Якщо ви не дивилися марафон, але хочете знати, у чому суть
Тема п'ятниці — прес-марафон Володимира Зеленського, під час якого він відповів на запитання 32 журналістів.
На зустрічі гарант прокоментував "вагнергейт", анонсував нову хвилю коронавірусу, натякнув на втягування Ахметова в держпереворот і відповів на запитання про Донбас. А ще жартував і лаявся з Юрієм Бутусовим, звинувативши його у смерті людей. Докладно про те, як все відбувалося, читайте Тут, а поки Інформатор наводить вам основні тези цієї події.
За версією Зеленського, участю у спецоперації Україну намагалися втягнути у міжнародний скандал. Спочатку він розповів про начальника Генерального управління розвідки Василя Бурбу, який став однією з ключових постатей у цій історії. Зеленський повідомив, що з приходом до влади хотів звільнити його, бо чув багато поганого про нього від розвідників. Про операцію він знав, але вимагав деталей. Перед її початком Василь Бурба розповів детальний план. Але в частині перельоту "вагнерівців" та примусової посадки літака, за словами Зеленського, ніхто не давав гарантій у тому, що не постраждають інші пасажири. З огляду на те, що це були турецькі авіалінії, він побоювався за життя людей та подальші дипломатичні відносини з Туреччиною. Бурба ризик допускав, але від спецоперації не відмовлявся і навіть бачив у цьому найкращий результат справи. Коли він зрозумів, що ідея не реалізується, вирішив злити інформацію — так сказав Зеленський.
Що ж до провини глави Офісу Президента Єрмака, то гарант сказав, що він не має таких повноважень, як Верховний Головнокомандувач і Міністерство оборони, тому скасувати операцію він не міг. Докладніше про це тут .
За словами Зеленського, держпереворот намічений на 1-2 грудня, і вони мають аудіозаписи, на яких це питання обговорюється - зокрема, роль Ахметова в цьому. На це знадобляться мільярди доларів. Президент сказав, що олігарх цього може і не знати, тому гарант запрошує його на Банкову на розмову про операцію, що має бути.
Питання від журналіста взагалі полягало в медіа атаках, які він спостерігає на телеканалах низки бізнесменів - і Ахметова, зокрема. Зеленський сказав, що за рахунок ЗМІ відбувається дестабілізація ситуації у країні. Але вважає, що цього хоче не суспільство, а люди, які лишилися без влади. Докладніше про це тут.
Пізніше Рінат Ахметов відреагував на заяву глави держави: “Інформація, опублікована Володимиром Зеленським, про нібито втягування мене в якийсь держпереворот є суцільною брехнею. Мене обурює поширення цієї брехні, незалежно від того, якими мотивами керується Президент. Моя позиція була і буде однозначною — незалежна та цілісна Україна з Кримом та моїм рідним Донбасом”, — цитує його слова холдинг SCM.
Володимир Зеленський розповів, що поки що нічим ризикувати не може. За його словами, розраховувати потрібно насамперед на себе. В Україні є сильна армія і її треба берегти. Щодо тих політиків, які кажуть, що треба йти війною, Президент сказав, що вони не думають про нашу армію.
Щодо міжнародної уваги до цієї проблеми, то на порядку денному зараз багато тем. Незважаючи на те, що війна — це тема №1, є ще й п'ять, шість, сім і таке інше. Нормандський формат знову актуальний. Докладніше про це тут .
Відповідаючи на запитання щодо загроз з боку Росії, глава держави сказав, що в РФ розхитують ситуацію, заявляючи, що Україна зриває Мінські переговори і не бачить перемир'я.
У своєму питанні Бутусов нагадав Зеленському про призначення Руслана Демченка заступником голови РНБО після низки провальних операцій у той час, як кількох розвідників звільнили, незважаючи на те, що вони сприяли поверненню полонених із Донбасу. За словами журналіста, розслідувань щодо Демченка не було.
У відповідь Володимир Зеленський нагадав Юрію Бутусову, що і за Порошенка Руслан Демченко працював в Адміністрації Президента, як і низка інших чиновників. Він також дорікнув Бутусову за “злив” інформації про операції в ООС, після чого в режимі телефонних дзвінків Президентові довелося стабілізувати ситуацію кілька днів. Тому гарант звинуватив журналіста у смертях сотень людей на Донеччині. Бутусов у відповідь звинуватив Зеленського у брехні.
Також на думку Президента, Бутусов ображений на нього через те, що йому не дісталася посада, хоча ще перед приходом до влади Зеленський за знайомства з ним запропонував "будувати разом країну".
І в цьому аспекті Зеленський побачив дестабілізацію, але вже енергетичну. За словами Президента, зараз ситуація з газом краща, ніж у період з 2014 по 2018 роки. Але у 2025 році закінчується контракт на імпорт газу. Щоб уникнути кризи, глава держави пропонує термомодернізацію будинків. Він розповів, що сьогодні в Офісі Президента вже працюють люди, які опікуються цією реформою. Для того, щоб модернізувати всі будинки в Україні, знадобиться 300 млрд грн. З них 100 млрд грн – на найближчі три роки.
“Якщо ми рухатимемося так, як ми рухаємося з дорогами, ми повинні розписати цю фабулу не на 10 років, а на 5 років. Це буде дуже складно, але це буде не 30 будинків за два роки, а кілька тисяч”, - сказав президент.
При цьому Зеленський звернув увагу на те, що електроенергія, яка вважалася дорогою, сьогодні дешевша за газ і на 97% наша. Докладніше про це - тут .
Відповідаючи на запитання про посадку чиновників, яку обіцяв Зеленський, він назвав низку найбільш успішних проектів, на його думку: "Укрзалізниця", аеропорт "Бориспіль" та порти стали прибутковими, а міст будується не лише у Запоріжжі. Також він сказав і про інші досягнення чинної влади:
Останні два пункти Володимир Зеленський наголосив на боротьбі з корупцією. Також глава України задоволений роботою міністрів інфраструктури, економіки, охорони здоров'я, глави Офісу Президента та його заступника Юлії Свириденко. Але незадоволений ракетною програмою та програмою флоту. Своїми головними помилками вважає зайву довіру та те, що не ризикував. Він сказав, що треба було діяти сильніше там, де це було потрібно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .