Податки в 2023 році – які зміни чекають на українців

Читать на русском

Податків стане більше

Читать на русском
Податки в 2023 році – які зміни чекають на українців
Нові податки для землевласників

Податків стане більше

Закону щодо змін до Податкового кодексу України для наповнення бюджету у 2023 році депутати не приймали. Але є норми ПКУ, які починають діяти з 1 січня.

Серед них є податки, які торкнуться значну кількість українців. 

Нові податки для землевласників

У зв'язку зі змінами в законодавстві, з наступного року українці сплачуватимуть мінімальне податкове зобов'язання за свої паї. Суму розраховуватимуть індивідуально, а хто платитиме — залежить від відносин, прописаних у договорі.

Якщо ділянку орендують неофіційно, то платити потрібно буде її власнику. А якщо укладено договір на землю — то податкові зобов'язання ляжуть на орендаря.

В 2023 році мінімальне зобов'язання має сплачуватись за 2022 рік. Водночас від сплати МПЗ за 2022 та 2023 роки звільнили земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях.

В умовах війни багато фермерів сподіваються на відтермінування зі сплати МПЗ, проте поки що у Верховній Раді не планують давати послаблення. Про це розповів старший проєктний менеджер із земельної реформи Офісу реформ КМУ, Андрій Мартин.

"У парламенті поки що немає ініціатив щодо відтермінування МПЗ. Але треба розуміти, що зараз в Україні майже 30% орендованих земель перебувають у "сірій" оренді — використовуються аграріями неофіційно, а розрахунок із власником паю відбувається готівкою або в натуральній формі (наприклад, зерном). Це дозволяло таким орендарям економити на податках до місцевого бюджету, із запровадженням МПЗ власнику паю, офіційно не переданого в оренду, доведеться платити в середньому 1,5 тис. грн до бюджету громади, тобто за середньостатистичний пай потрібно буде заплатити майже 6 тис. грн", — пояснив Андрій Мартин.

Утім, за словами експерта, для тих орендодавців та орендарів, які чесно сплачують податки, нічого не зміниться — запровадження МПЗ не повинне призвести до збільшення їхніх податкових зобов'язань.

Більші податки для обмінних пунктів

З 1 січня набувають чинності норми закону про сплату фіксованої суми авансового внеску з податку на прибуток підприємств за кожний обмінний пункт.

Власник має сплатити три мінімальні зарплати (20,1 тис грн) за кожну точку обміну в населеному пункті, чисельність жителів якого перевищує 50 тис, та одну мінімальну зарплату в населеному пункті, де живуть менше 50 тис людей. Про необхідність сплати внеску днями нагадав Національний банк.

Регулятор заявляв, що обмінні пункти, імовірно, ухиляються від сплати податків, бо надходження від їх діяльності надто малі порівняно з доходами. Сплачений податок на прибуток таких компаній становить 0,00185% від обсягу купленої ними валюти або 7 млн грн за рік на весь ринок, уточнював НБУ.

Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев говорив, що мова йшла про майже 4 тис обмінних пунктів. "За розрахунками НБУ, один пункт заробляє щомісяця щонайменше 80 тисяч гривень", – пояснював він.

Новий порядок декларування доходів

З 1 січня наступного року набуде чинності наказ Мінфіну, який вносить зміни до податкового декларування.

Зміни стосуються підприємців, користувачів сільськогосподарської землі, орендарів і власників. Тепер у деклараціях необхідно буде заповнити два додаткові додатки.

Додаток Ф4 — нова форма, яка вимагає розраховувати податкові зобов'язання з податку на доходи фізосіб і військового збору, а також доходи від продажу об'єктів нерухомості й автомобілів.

Друга програма — це, власне, розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання.

Нагадаємо, що податкову декларацію тепер можна подати на платформі "Дія", де також можна сплатити податки ФОП (тільки для учасників спрощеної системи).

Раніше ми повідомляли, що Верховна рада підтримала у другому читанні законопроєкти №8196/8197 про сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України. Вони скасовують податки на імпорт генераторів та Starlink. За них проголосували 331 та 332 народні депутати відповідно. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.