Після хвилі суспільного обурення через ухвалення закону №12414, група з 48 депутатів зареєструвала у Верховній Раді альтернативний документ, який має відновити самостійність антикорупційних органів
У Верховній Раді з’явився законопроєкт, покликаний відновити автономію ключових антикорупційних структур - Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Ініціативу підтримали 48 народних обранців із різних фракцій. Про це повідомив у Facebook голова комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
За його словами, голосування за документ може відбутися вже найближчим часом. На тлі резонансу, спричиненого ухваленням закону №12414, що фактично ставить антикорупційні органи під контроль Генеральної прокуратури, парламентарі шукають шляхи скасування цієї норми.
Ще 23 липня депутат від "Голосу" Ярослав Железняк заявив, що розпочато збір підписів для подання до Конституційного Суду з метою визнання нового закону неконституційним. Для цього потрібно мінімум 45 підписів.
Президент Володимир Зеленський, на якого впала критика з боку громадськості та міжнародних партнерів, також пообіцяв внести до парламенту альтернативний законопроєкт, який, за його словами, "унеможливить російський вплив на українську правоохоронну систему" та забезпечить функціонування антикорупційної інфраструктури.
22 липня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №12414. Документ отримав підтримку 263 депутатів та викликав хвилю обурення як всередині країни, так і серед західних партнерів України. Закон різко змінює баланс у сфері боротьби з корупцією:
Керівник САП позбавляється можливості бути частиною групи прокурорів - це вирішує лише генпрокурор. Незважаючи на гострі застереження, президент підписав цей закон. У своєму зверненні він намагався заспокоїти суспільство, стверджуючи, що "інфраструктура антикорупції працюватиме, але без російських впливів". Утім, суспільна реакція виявилася цілком протилежною.
У низці великих міст України - Києві, Одесі, Львові, Дніпрі - відбулися стихійні акції протесту. Люди вимагали негайного скасування закону №12414, побоюючись згортання антикорупційної реформи. На тлі ситуації дедалі більше занепокоєння висловлюють західні партнери України. У дипломатичних колах уже пролунали чіткі сигнали: подібні дії можуть поставити під загрозу перспективу вступу України до Євросоюзу, а також ускладнити отримання озброєння й фінансування на післявоєнне відновлення.