Станом на 1 вересня 2024 р. рівень оплати Гарантованим покупцем за зеленим тарифом за 2021 р. становить 99,7%, за 2022 р. – 61,2%, за 2023 р. – 90,5%, за 2024 р. – 63,4%, заборгованість Укренерго за Послугу для ВДЕ сягнула 28,44 млрд грн
Державне підприємство «Гарантований покупець» позивається у суді до ПрАТ НЕК «Укренерго» про стягнення 6,5 млрд грн заборгованості за оплату Послуги для ВДЕ. Суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження, відповідна ухвала опублікована в Єдиному реєстрі судових рішень, повідомляє ExPro 24 жовтня.
«18.09.2024 на адресу Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява ДП «Гарантований покупець» до ПрАТ НЕК «Укренерго» про стягнення 6 514 079 768,46 грн», - йдеться в ухвалі.
Як зазначено в матеріалах суду, позовні вимоги складаються з: 5,8 млрд грн загальної суми боргу зі сплати за послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за вересень-листопад 2022 року, березень-червень 2023 року та жовтень-листопад 2023 року; 284,9 млн грн 3% річних та 418,8 млн грн інфляційних втрат.
Станом на 1 вересня 2024 р. рівень оплати «Гарантованим покупцем» за «зеленим» тарифом за 2021 р. становить 99,7%, за 2022 р. – 61,2%, за 2023 р. – 90,5%, за 2024 р. – 63,4%. Заборгованість «Укренерго» за Послугу для ВДЕ сягнула 28,44 млрд грн.
Україна після успішної реструктуризації єврооблігацій у серпні 2024 року має намір також провести реструктуризацію ще низки зобов’язань, що залишаються перед приватними кредиторами, зокрема щодо ВВП - варантів і гарантованих державою єврооблігацій НЕК Укренерго. Також Україна допускає ще одну реструктуризацію в разі необхідності ближче до кінця терміну завершення у 2027 році програми EFF з Міжнародним валютним фондом.
«У разі виникнення ситуації, коли макроекономічні та боргові перспективи погіршаться, ми також зобов’язуємося провести подальше врегулювання зовнішнього комерційного боргу в міру необхідності для відновлення стійкості боргу відповідно до параметрів програми», — йдеться в опублікованому меморандумі про економічну та фінансову політику щодо 5-го перегляду програми EFF із МВФ.
Уточнюється, що вже встановлено контакти з утримувачами ВВП - варантів і облігацій Укренерго для діалогу з утримувачами таких інструментів, а також було введено мораторій на державні платежі за відповідними інструментами.
«Ми продовжуємо отримувати допомогу від наших зовнішніх фінансових консультантів і залишаємося прихильними до надійного процесу реструктуризації цих вимог відповідно до спільної стратегії в рамках програми, включно з прозорістю інформації та комунікації», — наголошується в меморандумі.
Зазначається також, що уряд залишається в тісному контакті з Групою офіційних кредиторів України, яка в грудні минулого року продовжила мораторій на виплати до 2027 року, для обговорення порівнянних умов реструктуризації комерційного боргу.
Україна зазначає, що винятково висока невизначеність, яка переважає нині, означає, що важко визначити майбутній сценарій, однак якщо під час передостаннього огляду програми в серпні 2026 року цей сценарій буде гіршим за той, на якому ґрунтується поточна реструктуризація, то знадобиться подальше врегулювання зовнішніх комерційних зобов’язань, що відбуватиметься одночасно з реструктуризацією боргу перед офіційними кредиторами.
«Ми продовжуємо залучати юридичних і фінансових консультантів для надання нам допомоги в цьому процесі та продовжимо регулярно ділитися інформацією з кредиторами щодо можливого подальшого врегулювання, включно з потенційним діапазоном результатів і можливими термінами», — констатується в меморандумі.
Зі свого боку МВФ у матеріалах до оновленої програми зазначає, що після її завершення 2027 року немає жодних зобов’язань із боку зовнішніх донорів, і очікується, що витрати на підтримку бюджету з боку цих партнерів будуть істотно нижчими за поточні – близько $5−12 млрд на рік.
На думку Фонду, за базового сценарію завершення війни наприкінці 2025 року повернення України на ринок зовнішнього боргу можливе тільки 2029 року.
На базі Національної комісії, що здійснює держрегулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), буде створено робочу групу з розв'язання проблематики розвитку генерації з поновлюваних джерел енергії, до складу якої планують включити по одному представнику від кожної галузевої асоціації ВДЕ, Міністерства енергетики України, НЕК "Укренерго" і ДП "Гарантований покупець" ("ГарПок").
Робочу групу запропонував створити голова НКРЕКП Юрій Власенко під час робочої наради з представниками сектору ВДЕ: "Представники галузевих асоціацій підтримали таку ініціативу НКРЕКП і висловилися за якнайшвидший початок її роботи, що сприятиме співпраці Регулятора з виробниками ВДЕ, усуненню окремих бар'єрів для їхнього поступового розвитку", - зазначив регулятор. Серед ключових проблемних питань розвитку ВДЕ-генерації, що обговорюються наразі на урядовому та регуляторному рівні, є:
Станом на вересень 2024 року заборгованість виробника електричної енергії – Енергоатому – перед ДП «Гарантований покупець» склала 12,4 млрд грн. Заборгованість ДП «Гарантований покупець» перед постачальниками універсальних послуг досягла 12,3 млрд грн, а перед виробниками з альтернативних джерел – понад 34 млрд грн. Борг Укренерго перед ДП «Гарантований покупець» в контексті збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел склав близько 29 млрд грн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.