проблеми, оскільки може самостійно продати українське зерно всім бажаючим, за певних умов. А особливо нахабні представники російської дипломатії не приховують мародерства і просять, щоб світ посприяв росії у крадіжці українського зерна. Водночас Італія кричить на весь світ, що через росію є великий ризик того, що в Африці спалахнуть нові війни.
Інформатор розбирався, хто, перш за все, потерпає від дефіциту українського зерна та чи не спричиняють такі дії росії голод та Третю світову війну через відсутність доступної їжі.
Повномасштабна війна росії проти України в лютому зупинила експорт українського зерна, загрожуючи глобальною продовольчою кризою. Загалом в українських портах російськими військовими кораблями заблоковано 30 мільйонів тонн зерна. Росія наполягає на тому, щоб світ зняв з рф санкції, тоді агресор без питань випустить всі кораблі, які заблоковані в морських портах України. І навіть у цій ситуації, коли очевидно, що окупанти тримають у заручниках весь світ, росія намагається перекласти провину за продовольчу кризу на Україну.
«Росія грає зі світом у голодні ігри, блокуючи однією рукою український експорт продовольства, а іншою намагаючись перекласти провину на Україну. Україна працює над міжнародною операцією під проводом ООН з флотами партнерів, які забезпечують безпечний торговий шлях без ризиків для безпеки», - написав у Twitter міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Russia plays hunger games with the world by blocking Ukrainian food exports with one hand and trying to shift the blame on Ukraine with the other. Ukraine is working on an international UN-led operation with navies of partners ensuring a safe trade route with no security risks.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) May 31, 2022
І знову весь світ звертається до путіна. Канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Франції Еммануель Макрон регулярно телефонують кривавому диктатору та намагаються домовитись щодо розблокування портів та вивезення зерна. Навіть Папа Римський висловився з цього приводу, щоправда не звертаючись до когось конкретно.
«Викликає велику тривогу блокада експорту зерна з України, від якого залежить життя мільйонів людей, особливо, в найбідніших країнах. Звертаюся із палким закликом зробити все можливе для того, щоби розв’язати цю проблему і щоб гарантувати загальнолюдське право на харчування. Будь ласка, не використовуйте зерно, основний продовольчий продукт, як зброю на війні», - сказав Папа Франциск.
Але працювати з росією складно: хоч напряму, хоч через посередників. А домовлятися - поготів. Всі пам’ятають, чого варте слово кривавого диктатора, який, накопичуючи війська на кордоні з Україною, повторював, що нападати на Україну не збирається. Зараз же проблему із заблокованим зерном намагається вирішити Туреччина разом з ООН.
8 червня міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу зустрівся із сергієм лавровим. Чавушоглу оптимістично назвав зустріч плідною, але сказав, що необхідні додаткові переговори. По-перше, додаткові переговори необхідні, оскільки в умовах човникової дипломатії, яку реалізують світові лідери у перемовинах між росією та Україною, поговорити всім разом просто неможливо. Тому, вочевидь, без України вирішити питання українського зерна та українських портів не вийде. По-друге, росія може змінювати свою точку зору від перемовин до перемовин, бо врешті не лавров прийматиме рішення.
Як повідомляє видання Aljazeera, Лавров зазначив, що «Київ має вирішити проблему звільнення експорту зерна шляхом розмінування портів. Якщо Україна це зробить, росія забезпечить безпечний прохід для судноплавства за допомогою Туреччини».
Однак нашій країні потрібні «ефективні гарантії безпеки», перш ніж почати відвантаження, оскільки москва може використати потенційний звільнений коридор для просування в Одеський порт.
«Туреччина, хоч і має другу за чисельністю армію в НАТО і значний флот, недостатньо потужна, щоб бути гарантом безпечного проходу. А на вилучення мін з українських портів може знадобитися щонайменше два-три місяці, а також необхідно залучити військово-морські сили Туреччини та Румунії», - поділився думками з цього приводу директор Української спілки зернових трейдерів Сергій Іващенко.
ООН продовжує розповідати про глобальний вплив війни в Україні на мільярди людей, які стикаються з найбільшою кризою «вартості життя». Ціни підскочили у всьому світі, багато хто просто не зможе вижити за таких умов, прогнозує міжнародна організація. Отже ООН просто закликає, щоб обидві сторони, а також морський сусід і член НАТО Туреччина погодилися на коридор.
Тим часом росія цілеспрямовано шантажує світ загрозою голоду. Після 24 лютого Україна вивозила зерно за кордон, змінивши логістику та перекинувши основне навантаження на Укрзалізницю. Звичайно, потужностей української залізниці виявилося замало для таких об’ємів експорту. Та навіть тут агресор, звітуючи про демілітаризацію, руйнував вузлові станції Укрзалізниці. Внутрішньому споживачу російська пропаганда продовжувала брехати про нацистів та скупчення військової техніки, насправді ж, кремль намагався зруйнувати логістичні ланцюжки поставок зерна в інші країни. Вочевидь, логіка путіна проста: не вдалося змусити світ полюбити росію через енергетичний шантаж, тож треба відібрати ще й їжу.
У підсумку росія намагається змусити країни Африки та Азії купувати зерно в рф, не з’ясовуючи країну-походження товару. Через це представник зовнішньополітичної служби Євросоюзу Петер Стано закликав усі країни світу не купувати у РФ зерно, викрадене в Україні, та з'ясовувати походження зерна у кожному випадку.
«Зіткнувшись з такою нагальною потребою, багато африканських країн навряд чи будуть коливатися, перш ніж купувати зерно, що поставляється росією, незалежно від того, звідки воно надходить. І там немає жодної дилеми. Африканцям все одно, звідки вони беруть їжу, і якщо хтось збирається моралізувати з цього приводу, вони помиляються. Потреба в їжі настільки гостра, що африканцям не потрібно це обговорювати», - сказав директор Міжнародного інституту стратегічних досліджень HORN дослідницького центру в Кенії Хасан Ханнендже.
До того ж країни Африки, Південної Америки та Азії й досі неохоче приймають чиюсь сторону у війні росії проти України. А зараз африканські лідери просто намагаються якось вирішити питання продовольчої кризи, не виступаючи відверто проти росії. Нагадаємо, ще у березні 40 країн виступили проти або утрималися від ухвалення резолюції ООН, що засуджує повномасштабне вторгнення росії на територію України.
Повертаючись до прохання представника Євросоюзу не купувати крадене зерно у росії та з’ясовувати його походження, варто наголосити, що жодне міжнародне право не регулює питання, що торгові суда можуть перевозити крадені товари. Цивілізований світ цього просто не міг передбачити.
А за словами посла України в Туреччині Василя Боднара, росія «краде українське зерно та відправляє його за кордон із Криму, зокрема до Туреччини».
«Тільки у травні ми нарахували не менше 10 рейсів, у тому числі два рейси туди й назад із трьох суден під російським прапором… Не кажучи вже про ті, які ми колективно пропустили», - каже український посол.
І до того ж, яким чином має відбуватися проведення експертизи цього зерна, теж невідомо, саме тому заклики представника ЄС - то лише прохання, яке на практиці виконати важко, та й багатьом не дуже хочеться.
Так, Європейський Союз ввів ембарго на імпорт із росії, але танкери під грецьким та мальтійським прапорами пропливають через Босфор у Чорне море та прямують до російських портів. Як повідомив виданню France24 геополітичний аналітик з Туреччини Йорук Ісик, деякі з вказаних вантажні суден завантажували пшеницю в українських портах, що знаходяться під російською блокадою, такі як Одеса, Чорноморськ та Маріуполь.
«Ці кораблі прямують до Сирії, де росія має оперативну базу, а потім або Ліван, або Єгипет, дві країни, які зазвичай купують 81% і 85% свого зерна відповідно в Україні», - каже Йорук Ісик.
За словами експерта економічних і соціальних програм Центру Разумкова Катерини Маркевич, дивно було очікувати іншого, враховуючи залежність багатьох країн від української та російської пшениці. Але навіть ті ж «нейтральні» країни Африки та Азії врахували поточну ситуацію, тому на думку експерта, шукатимуть нові ринки, оскільки хоча російські порти працюють, є проблеми з відвантаженням російської продукції та оплатою за неї.
«Якщо війна затягнеться до осені, коли експорт зернових прискорюється, проблеми лише загостряться. Оголосити ж ембарго на російське продовольство або встановити обмеження на його закулівлю було б доцільним кроком в умовах війни, але це навряд можливо, оскільки може згубити мільйони людських життів. Відтак, покладаючись на імпорт продовольства, країни мають враховувати геополітичні цілі країни-експортера, а також за можливості формувати на випадок непередбачуваних ситуацій резерви», - коментує Катерини Маркевич.
Щодо силового сценарію розблокування українських портів військовий експерт Олег Жданов висловився, що теоретично - це можливо. За його словами, можна було б відтіснити Чорноморський флот або брати торговельні суди під контроль та просто виводити їх як у Другу світову війну під охороною бойових кораблів.
«Але цього не буде, бо НАТО вперто намагається тримати цей конйлікт на рівні росія - Україна. Можливий варіант вирішити це питання через сусідні країни. Наскільки я знаю, зараз Румунію посилено відновлює стару залізничну гілку, щоб запустити свої північні порти, які знаходяться найближче до України, щоб розпочати експорт зерна», - підсумував Жданов.
Попри те, що торгівля українською пшеницею все одно відбувається, експерти бачать тут і позитив, адже росія все одно не може витратити награбоване через санкції, тому після перемоги вкрадене зерно повернеться Україні у вигляді репарацій.
Раніше Інформатор писав, чи вистачить українцям зерна цього року
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.