Президент Зеленський оприлюднив відео допиту одного з громадян Китаю, який воював у складі російських сил. Полонений розповів, як його завербували, зізнався у втраті зброї після атаки дрона й заявив, що не хоче повертатися до РФ в рамках обміну
Українські спецслужби продовжують працювати з двома громадянами Китаю, яких нещодавно взяли в полон на Донеччині бійці 81-ї окремої аеромобільної Слобожанської бригади. Один із них дав розгорнуті свідчення. На допиті він заявив, що воліє повернутися до Китаю, а не бути обміняним Росією.
Відео допитів китайців оприлюднив президент Володимир Зеленський у своєму Telegram-каналі. На записі полонений розповідає про обставини своєї участі у війні. Зокрема, про те, як відбувалася комунікація з командиром, хто його залучив до бойових дій та з якою зброєю він воював.
За словами найманця, керував підрозділом росіянин, який давав команди, а інші – включно з ним – просто повторювали дії офіцера. Із озброєння китаєць мав автомат АК-74, однак втратив його після удару українського дрона, коли вони з товаришем ховалися в дерев’яному укритті. Під час атаки з ними був ще один росіянин. У своєму свідченні полонений висловив здивування щодо умов утримання в Україні:
"Мене тут годують краще, ніж у Росії. Ставлення також набагато людяніше. І безпечніше", - сказав він.
Заявив, що не бажає повертатися до РФ в рамках обміну, натомість хоче повернутися на батьківщину, до Китаю. До служби в армії він працював рятувальником і формально так і не звільнився, коли поїхав до Росії й приєднався до війська. Зв’язок із родиною підтримував мінімальний - лише раз надіслав відео, не вказуючи, що перебуває в Росії чи воює.
"Щоб батьки не хвилювалися", - пояснив він.
Президент Зеленський, коментуючи відео допиту, наголосив, що участь іноземців, зокрема громадян КНР, у війні на боці Росії - не одиничне явище, а частина системної кампанії вербування. При цьому, за його словами, Росія здійснює такі дії навіть у межах китайської юрисдикції.
"Маємо зробити все можливе, аби позбавити Росію інструментів для розширення війни", - підкреслив глава держави.
У зв’язку з участю китайських громадян у бойових діях на боці РФ, Міністерство закордонних справ України викликало тимчасового повіреного у справах КНР. Офіційний Пекін наразі повідомив, що з’ясовує всі обставини інциденту.
Раніше ЗМІ з посиланням на джерела в українських спецслужбах повідомляли, що імена обох полонених вже встановлено, а відео допитів передано в публічний простір.
Загалом, Київ має підтвердження участі щонайменше 150 китайців у бойових діях на боці РФ. Разом з полоненими були документи, які свідчать про те, що Росія укладає з ними річний контракт. Це ще одна країна, втягнута у війну.
Нагадаємо, що 8 квітня президент України Володимир Зеленський повідомив, що під час бойових дій на Донеччині українські сили взяли в полон двох громадян Китайської Народної Республіки. Вони воювали у складі підрозділів країни-агресора.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.