Як і просили в НАБУ: Рада схвалила закон про угоди корупціонерів зі слідством

Україні цей документ зокрема потрібен, щоб отримати 4 млрд євро за програмою Ukraine Facility Plan, це була одна з вимог

Угоди зі слідством
Законопроєкт у другому читанні підтримали 263 депутати

Верховна Рада України у вівторок, 29 жовтня, прийняла в цілому законопроєкт №12039 про угоди зі слідством у корупційних справах. Цей документ дозволяє викрити своїх спільників, відшкодувати збитки, виплатити великий штраф та отримати менший термін ув'язнення, ніж вимагає Кримінальний кодекс. Закон підтримали й САП і НАБУ, також він відповідає нашим міжнародним зобовʼязанням - його ухвалення було вимогою ЄС для отримання 4 млрд євро за програмою Ukraine Facility.

Про це повідомили нардепи. Законопроєкт у другому читанні підтримали 263 народні обранці.

Результати голосування нардепів
Результати голосування нардепів

Нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк пояснив, що суть проєкту в тому, що документ вводить нову статтю, яка дозволяє у випадку співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування шкоди призначати менший строк ув’язнення ніж вимагає кодекс. Наприклад, 5 замість 8 років. Водночас суд зможе визначити як додаткове покарання досить великий штраф:

  • за нетяжкі злочини: від 20 тисяч до 120 тисяч НМДГ (неоподатковуваних мінімумів);
  • за тяжкі злочини: від 120 тисяч до 6 млн НМДГ;
  • за особливо тяжкі злочини: від 270 тисяч до 12 млн НМДГ.

Також суд зможе в таких випадках конфіскувати майно фігуранта, якщо цей вид покарання буде узгоджено. При цьому цей інструмент не можна буде застосовувати за загальним правилом до організаторів схем за винятком випадку, що такий організатор викриє іншого організатора. У випадку, коли мова йде про злочини меншої тяжкості і якщо це не великі схеми без співучасників, то зменшене ув’язнення зможе отримати фігурант який повністю відшкодовує збитки, сплачує штраф та може отримати додатково конфіскацію.

"Закон треба підписати до 31 жовтня, щоб отримати гроші по Ukraine Facility Plan. На 4 млрд євро", - пояснив Железняк.

Як ухвалювали закон про угоди зі слідством та скандал навколо нього

У першому читанні ВР підтримала законопроєкт № 12039 про угоди зі слідством у корупційних справах нещодавно - 9 жовтня.

Втім перед цим Рада ухвалила інший законопроєкт про угоду зі слідством. І він був скандальним. Так, нардепи ще 18 липня цього року у першому читанні ухвалили законопроєкт №11340, який мав би дозволити корупціонерам офіційно відкупитися від покарання в обмін на угоду зі слідством. "Ціна питання" тоді була від 204 тисяч грн до 204 млн грн. Антикорупційні органи тоді заявили, що документ не відповідає вимогам законодавства й містить корупціогенний фактор.

Депутати казали, що законопроєкт ухвалили нібито під егідою вимог Євросоюзу про перезапуск інституту угод. Цей документ Кабміну рекомендував схвалити Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності.

Передбачається, що закон про вдосконалення укладання угод зі слідством допоможе викривати топкорупціонерів й організаторів схем. Це зможуть робити “дрібніші” корупціонери й учасники схем, якщо підуть на угоду. У підсумку його замінили.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube