Михайло Саакашвілі знаходиться у в’язниці у важкому стані
Президент України Володимир Зеленський закликав грузинську владу проявити милосердя до експрезидента Грузії Михайла Саакашвілі та перевести його в клініку України, будь-якої європейської країни чи Америки. Інформатор з’ясував, чому Саакашвілі потребує лікування, як він потрапив у в’язницю та чому чинний президент України опікується долею екс-президента Грузії.
"Хочу звернутися зараз до всіх наших друзів і просто сумлінних людей у Грузії. Певно, всі могли бачити, у якому стані зараз Михайло Саакашвілі, у якому стані його здоров'я. Тому я звертаюся до народу Грузії, до влади Грузії – треба проявити милосердя, особливо у передріздвяний час. Те, що зараз відбувається з Михайлом, це знущання. Це не личить Грузії. Це треба припинити. Будь ласка, ухваліть рішення, яке може врятувати його життя. Переведіть Михайла Саакашвілі до однієї з клінік України, іншої європейської країни, Америки. Саме час зробити цей добрий крок", - сказав Володимир Зеленський.
14 грудня Спеціальна пенітенціарна служба Грузії оприлюднила записи з камер відеоспостереження з палати Міхеїла Саакашвілі, щоб звинуватити його в симуляції, проте на записі видно, як він виснажений.
“Безсовісні мразоти влаштовують шоу з його тяжкого стану”, - прокоментувала публікацію колишня речниця Саакашвілі Дарина Чиж.
Тюремники виклали відео в день, коли Саакашвілі заявив про поновлення голодування. Лист із рішенням Саакашвілі представив його адвокат Шалва Хачапурідзе.
“Сьогодні мені було відмовлено у самому елементарному праві, бути присутнім на власному судовому процесі. Це порушення всіх грузинських та міжнародних норм, тому я змушений вдатися до крайньої форми протесту, голодування. Зрозуміло, я усвідомлюю всі ризики, враховуючи мій нинішній стан здоров'я, але голодуватиму доти, доки не отримаю твердих гарантій того, що включуся у свій процес хоча б по відеозв'язку. Є межа будь-яким глузуванням та приниженням», - йдеться у листі Михайла Саакашвілі.
У відео, опублікованому тюремниками, змонтовані кадри з клініки "Вівамеді" з різними датами: 9 серпня, 4 жовтня, 12 грудня, – а на частині сцен дата затерта. На якихось кадрах Саакашвілі їсть, ходить палатою і навіть лається з медперсоналом. Як видно, 12 грудня Саакашвілі вже пересувається за допомогою ходунків і виглядає виснаженим. При цьому пенітенціарна служба стверджує, що у відеоматеріалі "чітко видно імітаційні дії Міхеїла Саакашвілі, метою яких є перешкоджання здійсненню правосуддя, введення в оману суспільства і міжнародних партнерів".
У Тбіліському міському суді триває процес, пов'язаний із відтермінуванням покарання Саакашвілі. Клопотання про це подали адвокати колишнього президента. Суддя Георгій Аревадзе зачитав лист Спеціальної пенітенціарної служби, згідно з яким відомство не має можливості забезпечити дистанційну участь засудженого Саакашвілі. Суддя також зачитав лист із клініки "Вівамед", у якому йдеться про те, що лікар не вважає за доцільне транспортувати Саакашвілі до зали суду.
Саакашвілі вже двічі оголошував голодування: перше тривала 50 днів, з моменту арешту 1 жовтня до 20 листопада 2021 року. Вдруге Саакашвілі голодував 20 днів, з 21 березня по 10 березня 2022 року. 1 грудня неурядовий центр "Емпатія" опублікував результати судово-медичної експертизи, згідно з якими, Саакашвілі не можна залишатися за ґратами через стан здоров’я. Експертизу провели десять грузинських та шість закордонних фахівців. У Саакашвілі виявили понад 20 діагнозів, з них десять – основні, які, на думку фахівців, несумісні з тюремним ув'язненням.
Експерти зазначають, що до арешту Саакашвілі був практично здоровим. Нині ж у нього спостерігаються нейропсихологічні, гастроентерологічні проблеми, порушення опорно-рухової системи, проблеми із зором, підвищена температура невідомої етимології, анорексія, швидка втрата ваги, біль у м'язах, суглобах та кістках. Експерти припускають, що розтягнення м'язів може бути пов'язане з інфекційними процесами або інтоксикацією, оскільки експертиза волосся показала підвищений вміст в організмі вісмуту, барію та ртуті.
У висновку йдеться, що у Саакашвілі виявили понад 20 діагнозів, з яких 10 основних "несумісні з ув’язненням", а до арешту він був майже здоровий. Американський лікар Девід Сміт також надав експертний висновок про те, що у зразках волосся та нігтів Саакашвілі виявлені важкі метали та інші речовини, зокрема ртуть і миш'як.
У червні 2018 року грузинський суд заочно засудив Михайла Саакашвілі до шести років позбавлення волі за організацію нападу на депутата Валерія Гелашвілі. Раніше грузинський суд заочно засудив Саакашвілі до трьох років позбавлення волі у справі щодо причетності до вбивства банківського співробітника Сандро Гіргвіліані. У Грузії Михайло Саакашвілі проходить фігурантом і з інших кримінальних справ. Сам політик вважає висунуті йому звинувачення сфальсифікованими.
1 жовтня 2021 року Михайла Саакашвілі заарештували у Тбілісі, куди він прибув таємно 29 вересня з метою підтримати своїх прихильників на муніципальних виборах. Після цього він був поміщений до в'язниці міста Руставі, де оголосив голодування.
8 листопада 2021 року його без погодження із родичами та адвокатами перевели з Руставі до тюремної лікарні у Тбілісі. 20 листопада Саакашвілі був переведений у військовий шпиталь у Горі, де він припинив голодування. З травня 2022 року Саакашвілі перебуває на лікуванні у тбіліській клініці Vivamedi під цілодобовою охороною співробітників департаменту виконання покарань.
8 листопада 2022 року адвокат політика Шалва Хачапурідзе повідомив, що екс-президент Грузії попередньо діагностував 36 захворювань, у тому числі туберкульоз і деменцію.
11 лютого 2022 року Україна офіційно визнала Михайла Саакашвілі потерпілим у справі про неналежне звернення у грузинському ув'язненні. Саакашвілі має давні стосунки з Україною.
25 січня 2004 року делегація блоку «Наша Україна» на чолі з Віктором Ющенком була присутня на церемонії інавгурації М. Саакашвілі. 7 грудня 2013 року екс-президент Саакашвілі приїхав до Києва, де виступив зі сцени Євромайдану. Депутати грузинського парламенту від партії «Єдиний національний рух» жили в наметах на Хрещатику. 23 лютого 2014 року після повалення режиму Януковича Саакашвілі вдруге виступив зі сцени Євромайдану.
У червні 2014 року Саакашвілі заявив, що збирається допомагати Президенту України Петру Порошенкові. У грудні 2014 року Саакашвілі було запропоновано посаду першого віце-прем'єра України, але він відмовився через небажання змінювати громадянство Грузії. 29 травня 2015 року Міхеіл Саакашвілі отримав українське громадянство. 30 травня 2015 року його було представлено як нового голову Одеської ОДА.
Восени 2015 року в Саакашвілі виник конфлікт із прем'єр-міністром Яценюком, олігархом Коломойським і в грудні — з міністром МВС Аваковим.
7 листопада 2016 року Саакашвілі повідомив про відставку з посади голови Одеської обласної державної адміністрації. Серед причин своєї відставки Саакашвілі назвав закриття Центру адмінпослуг, саботаж центральної влади при призначенні голів райдержадміністрацій та підтримку «кланів, родом із 90-х». Під час цього виступу він вперше порівняв Порошенка з Януковичем.
28 лютого 2017 року Міністерство юстиції офіційно зареєструвало партію Саакашвілі «Рух нових сил». З 5 квітня по 28 травня 2017 року на телеканалі «ZIK» Саакашвілі вів програму «Інша Україна», де критикував Порошенка та його оточення. Контракт із Саакашвілі було розірвано після того, як жінка-снайпер в одній із телепередач виконала пісню «Шоколадна дупа», антигероєм якої був Президент Порошенко.
26 липня 2017 Саакашвілі року був позбавлений українського громадянства на підставі неправдивих даних вказаних в анкеті. 16 серпня 2017 року Саакашвілі заявив, що 10 вересня 2017 року повернеться до України. Заочно організував ряд протестних акції з метою домогтися відставки Уряду та імпічменту президента Порошенка під назвою «Марш за імпічмент» (з лютого «Марш за майбутнє»).
10 вересня 2017 року Саакашвілі виїхав із Польщі до України в супроводі журналістів, «групи підтримки», політиків, включаючи Юлію Тимошенко. Після проходу польського КПП натовп разом із Міхеїлом прорвав оточення прикордонників з українського боку й допоміг Саакашвілі перетнути кордон без оформлення документів. Після цього Міхеїл із групою підтримки прибув до Львова. 11 вересня 2017 року був внесений у базу центру «Миротворець» за незаконний перетин Державного кордону України.
Експосол США в Україні Стівен Пайфер заявив, що ситуація навколо експрезидента Грузії в Україні виглядає, як політичний цирк на встановленій президентом Порошенком театральній сцені. Спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер також закликав розглядати ситуацію виключно в правовому полі.
30 листопада 2017 року Міграційна служба України видала Саакашвілі довідку про продовження терміну його законного перебування в Україні ще на три місяці, тобто до березня 2018 року.
Вранці 5 грудня 2017 року працівники Генпрокуратури та Служби безпеки провели обшук у помешканні Саакашвілі по вулиці Костьольній у Києві. Після обшуку Саакашвілі затримали й намагалися вивезти в мікроавтобусі. СБУ було оприлюднено інформацію, що Саакашвілі затримали в рамках кримінального провадження. Прихильники політика оточили мікроавтобус і завадили його проїзду, а пізніше звільнили затриманого, таким чином перешкодивши доправити його на допит.
6 грудня 2017 року Саакашвілі не взяв участі в жодному із ініційованих заходів посилаючись на погане самопочуття. Ввечері 8 грудня 2017 року стало відомо, що згідно постанови про розшук працівники Національної поліції виявили місце перебування М. Саакашвілі затримали його. 20 листопада Верховний суд України визнав законною висилку Саакашвілі 2018 року до Польщі.
28 травня 2019 року президент Зеленський указом повернув Саакашвілі громадянство України. 29 травня 2019 року той повернувся до України, щоб «разом із новим президентом будувати нову Україну». 7 травня указом Президента Зеленського Саакашвілі був призначений головою виконавчого комітету реформ України.
Як раніше повідомляв Інформатор, 12 грудня Президент України Володимир Зеленський провів чергову розмову з американським президентом Джо Байденом. Глава держави подякував лідеру США за допомогу, яка "не лише сприяє досягненню успіху на полі бою, а й підтримує стабільність української економіки".