Загроза для Покровська та інших міст Донбасу: ворог активізувався на сході попри збільшення військової підтримки з Заходу

Разом з військовими експертами Олегом Ждановим і Костянтином Машовцем проаналізували, наскільки швидким і загрозливим є просування ворога у Донецькій області

Війна на Донбасі
Російські війська посилюють наступ на сході України

Останніми днями російські війська активізували свої дії на Донбасі, особливо в районі Покровська, який нещодавно відвідав президент Зеленський, наказавши збільшити кількість дронів на цьому напрямку. На тлі активізації атак російських військ, зокрема у напрямку Покровська, Торецька, Селідового та Красногорівки на сході України відбуваються значні зміни у військовому керівництві: замість Юрія Содоля на посаду командувача Об’єднаних сил призначено генерала Андрія Гнатова. Ймовірно, окупанти впродовж літньої компанії будуть намагатися скористатися зміною у керівництві ЗСУ, щоб просунутися вглиб Донецької області, створюючи серйозну загрозу для оборони ключових міст України.

Інформатор дізнавався у військових експертів, чому незважаючи на значну військову допомогу, яку отримує Україна, зупинити окупантів не вдається. Наскільки швидким і загрозливим є їх просування і як саме ЗСУ можуть покращити оборону цих міст в умовах виснаження ресурсів?

Вирішується доля Донбасу: війська потребують підкріплення та зброї

Російські війська активно штурмують Торецьк, Селідове та Красногорівку. За оперативною інформацією Генштабу ЗСУ, кількість бойових зіткнень по всій лінії фронту зросла до 104. 

  • Найбільш напружена ситуація зараз спостерігається на Торецькому та Покровському напрямках, де відбувається майже половина всіх російських атак за сьогодні.
  • На Краматорському напрямку противник посилив тиск в районі Часового Яру, де йдуть два бої. Загалом за день ворог здійснив тут п'ять атак.
  • На Торецькому напрямку кількість ворожих штурмів зросла до 25. Сили оборони відбили 22 наступальні спроби російських військ, ще три атаки тривають. Агресор застосував авіацію та завдав бомбардувань Торецьку з використанням КАБів.
  • На Покровському напрямку окупанти продовжують чинити тиск. Від початку доби ворог здійснив 23 атаки на оборонні позиції українських захисників, з них сім штурмів все ще тривають.
  • На Придніпровському напрямку ворог здійснив ще одну спробу атаки. Загалом, за день, це вже сьома атака, шість з яких було відбито.

Лейтенант ЗСУ із позивним "Алекс" повідомляє про складну ситуацію у Красногорівці, де ворог поступово просувається у приватному секторі. За його словами, місто під контролем ворога та ситуація там дуже складна. Незважаючи на це, захисники України тримають оборону, але виснажені та потребують підкріплення.

"По Красногорівці погані справи, будинок за будинком противник має просування в приватному секторі, зараз на цій ділянці пекельні бої, наші підрозділи сильно виснажені, на жаль, скоріш за все взяття @ідарами міста - питання часу, адже основна частина міста під @ідорами. Я просто трохи не можу зрозуміти чому немає такої уваги до оборони цього міста, як це було навколо Бахмута, Авдіївки чи зараз навколо Часового Яру, хлопці вже пів року обороняють Красногорівку, 6 місяців там тривають важкі бої в міських забудовах, але належної згадки про це немає", - зазначив військовий.

Надскладна ситуація у Красногорівці. Скриншот: Deepstate
Надскладна ситуація у Красногорівці. Скриншот: Deepstate

Він зазначає, що фактично зараз вирішується доля всього Донбасу і це без перебільшення. Алекс наголошує на важливості Донбасу, зазначаючи, що оперативний успіх ворога на цих напрямках може мати серйозні наслідки для регіону. Він закликає не жити ілюзіями, що ситуація на Донбасі така ж хороша, як на Харківщині, де ситуація набагато краща.

"Противник відтягнувши частину наших резервів продовжує розвивати успіхи в напрямку Курахово та Покровська, розпочав наступ на Торецьк та нон-стопом штурмує Часів Яр. @ідари зрозуміли, що після поставки БК ми можемо стабілізувати фронт на Донбасі, тому і смикнув за ниточку на Харківщині. Пацанам там реально дуже важко на Курахівському та Покровському напрямках", - зазначає військовий.

Курахове - під загрозою масованих атак РФ
Курахове під масованими атаками РФ

Західна допомога ще не вплинула на фронт

При цьому джерело у Генштабі ЗСУ повідомило у коментарі РБК "Україна", що після відновлення постачання американської допомоги та початку постачання снарядів за "чеською ініціативою", співвідношення пострілів на фронті скоротилося з 1:7 до 1:3 на користь Росії. До того ж, США скасували заборону на передачу зброї "Азову", а ЄС продовжує надавати допомогу, зокрема виділяючи 50 млрд євро на підтримку України в рамках програми Ukraine Facility на найближчі чотири роки.

Незважаючи на отримання довгоочікуваної західної допомоги, вибити орків з зайнятих позицій наразі не вдається. За словами військового експерта Олега Жданова, ЗСУ зараз спинили наступ окупантів і сповільнили його просування на деяких позиціях. Чогось більшого можна буде очікувати тільки у серпні.

"Зараз нам не те, що вибити, спинити ворога не скрізь вдається. Бо допомога – це дуже голосно сказано. Тому що перші і основні секції цієї допомоги ми зможемо побачити на полі бою, дай боже, щоб у серпні місяці. Тому що зараз доставляються боєприпаси і артилерійські системи у частини і підрозділи, які потребують поповнення боєкомплекту і поповнення втрат в артилерійських системах. Бригади навчені і можуть їх застосовувати. Решта важкого озброєння: бойові броньовані машини, танки, бронетранспортери – це все йде на комплектування новостворених бригад. Ми формуємо резерв, без нього ми не зможемо просуватися. Тому на фронті, зазнаючи вогневого ураження противника, ми більше не відчуваємо західної допомоги", - пояснює Олег Жданов.

При цьому, як каже експерт, за рахунок посилення вогневого ураження ЗСУ фактично зупинили просування ворога і частково нівелювали втрату Очеретиного, втрату Шумів і інших населених пунктів. Ворог просувається, але дуже й дуже повільно.

"Дві-три позиції за добу – це не просування", - трішки заспокоює полковник запасу ЗСУ Жданов.

Противник зайняв Шуми 21 червня
Противник зайняв Шуми 21 червня

З ним погоджується і військовий аналітик Костянтин Машовець, який нещодавно проаналізував зміни на Торецькому напрямку та ймовірні подальші кроки ворога, включаючи збільшення контролю над східними районами селища Північне

"Противник просунувся на максимум 2 кілометри за тиждень. Він знаходиться на східній околиці селища Північне (раніше називалося Кірове – ред.) Фактично противник пройшов цю відстань у два етапи, просунувшись у глибину до 2,3 км, зайняли [позиції] по двох вулицях – провулок Гірницький і вулицю Залізничну. Це кілька будинків на східній околиці. Причепилися за це селище і зайняли Шуми. Там по лісосмузі пройшли. Це просування противника в тактичній зоні. Це, звісно, порушує цілісність системи оборони ЗСУ на тактичному рівні. Очевидно, що противник покращив своє становище і своїх бойових підрозділів", - зазначив Машовець.

Військові плани та виклики

На запитання щодо викликів, які зараз виникають перед українськими військовими у протидії російській загрозі в районі Покровська, Машовець зазначає найбільш важливі: починаючи з рівня мобільності, закінчуючи військово-технічним оснащенням з боку країн-партнерів. Однак окрім того, що зараз війська потребують покращення ефективності міжнародної військової допомоги, є певні дії, які вже зараз можуть покращити оборону цих міст в умовах виснаження ресурсів.

"У будь-якій позиції і становищі, будь які підрозділи і формування займаються покращенням оборони. У інженерно-фортифікаційному відношенні, у налагодженні систем вогневого ураження противника, у піднятті рівня боєздатності передових підрозділів. Багато в чому можна покращувати. І процес цей безперервний. Починаючи з сержанта, командира відділення, завершуючи головнокомандувачем – кожен це знає і це входить в його обов’язки", - зазначив Машовець.

Тим часом РФ буде робити все можливе, щоб вийти на кордони Донецької і Луганської областей, як і було заявлено раніше Путіним. Від того, наскільки окупантам будуть вдаватися спроби оточити українські сили, особливо на напрямку Краматорськ-Слов’янськ або на кордонах із Запорізькою областю, буде залежати навіть оголошення Путіним завершення так званої "спеціальної військової операції" у майбутньому. Так вважає Олег Жданов, пояснюючи загальну стратегічну мету армії РФ.

"Путін же оголосив завдання щодо захоплення Запорізької, Херсонської, Луганської і Донецької області у межах адміністративних кордонів. Що стосується Запорізької і Херсонської області, мені здається, то є його мрія. І він, скоріше всього, це буде використовувати в якості торгу, якщо йому це вдасться в плані організації перемовин, що для нас недопустимо. А ось прорив на Покровськ – це фактично вихід на кордони Дніпропетровської і Донецької області. А далі, якщо вони не прориваються на Покровськ, вони повертають або на північ або на південь. І вздовж кордону починають оточення наших військ – по напрямку Краматорськ-Слов’янськ, тому що в лоб його не взяти (як і з Часів Яром не виходить у них), або на кордони з Запорізькою областю, оточуючи наші угруповання військ у районі Вугледару на Времівському оперативному напрямку. Оце мета стратегічна [росіян]. Тому що вихід на кордони цих областей дає можливість Путіну оголосити завершення "СВО", - наголосив Жданов.

Покровськ відкриває окупантам шлях на Дніпропетровщину та Запоріжжя
Покровськ відкриває окупантам шлях на Дніпропетровщину та Запоріжжя

Експерти прогнозують, що за місяць-два ЗСУ будуть намагатися вирішувати питання, які постають зараз на фронті, за допомогою наявних засобів, намагаючись стримувати тиск ворога. Експерти сподіваються, що за цей час Україна зможе добитися зняття обмежень на удари ATACMS вглиб РФ (бо зараз Збройним силам України заборонено атакувати об'єкти, розташовані на відстані більше 100 км від кордону - ред.) або станеться диво і ми, врешті решт, отримаємо західну авіацію, яка змінить обличчя української оборони і посилить можливості ЗСУ.

Скільки ще буде тривати війна

Президент Зеленський заявив, що Україна не хоче затягувати війну та прагне покласти план урегулювання на стіл протягом кількох місяців (фактично за цей час експерти очікують певних успіхів від ЗСУ у сфері застосування західної зброї на фронті – ред.). 

Тим часом диктатор Росії Володимир Путін дав зрозуміти, що не націлений виводити російські війська з України ані заради мирних переговорів, ані коли-небудь. Він також заявив, що нездійсненні й ультимативні за своєю природою умови перемир'я, не будуть змінюватися. Більше того, він сказав про готовність "йти до кінця в Україні" і те, що Росія буде змінювати ядерну доктрину. Нагадаємо, за словами Путіна, зараз російська влада думає про те, що можна "поміняти в ядерній доктрині", яка в редакції, що діє на зараз, допускає застосування ядерної зброї у разі загрози існуванню держави.

Росія також може відновити 51-шу армію, яка діяла під час Другої світової війни, шляхом підпорядкування їй 9-ї мотострілецької бригади та інших підрозділів. Ця ініціатива є частиною ширших реформ російської армії, спрямованих на створення нових загальновійськових з'єднань для потенційного розгортання в Україні. Однак залишається питання, чи має Росія додаткові резерви для реалізації цих планів та які саме цілі переслідує противник.

Раніше розвідка США оцінила шанси на завершення війни Росії проти України у найближчий час як мінімальні. За словами директора Національної розвідки США, Евріл Хейнс, таке переконання базується на спостереженнях за агресивною тактикою Путіна, яка включає атаки на енергетичну інфраструктуру.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube