Зеленський подякував Норвегії за газ: чи вистачить Україні блакитного палива до весни

Попри всі намагання росії, її газовий шантаж не пройде

Зеленський подякував Норвегії за газ: чи вистачить Україні блакитного палива до весни
Газове родовище в Норвезькому морі

3 січня президент України Володимир Зеленський подякував Норвегії за допомогу у поставках зброї  та за підтримку енергосистеми України. Зокрема, він подякував Норвегії за готовність допомогти забезпечити Україну необхідним обсягом газу на цю зиму. Скільки газу отримає Україна від Норвегії? Скільки за це заплатить? Як його можна доставити? Та чи вистачить нам блакитного палива до кінця зими? Інформатор шукав відповіді на ці питання.

Допомога Норвегії

 

Ще листопаді прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, Норвегія надасть грант на майже 200 млн євро для додаткової закупівлі газу в українські газосховища. Кошти будуть спрямовані "Нафтогазу" через механізм підтримки від ЄБРР, який також виділяє 300 млн євро на відповідні закупівлі.

Як пише Reuters, у листопаді 2022 року уряд Норвегії погодився допомогти Україні в закупівлях газу, надавши фінансування в розмірі 2 млрд норвезьких крон (195 млн долл.). Ці кошти є частиною раніше оголошеного пакета допомоги у розмірі 10 мільярдів крон. Вони надійдуть через Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). "Важливо спрямовувати підтримку через авторитетну, міжнародно визнану організацію, яка забезпечить ефективне та прозоре використання фінансування", - йдеться у заяві міністра фінансів Норвегії Трюгве Слагсволда Ведума.

У липні 2022 року прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре оголосив, що уряд виділить Україні 10 мільярдів норвезьких крон у 2022 і 2023 роках. З них 2 мільярди норвезьких крон передбачено на закупівлю газу.

Скільки газу потребує Україна?

Відповідь на це питання знайти непросто. Адже, з одного боку, через російську агресію, руйнування підприємств та цілих міст, в Україні скоротилось споживання газу. А з іншого, в умовах війни важко спрогнозувати подальший розвиток подій.

У червні Кабмін доручив «Нафтогазу» накопичити до початку опалювального сезону щонайменше 19 млрд куб. м газу. За даними Міненерго, прогнозне споживання в осінньо-зимовий період - близько 11,7 млрд куб. м. Для порівняння, минулого опалювального сезону було спалено 19,4 млрд. "А зараз за весь 2022 рік очікується, що буде спожито лише 18,5 млрд куб. м. Така різниця пояснюється падінням споживання в межах 35-40%", – відзначив міністр енергетики Германа Галущенко у серпні. Разом з цим, за його словами, НАК «Нафтогаз України» мав збільшити запас газу з наявних на той час 12 млрд кубометрів до 19 млрд. 

Як заявив Денис Шмигаль у листопаді, в українських газосховищах було понад 14 млрд кубів газу, що, на думку прем’єр-міністра, достатньо для проходження зими.

За словами голови правління НАК "Нафтогаз України"  Олексія Чернишова, “Масовані ракетні обстріли енергетичної інфраструктури спровокували додаткове споживання газу підприємствами, що генерують електроенергію.  Тому, з огляду на поточну ситуацію, нам необхідно бути готовими знайти додаткові обсяги природного газу та нафтопродуктів в короткі терміни, а також сформувати додаткові резервні об’єми”.  

Які ж ці додаткові об’єми? Україні потрібно протягом опалювального сезону імпортувати близько 2 млрд кубометрів газу. Це потребує значних фінансових ресурсів. Про це йдеться у Меморандумі з МВФ від 22 грудня.

Політолог Дмитро Громаков вважає, що Україні вистачить наявного природного газу до весни. “Того газу, що вже є у сховищах, достатньо для споживання населенням. Таких запасів вистачило би на потреби ЖКХ навіть до повномасштабного російського вторгнення. Все, що понад, раніше йшло на потреби промисловості. Враховуючи, що найбільші промислові споживачі газу на сьогодні майже не працюють (йдеться про хімічні та металургійні підприємства, багато з яких знаходяться або в зоні бойових дій, або на тимчасово окупованій території), ці обсяги не можуть бути спожиті. Навіть враховуючи збільшення споживання газу з боку теплових електростанцій, зиму Україна пройде нормально. Тим більше, що у випадку несподіваних проблем, створених росією, Україна може розраховувати на підтримку європейських партнерів”, - сказав Дмитро Громаков.

Норвезький газ замість російського

Влітку Норвегія стала лідером із постачання газу в ЄС та планує підтримувати нинішній високий рівень видобутку газу до кінця десятиліття, оскільки Європа планує відмовитися від російського імпорту через вторгнення до України. Про це у серпні заявив міністр енергетики Норвегії Терʼє Аасланд в інтервʼю Reuters.

Наприкінці листопада НАК "Нафтогаз України" заявив, що домовився про додаткову поставку Україні майже 350 млн кубів газу від норвезької нафтогазової компанії Equinor, та 100 млн куб. м від авторизованих Європейським банком реконструкції та розвитку продавців. 

Як зазначив Дмитро Громаков, норвезький газ може бути доставлений в Україну через газопровід Baltic Pipe, відкритий восени цього року. Він створив маршрут постачання природного газу з Норвегії на ринки Данії та Польщі та до кінцевих споживачів у сусідніх країнах. 

Equinor - це міжнародна енергетична компанія. Вона займається як нафтовими та газовими проектами, так й відновлювальними джерелами енергії, пропонує рішення з низьким вмістом вуглецю та має амбіцію досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року. Equinor є провідним розробником норвезького континентального шельфу. 

Як раніше повідомляв Інформатор, 2023 рік має стати вирішальним у війні проти Росії. Керівництво країни розуміє всі ризики і які результати необхідно продемонструвати. Про це заявив президент України Володимир Зеленський

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube