Президент заявив, що затвердив збалансований текст нового закону, який має зміцнити систему правопорядку, убезпечити її від російського впливу та гарантувати незалежність ключових антикорупційних органів
Президент Володимир Зеленський заявив, що погодив текст нового законопроєкту, який має повернути незалежність антикорупційним органам - Національному антикорупційному бюро (НАБУ) та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП). За словами глави держави, документ також зміцнює систему правопорядку і захищає її від російського впливу. У Раді, нагадаємо, попередньо вже зареєстрували альтернативний проєкт за авторством "Голосу" та "ЄС".
"Щойно погодив текст законопроєкту, який гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання. Текст збалансований", – написав президент про президентську альтернативу.
Законопроєкт Зеленського має стати альтернативою до закону №12414, ухваленого Верховною Радою 22 липня. Цей документ викликав критику з боку правозахисників, міжнародних партнерів України та частини депутатського корпусу - через положення, які, на думку експертів, скасовують реальну незалежність НАБУ та САП. Попри публічні заклики не підписувати закон, зокрема з боку очільника НАБУ Семена Кривоноса, 22 липня закон підписав спікер парламенту Руслан Стефанчук, а вже наступного дня - сам президент.
"Найголовніше - реальні інструменти, жодних російських зв’язків і незалежність НАБУ та САП. Законопроєкт сьогодні буде внесений до Верховної Ради України", - зазначив 24 липня Зеленський.
До Ради 24 липня вже внесли альтернативний проєкт закону - №13531, який зареєстрували депутати з фракцій "Голос" та "Європейська солідарність". За словами нардепа Ярослава Юрчишина, документ підтримали щонайменше 48 депутатів, і ще кілька десятків готові доєднатися. Співавтор законопроєкту Ярослав Железняк повідомив, що документ офіційно зареєстрований і вже переданий на розгляд керівництву парламенту.
Тобто у Верховній Раді з’явилися два альтернативні законопроєкти щодо відновлення незалежності НАБУ та САП - один подали депутати від "Голосу" та "ЄС", інший погодив президент Зеленський, який наголосив:
"Важливо, що зберігаємо єдність. Важливо, що зберігаємо незалежність. Важливо, що поважаємо позицію всіх українців і вдячні кожному, хто з Україною", – наголосив він у своєму зверненні.
Нагадаємо, ухвалення скандального закону №12414 вже спричинило хвилю протестів у Києві, Львові та інших містах. Громадські організації та експерти вимагають повернення реальної незалежності антикорупційним органам, яка була основою для підтримки України з боку міжнародних партнерів, зокрема ЄС та США.