Тарифи та податки зростають, а доходи відстають
У наступному році не передбачено збільшення мінімальної зарплати. А пенсії проіндексують. Крім того, за прогнозами експертів, курс долару залишиться більш-менш стабільним. Натомість, з Нового року підвищаться тарифи на комуналку.
Про ці та інші зміни, які чекають українців вже з 1 січня - читайте у матеріалі Інформатора.
Нині вже є різноманітні прогнози щодо курсу долара на наступний рік. На думку фінансового експерта, доктора економічних наук Василя Фурмана, курс долара 2023 року буде більш-менш стабільним.
Натомість, кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський зазначає, що наступного року можна очікувати курс 50 грн за долар. А середньорічний курс долара в держбюджеті-2023 на рівні 42,2 грн із девальвацією до 45,8 грн є оптимістичним сценарієм. На його думку, коли долар підніметься до 50 грн — лише питання часу.
Комуналка
З 1 січня в Україні на 107% підвищаться тарифи на електроенергію для бізнесу – на 15 копійок за кВт-год. Для побутових споживачів до 31 березня тарифи на електрику залишаться незмінними: 1,44 грн за 1 кВт за споживання до 250 кВт та 1,68 грн — якщо вище.
2023 року тарифи на воду зростуть у два етапи. На першому етапі тариф орієнтовно в середньому зросте на 10% і діятиме з 1 січня до 30 червня 2023 року.
Через війну в Україні, в ухваленому Верховною Радою держбюджеті на 2023 рік не передбачено збільшення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Прожитковий мінімум для осіб, які не працездатні та мінімальна пенсія за віком 2023 року становитиме 2 093 грн, мінімальна заробітна плата становитиме 6 700 грн.
Прожитковий мінімум для працездатних не зміниться, він становитиме 2 684 грн, для дітей віком до 6 років - 2 272 грн, для дітей 6-18 років – 2 833 грн, для осіб, які втратили працездатність, – 2 093 грн.
За словами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, індексація пенсій 2023 року планується у березні у розмірі 5,4%. Вийти на пенсію за віком у 2023 році зможуть українці, яким виповниться:
Українцям зі стажем менше ніж 15 років, пенсії не нараховуватимуться, для них передбачена грошова допомога.
Фонд соціального страхування приєднають до Пенсійного фонду, нарахування субсидій відбуватиметься лише через Пенсійний фонд. Вже з грудня 2022 року люди можуть оформляти субсидії у ЦНАП чи за допомогою уповноваженого представника місцевої влади, через "Дію", сервісний центр Пенсійного фонду, портал чи мобільний застосунок ПФУ. Передбачається, що середній розмір субсидії становитиме близько 1 800 грн на місяць.
Автоматичне нарахування всіх видів державної соціальної допомоги, пільг, яке було впроваджене на час воєнного стану припиняється. На продовження можуть розраховувати лише громадяни, які мешкають на окупованих територіях та територіях де ведуться бойові дії. Іншим доведеться подавати документи у відповідні органи.
ФОПи першої групи сплачують єдиний податок у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для працездатних, другої групи – 20%. Для ФОПів третьої групи ставки незмінні: 5% – для неплатників ПДВ, 3% – для платників ПДВ. На час дії воєнного стану діє пільгова ставка 2% (неплатники ПДВ). Від розміру мінімальної зарплати залежить і розмір єдиного соціального внеску. Ставка ЄСВ становить 22%. Оскільки мінімалка не зміниться, то й ЄСВ залишиться тим самим: мінімальний за місяць – 1 474 грн, максимальний (15 мінімальних зарплат) – 22,11 тис грн на місяць.
З 1 січня 2023 року починають діяти зміни до Податкового кодексу, які були ухвалені 30 листопада 2021 року. Вони передбачають введення нового збору – мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) щодо земельної ділянки. Податок необхідно сплатити за користування або володіння земельною ділянкою.
Умовний фермер продає врожай, вирощений на ділянці площею 3 га. Раніше з отриманого доходу він сплачував 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Додатково як власник землі відраховував плату за землю (ставки встановлює місцева влада), а якщо він зареєстрований як ФОП, то ще єдиний податок. З 1 січня, якщо сума всіх сплачених податків буде менша за визначене податковою службою МПЗ, йому доведеться доплатити державі різницю. Розмір МПЗ для фізосіб визначатиме податкова і надсилатиме повідомлення про необхідність доплатити, - пояснюють про новий податок
Раніше ми повідомляли, що цього року відбулися зміни в пенсійному забезпеченні військовослужбовців. Які саме і що нашим захисникам обіцяють надалі — роз’яснення фахівців з пенсійного законодавства.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.