Збільшення військового збору, відкат до Євро-3: що Рада планує міняти у Податковому кодексі

Читать на русском

Більше податків для народу

Читать на русском
Збільшення військового збору, відкат до Євро-3: що Рада планує міняти у Податковому кодексі

Більше податків для народу

Верховна Рада готується ухвалити зміни до Податкового кодексу. Робота над законопроектом триває з 24 квітня. Менш ніж за 2 тижні депутати зареєстрували 4 варіанти змін. Судячи з темпів просування документа в Комітетах Ради, ймовірність ухвалення законопроекту найближчим часом є досить високою. 

Інформатор розбирався, яких галузей економіки зміни стосуватимуться насамперед і як це позначиться на рівні життя українців. 

Зниження доходів громадян

Останній варіант законопроекту, до якого профільний Комітет Верховної Ради підготував експертні висновки, припускає, що українцям на період воєнного стану доведеться затягнути пояси. Депутати планують збільшити військовий збір до 3%, знизити екологічні норми, яким мають відповідати транспортні засоби України, до Євро-3, а також скасувати нульове розмитнення нових авто. 

Про основні нововведення сухо та без додаткових роз'яснень відрапортував голова бюджетного Комітету Данило Гетьманцев. 

Ще однією ініціативою спочатку було повернення акцизу на паливо, проте законодавці відмовилися від такого кроку. За словами голови бюджетного Комітету, народні обранці продовжують думати, як покращити ситуацію на енергетичному ринку та вирішити питання з дефіцитом палива. 

 

Збільшення військового збору, відкат до Євро-3: що Рада планує міняти у Податковому кодексі 1

«Якщо говорити по суті, то для ліквідації дефіциту на ринку необхідно вжити кількох заходів, до переліку яких зараз підвищення чи повернення акцизів не входить. До цього слід повертатися обов'язково, але після консультацій», - наголосив Гетьманцев. 

Відкат екологічного стандарту

Ситуація з відкатом до стандарту «Євро-3» також більш-менш зрозуміла. У період війни не до питань екології, на жаль. Наслідки бойових дій на території України загалом завдають відчутних збитків навколишньому середовищу, тому, мабуть, депутати вирішили, що збільшення кількості вихлопних газів на теренах нашої держави не позначиться на здоров'ї українців. А точніше, позначиться, але не миттєво. 

Перший крок назад у питанні вирішення проблем екології був зроблений ще 17 березня, коли Кабінет Міністрів України дозволив продавати на заправках паливо екологічного стандарту «ЄВРО-3» та «ЄВРО-4». Нагадаємо, що з 2018 року Україна йшла «зеленим» шляхом, заборонивши реалізацію палива з екологічним стандартом нижче «ЄВРО-5». Але задля справедливості зазначимо, що зараз в Україні питання палива стоїть дуже гостро. І не останню роль у паливному колапсі грає агресор, який запускає ракети по українських нафтобазах. Відповідно, відкат за екологічними нормами, нехай частково, але все ж таки вирішує проблему з тим же транспортом для Збройних сил України. 

А наступний крок у цьому напрямку депутати планують закріпити з прийняттям чергових змін до Податкового кодексу найближчим часом, знизивши вимоги до екологічних норм і транспортних засобів (до того ж рівня, що й паливо, - «ЄВРО-3»). 

 

 Збільшення військового збору, відкат до Євро-3: що Рада планує міняти у Податковому кодексі 2

Також законодавці планують скасувати нульове розмитнення. По суті, депутати вирішили повернути розмитнення, яке скасували з початком запровадження воєнного стану. Кілометрові черги автомобілів на єврономерах на українському кордоні говорять про те, що рішення, швидше за все, правильне, оскільки ті ж волонтери заявляли про випадки, коли несумлінні громадяни просто вирішили скористатися нагодою та заробити на нульовому розмитненні, прикупивши десяток-другий автомобілів, нібито, для потреб армії. 

Однак для деяких авто нульове розмитнення залишиться. Йдеться про транспорт, який був випущений до 2017 року. 

Більше податків для народу

І найвідчутнішим нововведенням, очевидно, стане збільшення військового збору до 3%. Нагадаємо, що військовий збір після окупації частини українських територій росією запроваджувався тимчасово - на період антитерористичної операції, а відтак і Операції об'єднаних сил. І ось уже 8 років українці на додаток до податку на доходи фізичних осіб (18%) відраховують зі своїх зарплат 1,5% на допомогу армії. 

І ось тепер знову українцям доведеться трохи урізати свою зарплату. За словами економіста Олега Пендзина, в умовах, коли багато українців через різні обставини (основна з яких війна) втратили більшу частину своїх доходів, ідея, м'яко кажучи, не дуже. 

 

Збільшення військового збору, відкат до Євро-3: що Рада планує міняти у Податковому кодексі 3

«Я б почав дещо з іншого. У нас дуже сильно впали прибутки населення. Збільшуючи ще на 1,5% податок на армію, ми ще зменшуємо прибутки населення. У нас 10,5 млн. переміщених осіб. У нас 5 млн біженців, у нас нічого не працює. Я б, щиро кажучи, на армію шукав гроші в інших місцях. Наприклад, запровадив би додатковий податок на купівлю доларів або запровадив додатковий податок на пасивні доходи. Я б не збільшував на даний момент оподаткування фізичних осіб, бо по суті і так маленькі зарплати, і так ситуація паскудна, тож люди втратили гроші, а тепер ще й на 1,5% збільшити військовий збір. Мені здається, це неправильно», - каже Олег Пендзін

 Не згоден з такою думкою економіст Ігор Гарбарук. На думку експерта, у країні, що воює, не може стояти питання: чи має країна фінансувати свою армію. 

 

Збільшення військового збору, відкат до Євро-3: що Рада планує міняти у Податковому кодексі 4

«Нам потрібно закуповувати новітнє озброєння, нам потрібно забезпечувати військовий запас, потрібно повністю забезпечувати наших солдатів: від палива до продуктів харчування та медичних засобів, тому державі точно є куди витрачати гроші. Тут треба уряду думати, як зробити так, щоби український бізнес запрацював. Все для фронту, для наших людей. За таким принципом зараз має діяти уряд», – ділиться думкою Гарбарук.

Єдине, у чому думки експертів сходяться, стосується того, що економічний спад в Україні після війни не закінчиться. Але разом з тим економісти нагадують, що після перемоги українцям допомагатиме весь світ. Відповідно кількість робочих місць збільшиться, а зарплати зростуть. Головне, зараз усім разом працювати на благо країни та фронту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.