Обладнання хочуть розмістити в спеціальних бункерах
Для захисту від російських ракет та дронів розробляється новий масштабний проєкт для двох електропідстанцій. За задумом, дві магістральні підстанції 330 КВ і 750 КВ збудують в спеціальних бункерах під землею. Принаймні, в укритті знаходиметься основне обладнання підстанції.
Про це журналістам Forbes.ua розповів на умовах анонімності високопосадовець в енергетичній галузі, який знайомий з ситуацією. За його даними, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури у співпраці з «Укренерго» вже займаються цим проєктом. Проте, у профільному міністерстві на запит Forbes не відповіли.
Такий спосіб розміщення обладнання має допомогти Україні захистити підстанції від прямих влучень ворожих ракет. Наразі убезпечити від цього обладнання неможливо – пряме влучення призведе до руйнувань. Від уламків ракет захищають по-різному, хоча небагато компаній енергетичної галузі готові розкрити свої методи захисту. До прикладу, компанія VS Energy захищає свої підстанції бетонними блоками або мішками з піском. Від уламків це дійсно допомагає.
Питання захисту від прямих влучень все ще відкрите. Фактично, розміщення підстанцій в бункерах має вирішити цю проблему, але в неї є значний мінус – ціна. До прикладу, побудувати наземну підстанцію в 2021 році можна було близько за 30 млн доларів, як розповів директор компанії «Єдиний енергостандарт» Юрій Касіч, який у 2014–2015 роках очолював «Укренерго». Будувати їх під землею доведеться щонайменше на 20-25% дорожче. За його підрахунками, для захисту всіх 90 підстанцій треба понад 3 млрд доларів. Проте, реальних оцінок вартості такого будівництва ще не було, тож вартість може бути більшою.
За припущенням директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, мова йде про десятки мільйонів доларів додаткової вартості на кожну підстанцію. Через це, вірогідно, оберуть тільки найважливіші з 90 українських об’єктів.
Коли йдеться про підземне розміщення підстанцій, мова йде про декілька додаткових факторів. Потрібно не просто викопати котлован – він має бути повністю гідроізольованим та мати гарну вентиляцію для роботи обладнання. При цьому, саме сховище має бути доволі великим, оскільки обладнання може мати висоту в 15 метрів. Крім цього, воно має витримувати удар ракети.
Ізоляція може стати окремим викликом. До прикладу, у європі для цього використовують елегаз – діелектрик, що захищає від пробоїв електричного струму. Завдяки ньому площу підстанцій можна зменшити в 4-5 разів. Водночас, європейські підземні підстанції розраховані лише на збереження місця та естетики, але не на влучення ракет.
Попередньо, в Україні перші дві підстанції можуть заховати під землю вже до опалювального сезону 2023-2024 років. На повну перебудову, якщо така буде, піде не менше 3-5 років за прогнозами Харченка. Поки що найважливіше – заховати найважливіші об’єкти.
10-го лютого росія здійснила 14 масований ракетний удар по нашій енергосистемі, випустивши 71 ракету. Напередодні вночі була 16 дронова атака. Вороги пошкодили тепло- та гідроелектростанції та енергетичну інфраструктуру в шести областях.
Наразі усього в країні 9- магістральних підстанцій, які загалом займають від 10 до 45 га. Також є ще десятки тисяч менших підстанцій. Водночас, росія зосереджує вогонь саме на великих, і за даними Дениса Шмигаля, половину з них їм уже вдалося пошкодити.
Нагадаємо, що антикорупціонери на сторожі репутації Міноборони: чи допоможуть активісти Резнікову побороти корупцію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.