З’явилася унікальна система, яка дозволяє кожному українцю полювати за дронами

Вона дозволить попередити як військових, так і всіх українців про рух та напрям польоту дронів ворога

єППО
В Україні з'явилася унікальна система, яка дозволить українцям попереджати військових та цивільних про дрони в небі

Сьогодні вночі Київ зазнав одну із наймасштабніших повітряних атак ворога. Протягом кількох годин десятки літальних апаратів намагалися уразити цілі на території міста. Завдяки нашим захисникам своєї мети росіяни не досягли. На жаль, це напевно не остання подібна атака із застосуванням як Шахедів, так і крилатих ракет – цілей, які завдяки своїм невеликим розмірам та низькій висоті польоту знищувати досить складно.

І тут у нагоді повинна стати унікальна розробка єППО інженерів з конструкторської групи «Технарі». Вона дозволяє будь-якому пересічному громадянину України бути корисним нашим оборонцям неба. Вчасно попередити військових про виявлені цілі та через їх системи сповіщення попередити співгромадян – надати їм дорогоцінний час для прийняття заходів безпеки.

Про це Інформатору розповів керівник групи «Технарі» Генадій Сульдін.

«Система єППО працює таким чином. Громадянин встановлює додаток на iPhone чи Андроїд смартфон – додаток у App Store та Google Play. Один раз при встановлені проходить автентифікацію у «Дії» - для того, щоб система не захлинулася у хибних цілях. Коли людина вночі чи серед дня бачить чи чує крилату ракету або шахед – вона відкриває додаток та натискає відповідну кнопку. Обирає тип цілі, натискає велику червону кнопку – цим вона підтверджу, що дійсно бачила чи чула повітряну ціль. Потім ці сповіщення надходять до серверної частини. Там штучний інтелект їх обробляє і розробляє траси найбільш вірогідного руху цілей. Це може служити спрямуванням на ціль для ППО», - зазначив автор розробки.

І на базі цих даних виробляться попередження для цивільних – воно зветься «В тебе летить». Людина отримує сповіщення, що через кілька хвилин ціль буде загрозливо близькою до його координат. І таким чином має кілька хвилин щоб сховатися у найбільш безпечніше місце. Як мінімум, відійти від вікон – бо дуже велика кількість людей при повітряних атаках отримують ураження саме уламками скла.

Таким чином, на думку конструкторів, головна користь розробки у тому, що пересічні громадяни можуть попередити про цілі військових та через їх системи сповіщення попередити співгромадян – надати їм дорогоцінний час для переходу в укриття.

Мапу єППО із відмітками та векторами повітряних цілей можуть бачити лише військові – громадяни це не бачать. Ці дані доповнюють радіолокаційні і допомагають ефективніше знаходити та збивати цілі.

Вигляд системи побудови вектору польоту
Вигляд системи побудови вектору польоту

 
«Це перша подібна розробка, яка не має аналогів як в Укранї, так і за кордоном. Бо там не було навіть підстав для розробки таких систем – як і у нас до війни. Її розробка виникла з особливості радіолокації. Радіолокатори дуже погано бачать маленькі цілі на великих відстанях. Тобто сформувати щільне радіолокаційне поле на висоті у 50 метрів не може жодна країна у світі. А наша нова система бачить такі цілі на такій висоті – хоча крилаті ракети та шахеди маскуються під рельєф місцевості. Основне призначення системи – щоб громадяни могли ці цілі виявляти та супроводжувати», - каже Генадій Сульдін.

Розповідаючи про основні родзинки своєї розробки, конструктори, по-перше, відзначають дуже високу швидкість побудови точок та векторів: від сповіщення з боку цивільного проходить від двох до чотирьох секунд. І військові вже бачать точки, які верифіковані. Випадкове сповіщення штучний інтелект відсікає. Існує кілька рівнів боротьби із хибними сповіщеннями. До речі, вже нарахували сотні випадки, коли систему намагалися вивести зі строю за рахунок «хибного мінування», сповіщення про неіснуючі цілі тощо. Але штучний інтелект зміг це виявляти, відсікати, не виводити їх на мапу та не відволікати пепеошників від роботи.

По-друге, це побудування векторів, математичний розрахунок того, де знаходиться ціль та де її чекати. По-третє, це дуже багатофункціональна військова система.

«Якщо казати про складність користування додатком, то для громадян навряд чи можна знайти щось простіше. А для військових середній час засвоєння інтерфейсу становить кілька хвилин», - запевняє керівник групи.

Система повністю захищена від того, щоб ворог не «запозичив» її на своє озброєння. Єдине, що їм вдалося – це «запозичити» суто зовнішній інтерфейс. Але як вона працює, які алгоритми застосовані – не знають та не дізнаються. Вже було більше трьохсот хакерських атак на цю систему – і вона їх витримала. А обійти системи у росіян не вийде по тій простій причині, що сповіщення йде від спостерігача. Щоб ракету чи шахед не помітили – вони повинні бути невидимі та беззвучні. А відправити сповіщення можна лише у тому випадку, якщо спостерігач буде ідентифікований як повнолітня особа українця в «Дії». Це ворогу складно.

Інтерфейс додатку
Інтерфейс додатку

Розробники системи вже мать досить велику кількість інформації від військових про те, наскільки ефективно працює система «В тебе летить». Це доводить і такий факт: вже через вісім днів після початку її роботи саме за сигналами системи була збита крилата ракета. А на одинадцятий день уразили два шахеди.

«Думаю, що наша система застосовувалася і цієї ночі під час масштабної повітряної атаки на Київ – повітряне командування «Центр» отримало свого часу від нас кілька аккаунтів цієї системи. Кажуть, що допомогла», - підкреслив Генадій Сульдін.

І дійсно, минулої ночі від громадян по системі єППО надійшло понад півтори тисячі сповіщень про повітряні цілі. Це були люди, які не ховалися у сховищах, а намагалися спостерігати за ворожими апаратами – щоб попередити військових та співгромадян. І за це самі розробники висловлюють їм велику вдячність та стверджують, що в успіху наших сил ППО є і їх частина.

Інженери зазначають, що готові надати консультації по встановленню та використанню системи єППО за телефоном +380674807620

Автор матеріалу: Ігор Темін.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube