За оголошеннями. Що треба з'ясувати перш ніж взяти мікрокредит через ОLX

Варто уважно вивчити всі умови позики

За оголошеннями. Що треба з'ясувати перш ніж взяти мікрокредит через ОLX
Кредити

На сайті оголошень ОLX ми знайшли величезну кількість пропозицій про отримання кредитів. Умови часто фантастичні: без зайвих документів та мороки вам пропонують отримати тисячі гривень просто на картку. Щоб розібратись, чи варто вам приймати якусь з цих пропозицій, знайдіть відповіді на найважливіші питання. В Україні на законних підставах кредити дають банки, ломбарди та фінансові компанії. Перш ніж брати кошти, варто зрозуміти, з ким ви маєте справу.

Банки

Найбезпечніше на вигідніше йти за кредитами до банків. І ось чому:

  • в середньому відсоток за користуванням банківським кредитом зазвичай нижче, чим у ломбардів чи фінансових компаній. Деякі категорії позичальників можуть скористатися спеціальними пільговими програмами, такими як “5-7-9”;
  • у випадку форс мажору ви можете домовитись про реструктуризацію та кредитні канікули;
  • банки працюють під суворим наглядом регулятора та зазвичай ретельно дотримуються закону.

Але ви навряд чи знайдете рекламу банківських кредитів на сайті оголошень. Крім того, перш ніж дати кошти, банк ретельно вивчить клієнта та його кредитну історію. Інколи попросить додаткові документи, заставу чи поручителя. Непоодинокі випадки, коли банки відмовляють у позиці тим, хто, на їх думку, може не повернути отримані кошти.

Ломбарди

Дають кошти під заставу майна зазвичай за відсоток вищий, ніж банківські кредити. Якщо ви правильно розрахували свої фінансові сили та своєчасно повернули борг, ви отримаєте заставлене майно. Якщо ні - втратите його. Зазвичай оцінка застави дещо нижче ринкової. Тож, розуміючи, що ви не зможете повернути кредит, краще просто продати те, що ви плануєте заставити. Це може бути значно вигідніше. Десь третина з переглянутих нами оголошень на ОLX стосується саме ломбардів. Зазвичай їх автори не соромляться в цьому зізнаватися. 

Мікрофінансові організації

Вони дають мають ліцензію від НБУ та дають кредити абсолютно легально. Якщо ви маєте справу з законною компанією, з’ясуйте, чи є в неї сайт. Та уважно вивчіть інформацію на ньому. На сайті оголошень ці компанії наполягають на тому, що гроші можна отримати дуже швидко. А інколи навіть хваляться наднизькими процентами. Так, в одному з оголошень ми знайшли пропозицію взяти кредит під 0,33%. Звучить як музика. Але ж автор оголошення не вказує, за який період. Ми звикли обговорювати річні відсотки. Я що, якщо тут йдеться про хвилинний?

Враховуючи ставку НБУ (25%) та рівень інфляції (30%) кредитна ставка нижча 40% річних має викликати не радість, а питання: чому так дешево? Адже кредитувати за відсоток нижче інфляції - просто невигідно. У банках можна знайти пільгові кредити за низькими ставками. Але зазвичай це або державні програми (як “5-7-9”), або такі, що реалізуються у партнерстві з міжнародними організаціями, компаніями чи місцевими радами. Вони платять банку відсотки за клієнта, очікуючи, що він зробить щось корисне: відкриє бізнес, утеплить будинок, тощо. Такі кредити дають не всім. І для їх отримання портібно значно більше документів, ніж “паспорт і код”.

Мікрофінансові організації зазвичай надають кредити про дуже високі відсотки. Вони воліють не говорити про це у рекламі. Але якщо уважно вивчати їх сайт, можна знайти відомості про реальні відсотки позики, адже це вимога НБУ. Вивчаючи пропозицію однієї з таких компаній, ми знайшли повідомлення, що вона надає позики під шалені відсотки: від 553% до 2208%.

Що буде, якщо не віддати борг? Зазвичай, спочатку вас будуть тероризувати дзвінками, а потім подадуть позов до суду. Поки процес триватиме, ваш борг може зрости у кілька разів. А коли буде винесено рішення на користь кредитора (зазвичай відбувається саме так), крім цієї суми вам доведеться сплатити за судові витрати. Якщо ви не розплатитесь, за справу візьмуться судові виконавці. Вони мають право продати з аукціону ваше майно, накласти арешт на вашу зарплату чи пенсію та заборонити вам виїзд за кордон.

Звучить жахливо, але це не найгірший варіант. Ці організації діють жорстко, але все ж таки в рамках закону. 

“Перш ніж оформлювати кредит, з’ясуйте його основні умови. Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням,” - радить НБУ.

Дивні “інвестори”

Чимала кількість оголошень пропонує взяти позику у загадкових “інвесторів” на дуже привабливих умовах. Враховуючи, що саме значення слова “інвестор” передбачає отримання прибутку від вкладених коштів, розмови про позику без застави та відсотків викликають сумнів. Настільки гарний сир може бути лише в пастці. Якщо у цих “інвестиційних” оголошеннях не йдеться про легальні ломбарди чи мікрофинансові організації, варто замислитись, чи мати з ними справу. Можливо, повернення кредиту з відсотками будуть вимагати навіть не судові виконавці.

“Трапляються компанії, які не мають ліцензії на здійснення своєї діяльності. Такі установи працюють нелегально, їхніми послугами користуватися не потрібно. Обирайте установи, які мають відповідні ліцензії”, - радить НБУ.

Як раніше повідомляв Інформатор, На вулицях Києва з’явилось безліч об’яв, що пропонують “Кредити під час війни без застави, без внесків під людський процент”. Невеличке розслідування Інформатора показало, що “людським” відсотком автор об’яви вважає ставку від 553% до 2208%, що в рази більше пропозицій банків

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube