Законопроект успішно пройшов цілу низку процедур, необхідних для доступу до голосування
Законопроект «Про внесення зміни до статті 22-1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо забезпечення можливості припинення кримінальних правопорушень в умовах особливого періоду» (реєстр. № 7351 від 05.05.2022), той, який наробив багато галасу, швидше за все, не буде розглянутий Верховною Радою.
Інформатор вирішив розібратися, що з ним не так.
На сайті Верховної Ради зареєстровано законопроект № 7351, що дозволяє українським командирам вбивати дезертирів. Автори законопроекту хочуть внести зміни до статті 22-1 Статуту внутрішньої служби ЗСУ та узаконити вбивство українських бійців у разі непокори, опору чи загрози начальнику, застосування насильства чи дезертирства в умовах воєнного стану. Голосування за законопроект фактично означатиме, що командир або його підлеглі у воєнний час можуть застосовувати зброю проти тих, хто відкрито відмовився виконати законний наказ начальника. Серед авторів законопроекту є Георгій Мазурашу, Мар'яна Безугла, Галина Третьякова, Олександр Бакумов, Олександр Федієнко та інші нардепи.
Якщо вірити сайту Верховної Ради, законопроект успішно пройшов цілу низку процедур, необхідних для доступу до голосування.
Але 23 травня про нього почали говорити у соцмережах. З обуренням, яке розповсюджувалося зі швидкістю лісової пожежі.
Причину громадського невдоволення пояснив адвокат Віталій Погосян: «Цей законопроект означає повернення смертної кари. Свого часу її було скасовано, бо якийсь відсоток невинних людей потрапляв під розстріл. Тут ми повертаємось до позасудової смертної кари. Від командирів-самодурів ми поки що не позбулися. Нинішній статут дозволяє застосувати зброю, але не позбавити життя людини. Цей закон не можна приймати взагалі!
Народний депутат Роман Каптелов повідомив, що цей законопроект викликав великий резонанс всередині фракції «Слуги народу». «Його відкликатимуть. Він точно не потрапить до зали. Електронний документообіг дуже спростив реєстрацію законопроектів. І багато депутатів ставлять свій підпис на документах з правильною назвою бездумно, не вчитуючись у документ і не прогнозуючи наслідків», – сказав Роман Каптелов.
У коментарі «Країні» один із підписантів документа, депутат фракції «Слуга народу» Олександр Бакумов, заявив, що законопроект буде відкликаний, а Верховна Рада його не розглядатиме. Пізніше Інформатор отримав із власного джерела заяву народного депутата Мар'яни Безуглої про відкликання законопроекту.
О 14:13 24 травня підпису Галини Третьякової та Олександра Бакумова на сайті Верховної Ради під цим законопроектом уже не було. Інформатор уважно стежитиме за долею цього документу.
Ольга Палій