Зеленський підняв податки для підприємців: повний перелік змін

Прийняття цього законопроєкту є важливою умовою, передбаченою угодою з МВФ

Зеленський підписав закон №8401
Президент підписав податковий законпроєкт. Колаж: Інформатор

У середу, 26 липня, президент України Володимир Зеленський підписав податковий законопроєкт №8401. Відтак з 1 серпня скасовується 2% єдиний податок.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк у Telegram. Прийняття цього законопроєкту є важливою умовою, передбаченою угодою з МВФ.

Закон врегульовує перехід з 2% єдиного податку. Зокрема, платник 2% ЄП матиме право подати заяву про відмову від застосування цього та вказати, на яку систему оподаткування він хоче перейти. Без цієї заяви, а також якщо в заяві платник не вкаже бажану систему, платника автоматично переведуть на систему, де він перебував до обрання 2% ЄП.

Також новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали 2% ЄП, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5%. Крім того, документ автоматично відновлює права та обов’язки платника ПДВ для тих суб’єктів, у кого реєстрація платником ПДВ була призупинена.

Платникам, які у 2023 перейшли з 2% ЄП на загальну систему, нададуть можливість перейти повторно у цьому році на спрощену систему за своїм вибором шляхом подання заяви. Водночас у разі подання заяви до 1 вересня, такий платник вважатиметься платником ЄП з 1 серпня поточного року.

Закон частково скасовує чинний мораторій на проведення перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг. Також з 1 жовтня повертається відповідальність за порушення у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій. Але від фінансової відповідальності за порушення з РРО звільнять (окрім як під час торгівлі підакцизними товарами), якщо вони були вчиненні на прифронтових територіях (у тому числі територіях можливих бойових дій).

Крім того, законопроєктом передбачено:

  • “Технічний борг” (який виник із 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті) не враховувати під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі;
  • збереження права добровільної сплати ЄП і ЄСВ для прифронтових територій (у тому числі територій можливих бойових дій);
  • надання можливості ФОП-платникам ЄП без ПДВ вказувати в розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою. 

Податковий законопроєкт №8401: що відомо

Ще 30 червня після довгих дискусій Верховна рада підтримала в цілому податковий законопроєкт № 8401. Його прийняття є важливою умовою, передбаченою угодою з МВФ. "За" проголосувало 239 народних депутатів.

Аудитор Михайло Крапивко наголошував, що все це погіршить економічну ситуацію в Україні та остаточно знищить довіру бізнесу до держави. На його думку, вступ в дію цього закону призведе до негативних наслідків для економіки через посилення податкового тиску. Але найголовніше те, що вступ цього закону в дію призведе до зневірення бізнесу в обіцянках з боку держави. 

“Всі пільги, які відміняє цей закон, були надані у березні 2022 року з обіцянкою зберегти їх на весь період дії воєнного стану та 90 днів після його скасування. Якщо держава ставиться до своїх обіцянок як до цяцянок, тобто моє слово: хочу дав, хочу забрав, то і бізнес буде так само відноситься до держави”, зазнавив Михайло Крапивко. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube