Залужний: глобальна безпека втратила опору - більше не існує жодного балансу сил

Колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що система міжнародної безпеки більше не працює - ані баланс сил, ані гарантії, на кшталт Будапештського меморандуму чи статті 5 НАТО, не мають реальної сили

Валерій Залужний, війна
Захід, за словами Залужного, живе у минулому і програє технологічну гонку автократіям. Фото: Василь Артюшенко

Колишній головнокомандувач ЗСУ і чинний посол України у Великій Британії Валерій Залужний під час виступу на Лондонській безпековій конференції заявив, що світовий лад фактично розвалився. Хоча до цього він довгий час тримався на принципах балансу сил і міжнародних домовленостей. Бездієвість міжнародних угод і технологічне відставання НАТО створюють ілюзію безпеки, якої насправді вже немає.

За словами Залужного, сучасна система глобальної безпеки стрімко деградує: механізми, які мали гарантувати мир, більше не працюють, а міжнародні угоди втратили силу, повідомляє "Українська правда". Залужний навів як приклад провалені очікування від Будапештського меморандуму, а також сумніви щодо дієвості 5 статті Північноатлантичного договору.

"Сила договору немає ніякого значення. Деструктивні тенденції у системі світової безпеки поставили під сумнів систему міжнародних безпекових гарантій", - наголосив він.

Залужний акцентував, що на прикладі України можна бачити: сама ідея гарантій безпеки опинилася під питанням. Також він розкритикував підходи Заходу до аналізу і підготовки армій, зазначивши, що спроби орієнтуватися на досвід збройних конфліктів на кшталт війни в Іраку - застарілі й неадекватні новій реальності.

"Якщо хтось під статтю 5 НАТО вимірює власну воєнну силу зразком останньої війни в Іраку - я вам дуже співчуваю", - заявив посол.

Він також зазначив, що баланс сил, сформований після завершення Холодної війни, остаточно втратив не лише актуальність, а й реальну присутність. За словами Залужного, відчувається технологічне відставання деяких країн НАТО, особливо у сфері штучного інтелекту та безпілотних систем, що ставить Альянс у менш вигідне становище навіть у порівнянні з автократичними режимами, такими як КНДР.

Перспективи завершення війни з РФ - примарні

Ще торік у жовтні Залужний підкреслював на майданчику Chatham House, що перспективи завершення війни з Росією у короткостроковій перспективі - примарні. Він прямо пов’язував обмежені результати українського контрнаступу 2023 року з недостатнім рівнем підтримки від західних союзників.

Крім того, екскомандувач прогнозував, що вже до 2027 року провідні держави матимуть достатньо ресурсів для ведення великомасштабних війн - і йдеться не лише про Росію.

Залужний також заявляв, що деякі країни НАТО демонструють відставання у впровадженні новітніх військових технологій. Зокрема, йдеться про сферу штучного інтелекту та дронів. При цьому НАТО поступається навіть державам на кшталт КНДР.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube