Зброя для України за російські гроші: в ЄС погодили використання доходів від активів РФ для допомоги ЗСУ

Читать на русском

Доходи від заморожених активів Росії будуть витрачатися на придбання зброї для України

Читать на русском
Олаф Шольц
Шольц зробив потужну заяву щодо витрат на озброєння для України

Доходи від заморожених активів Росії будуть витрачатися на придбання зброї для України

Європа досягла домовленості використовувати 90% доходів, отриманих від заморожених західними країнами російських активів, на придбання зброї для України. При цьому закуповувати зброю можна де завгодно. З метою оперативного надання допомоги Україні у домовленості немає зобов'язань на купівлю тільки у європейських виробників.

Про це заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц після зустрічі з членами урядів трьох країн Балтії – Естонії, Литви та Латвії – у Ризі. Інформаційне агентство Reuters зазначає, що фактично домовленість європейських країн – це реалізація давньої ідеї фінансувати закупівлю зброї для України коштом процентів від активів РФ.

"Важливо, щоб ми також погодилися з тим, що ці гроші можуть бути використані для закупівель зброї не тільки в ЄС, але й для закупівель у всьому світі... Тому що насправді найважливіше зараз – поставити зброю швидко, а не тоді, коли буде збудовано нову фабрику", – зазначив Шольц.

Видання нагадує, що верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель у березні 2024 року вже виступав із пропозицією перераховувати 90% доходів від активів РФ до фонду Європейського Союзу, який фінансує придбання зброї для України. У Європі заморожено до 280 млрд євро активів РФ, 190 млрд з яких перебувають у депозитарії Euroclear у Бельгії.

Заморозка російських активів

Після 24 лютого 2022 року західні держави заморозили активи Центрального банку РФ, які перебували в їхніх країнах. Сумарно це становить приблизно 280 мільярдів доларів активів Росії. Понад дві третини заморожених активів знаходяться в Європейському союзі, де вони приносять близько 3,6 мільярда доларів чистого прибутку на рік.

Проте ЄС все ще не може вирішити, що робити з цими активами. Конфіскувати їх не хочуть – частково через страх перед РФ, частково через небажання деяких держав втрачати великі гроші, яке прикривається "репутаційними загрозами" – а Україні пропонують віддавати тільки відсотки від цих активів.

Водночас ведуться обговорення можливого варіанта, за якого Росія поверне свої активи за кордоном в обмін на повернення Україні окупованих територій. Є й інші ідеї, зокрема надати Україні кредити під заставу активів Росії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.