Що відомо про відродження Росією 51-шої армії для війни проти України: чисельність війська, напрям, стратегії

Читать на русском

Військові експерти розповіли, чи є у Росії можливості відродити армію часів Другої світової війни, які причини і стратегічні цілі стоять за цим

Читать на русском
П'ятдесят перша армія РФ
51-а армія Росії

Військові експерти розповіли, чи є у Росії можливості відродити армію часів Другої світової війни, які причини і стратегічні цілі стоять за цим

Росія може відродити 51-шу армію, яка існувала за часів Другої світової війни і може діяти на сьогодняшній день, якщо їй підпорядкувати 9-ту мотострілецьку бригаду та інші підрозділи. Згідно з щоденним аналізом Інституту вивчення війни США, ця ініціатива вписується в широкі реформи російської армії, що передбачають створення нових загальновійськових з'єднань для можливого розгортання на території України. Але чи є у Росії додаткові резерви для цього і що насправді може задумувати наш ворог, питання відкрите.

Інформатор дізнавався у провідних військових експертів України, які причини та стратегічні цілі стоять за можливим відродженням 51-ї армії Росією. Зокрема, більшість з експертів попереджають про те, що наразі будь-який аналіз щодо цих планів ворога є теоретичним, а більш конкретизувати наміри РФ згодом зможуть тільки представники Міноборони або безпосередньо Головного управління розвідки, що підпорядковується відомству (але на час публікації матеріалу питання Інформатора спікери відомств залишили без відповідей - ред.)

Плани РФ і ситуація на Харківщині

У своєму звіті від 25 червня ISW посилається на слова речника Оперативно-тактичного угруповання військ (ОТУВ) "Харків" Юрія Повха, який заявив в ефірі телемарафону, що російські військові начебто мають намір перекинути на Харківський напрямок частини "9-ї мотострілецької бригади 51-ої армії". За словами Повха, російські війська вже перекинули на харківський напрямок російські підрозділи з Херсонської області та з інших напрямків.

У коментарі Інформатору речник ОТУВ "Харків" Юрій Повх відзначив, що дійсно спостерігаються наміри щодо залучення ворогом додаткових резервів під Харковом. Окупанти проводять ротації на зазначеному напрямку. Щоправда, кому саме ці резерви належать, яка нумерація цих армій і так далі - коментувати не став, посилаючись на те, що це є прерогатива ГУР.

"Зараз на Харківському напрямку продовжуються бої. За минулу добу їх відбулося вісім. Станом на ранок налічувалось ще два бойових епізоди. Всі вони точилися у Вовчанську. Ворог не припиняє спроб атакувати, наражається на вогонь української артилерії і FPV-дронів, а також на вогонь української піхоти. Втрати ворога за минулу добу понад 140 осіб вбитими і пораненими, ворог втратив пошкодженими та знищеними 6 бойових броньованих машин, а також автомобільну техніку і спецтехніку. Але це не зупиняє ворога, на превеликий жаль, він використовує тактику малих груп, намагаючись просочуватись і атакувати", - зазначив Повх.

З приводу ситуації на агрегатному підприємстві у Вовчанську, де за деякими даними заблоковані декілька десятків окупантів, Повх прокоментував досить стримано, оскільки це події тактичного рівня, які знаходяться у розвитку. Але Повх підтвердив блокування певного підрозділу на локації і те, що бої наразі йдуть саме в цьому напрямку, ймовірно, з метою деблокування цього підрозділу. 

Росія займається фетишизмом і пропагандою

Аналізуючи тему появи "51-ї армії" на просторах Інтернету як такої, деякі історики вважають, що йдеться не тільки про те, що Росія створює саме нові боєздатні одиниці, а й про те, що вона використовує будь-яку можливість, щоб провести паралелі з Другою Світовою війною (яку вони продовжують визначати "вітчизняною" - ред). Тому саме по собі згадування "51-ї армії РФ" у світогляді сучасних подій може бути лише черговим елементом кремлівського "побєдобєсія".

"Що таке 51-а армія я собі не уявляю... Російська пропаганда використовує фейки у безмірній кількості і вона діє дуже досконало і кваліфіковано. І ми як завжди і раніше, і тепер, і думаю, що і в майбутньому, будемо поступатися росіянам у веденні інформаційної війни. У них це "побєдобєсіє" визначає все і вся. І все, що вони роблять, це калькування з Другої світової війни. Бо вони використовують визначення "німецько-російська війна" тощо виключно для своєї власної аудиторії. На нас це практично не відображається", - зазначив історик Станіслав Кульчицький.

Росія може відродити 51-шу армію восени за певних умов

Військовий експерт, полковник Петро Черник зазначив, що аналізуючи тему відродження "51-ї армії РФ" не треба плутати військове об'єднання "армія" з "армією" як воєнною інституцією, бо це різні речі, хоча звучать однаково, як замОк і зАмок. Він нагадав структурну ієрархію військових формувань у багатьох арміях світу й зокрема в РФ.

"Відділення, взвод, рота, батальйон, бригада, дивізія, корпус, армія. У війську може бути кілька армій (українською краще передається - ред.) Наприклад, у Другій світовій війні у Радянському війську була Перша Білоруська армія, Друга Білоруська армія, Українська армія і т. ін.", - пояснив він.

Черник зазначив, що й інші характеристики обговорювати поки зарано, хоча й відомо, що нова армія РФ буде механізованою (піхота, танкісти, артилерія). Теоретично, вона може з'явитися навпроти Харківщини або Сумщини (де 50 тисяч окупантів вже є).

"Розвідувальної інформації стосовно цього дуже мало, але Шойгу, коли був Міністром оборони РФ чітко сказав, що дві загальновійськові армії будуть розроблені. 14 дивізій і 16 укомплектованих бригад. Рішення не ухвалено. Але наситити їх особовим складом - дуже проблемне питання, тому що вони мобілізовують у місяць 30-32 тисячі, а за травень ми знищили 39 тисяч. Де їм брати особовий склад швидкими темпами? Вочевидь, їм потрібно темпи мобілізації підіймати. А от з цим наразі проблема, тому наразі рано казати про повноцінну 51-у армію РФ як таку", - зазначив Черник. 

Військовий експерт пояснює, що корпус - це 40 тисяч людей. Армія, як правило, складається з трьох корпусів (120 тисяч). Але всі ці цифри є умовними, бо все буде залежати від комплектації і, найголовніше, наявності техніки, якою РФ зможе своїх бійців забезпечити. Черник каже, що для того, щоб наростити угруповання РФ, які вже є на півночі України, потрібно ще 50 тисяч мінімум для того, щоб мати армію. І це може відбутися, на думку Черника, не раніше осені, якщо в РФ підуть на підняття темпів мобілізації до 50 тисяч осіб/місяць. І поки що у відсотковому показнику такі плани Черник оцінює 50% на 50%.

Більш ніж половина 51-ї армії РФ вже не існує

Військовий експерт Інституту Євроатлантичного співробітництва Ігор Козій робить історичний екскурс, згадуючи, що 51-ша армія воювала за часів СРСР з серпня 1941 року аж до серпня 1945 року, після чого була розформована і знову сформована в березні 1977 року - по теперішній час. Місцем її дислокації є Сахалін. 

"У 1988 році управління командуючого - це штаб 787-ї окремої роти охорони забезпечення - місто Южносахалінськ. Нею командував до 1992 року генерал В'ячеслав Володимирович Жеребцов. Три дивізії: пулеметна артилерійська та дві мотострілецькі дивізії, - це те, що знаходиться, м'яко кажучи, безвилазно у бункерах і укрепрайонах. Потім ракетна бригада, полк зв'язку, інженерно-саперний полк, зенітно-ракетна бригада, артилерійська бригада. Але це дані на 1988 рік, тобто я не виключаю, що зараз менше половини складу цієї армії вже не існує з різних обставин", - пояснює Козій.

Ігор Савович не виключає, що після 1992 року в Росії могли цю армію приховати або просто прикадрували (тобто вона зменшилася в обсягах - ред.), або там фактично залишилися самі лише бригади. Але, на думку Козія, якщо ця армія була у 1982 році, її номер і все інше існують. 

"Тобто якщо вони витаскують військових з Сахаліну - це багато про що каже. Але ми повинні чітко усвідомити, що управління армії і вся армія - це абсолютно різні речі. Тому що армія включає в себе управління, комплект частин різного напрямку, як армійського підпорядкування, так і загальновійськові з'єднання (бригади і дивізії). І ось коли треба щось сформувати, то дивізії і бригади армії можуть залишити на місці, а управління армією зняти у повному складі і перевести... Забираєш управління, переводиш управління десь в район, наприклад, Бєлгорода, саджаєш на зв'язок комунікацію, яка в місті є, цивільний зв'язок переводиш у режим військового зв'язку, і потім комплектуєш його різного роду дивізіями, роблячи як окремий напрямок. Чому так? Тому що просування жодного немає, а треба оці два кусочки маленькі доглядати якимось чином. Тобто підсилювати і так далі. Це ж щось накшталт нашого оперативно-стратегічного угруповання військ. Правда, визначення "стратегічне" тут не підходить, тому що стратегічне завдання РФ сьогодні - це позбавити Україну незалежності. І його не може виконати армія чи управління, а ось ракетна дивізія, яка займається фактично питанням закидування балістичних ракет ядерного боєприпасу виконує ядерне стратегічне завдання. Тому що залп однієї цієї дивізії може призвести до капітуляції держави. В Японії після скидання двох бомб так було...", - каже Козій.

Плани Путіна на зміну ядерної доктрини і небажання виводити війська з України

Плани Росії на продовження війни і закиди стосовно відродження нових армій у війні проти України корелюються з нещодавніми заявами диктатора Росії Володимира Путіна, які він зробив за результатами свого азійського турне до В'єтнаму та КНДР. Зокрема, він дав зрозуміти, що не націлений виводити російські війська з України ані заради мирних переговорів, ані коли-небудь. А також заявив, що нездійсненні й ультимативні за своєю природою умови перемир'я, не будуть змінюватися.

Більше того, він сказав про готовність "йти до кінця в Україні" і те, що Росія буде змінювати ядерну доктрину. Нагадаємо, за словами Путіна, зараз російська влада думає про те, що можна "поміняти в ядерній доктрині", яка в редакції, що діє на зараз, допускає застосування ядерної зброї у разі загрози існуванню держави.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.