Зеленський підписав закон про угоди корупціонерів зі слідством

У випадку співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування збитків корупціонерам можна сподіватися на менші строки покарання

Володимир Зеленський, наручники
Зеленський підписав закон про угоди зі слідством у корупційних справах

Український президент Володимир Зеленський у четвер, 31 жовтня, підписав закон про угоди зі слідством у корупційних справах. Йдеться про документ за номером 12039. Відтепер всі корупціонери, які погодяться добровільно співпрацювати зі слідством, викриваючи співучасників злочинів та відшкодовуючи збитки, зможуть сподіватися на менші терміни ув'язнення, або ж штрафи, іншими словами - просто відкупитися.

Про те, що президент Володимир Зеленський підписав закон про угоди зі слідством, випливає з карти законопроєкту на сайті ВР. Зазначається, що частину третю статті 53 Кримінального кодексу України доповнили положенням, що дозволяє встановити додаткове покарання у вигляді штрафної санкції, навіть якщо його немає у санкції статті (чи її частини) Особливої частини КК. Так можна зробити лише за умови, що суд затвердив угоду про визнання винуватості у кримінальних справах, пов'язаних з корупцією або корупційними правопорушеннями.

Таким чином, корупціонер, погодившись на співпрацю зі слідством, може викрити співучасників та відшкодувати збитки, а натомість отримає менший термін ув'язнення. За рішенням суду корупціонеру також можуть присудити штраф, як додаткове покарання. Йдеться про такі суми штрафів:

  • від 20 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 000 грн) до 120 000 мінімумів — за скоєння злочину середньої тяжкості;
  • від 120 000 до 270 000 неоподатковуваних мінімумів — за вчинення тяжкого злочину;
  • від 270 000 до 6 000 000 неоподатковуваних мінімумів — за особливо тяжкі злочини.

Суд може винести ухвалу і про арешт майна корупціонера, якщо цей вид покарання може бути узгоджено. 

Однак законом не дозволено укладати угоди з організатором злочину, за винятком випадків, коли він готовий викрити іншого організатора. Якщо ж злочини мають менший ступінь тяжкості, стосуються невеликих схем без співучасників, то зменшення терміну ув'язнення може бути застосоване до фігуранта, який повністю відшкодовує збитки та сплачує штраф.

Відкупився - вийшов на волю

Верховна Рада 18 липня у першому читанні ухвалила законопроєкт №11340, який дозволить корупціонерам офіційно відкупитися від покарання в обмін на угоду зі слідством. "Ціна питання" - від 204 тисяч грн до 204 млн грн. Антикорупційні органи вважають, що документ не відповідає вимогам законодавства й містить корупціогенний фактор.

Вже 29 жовтня ВРУ прийняла в цілому законопроєкт №12039 про угоди зі слідством у корупційних справах. Цей документ дозволяє викрити своїх спільників, відшкодувати збитки, виплатити великий штраф та отримати менший термін ув'язнення, ніж вимагає Кримінальний кодекс. Закон підтримали й САП і НАБУ, також він відповідає нашим міжнародним зобовʼязанням - його ухвалення було вимогою ЄС для отримання 4 млрд євро за програмою Ukraine Facility. Законопроєкт у другому читанні підтримали 263 народні обранці.

До слова, за даними "Опендатабот", станом на кінець жовтня 2024 року в Україні винесли 6877 вироків корупціонерам від початку повномасштабного вторгнення. У 2024 році лише у 1,5% випадків судді призначили покарання у вигляді позбавлення волі. Найчастіше корупціонери відбуваються штрафами — таких випадків 97,5%.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube