З 10 листопада українцям не будуть ставити штампи в паспорти при в’їзді до ЄС

Проте сам в’їзд до шенгенської зони з весни може стати платним

Паспортний контроль
Паспортний контроль

З 10 листопада набувають чинності нові правила в'їзду до країн ЄС, які входять до Шенгенської зони, за винятком Кіпру та Ірландії. Про це пише poland.here в Інстаграм.

Нова система замінить попередні процедури, такі як проставлення штампу в паспорті, і враховуватиме загальну інформацію про пасажирів, включаючи дати, час та прикордонні пункти їх поїздок. Також буде запущено онлайн-платформу для перевірки терміну перебування, що залишився в Шенгенській зоні.

З запуском системи EES усі, хто в'їжджає, повинні надати біометричні дані, включаючи відбитки пальців і фотографію, навіть якщо їх паспорт вже містить біометрію. Збір цих даних буде обов'язковим при першому перетині кордону, а зберігатимуться вони 3 роки.

Після цього мандрівники проходитимуть через автоматизовані кіоски в аеропортах та інших прикордонних пунктах, що має спростити процес в'їзду. Проте прикордонники збережуть декларація про доп. перевірку документів у будь-який момент. 

За інформацією ЄК, відсутність чіпа в паспорті не спричинить відмови у в'їзді — всі необхідні дані будуть зібрані на кордоні. Однак кожна країна ЄС може встановлювати свої вимоги до документів, що може спричинити труднощі при перетині кордону.

Використання EES може вплинути на частоту відмов у в'їзді, але точний ефект нововведення передбачити складно. Автоматизація процесу та посилення контролю підвищать безпеку, а також збільшать кількість відмов для тих, хто не відповідає новим вимогам. Для зниження ризиків туристам рекомендується стежити за актуальністю документів та дотримуватися нових правил.

Система EES спрямована на підвищення безпеки та ефективності у боротьбі з правопорушеннями, зокрема, на виявлення нелегальних мігрантів та підроблених документів. Вона не торкнеться громадян ЄС, резидентів чи власників довгострокових віз та ВНЗ. Нововведення торкнуться власників короткострокових віз та мандрівників, які використовують безвіз. 

Введення системи може збільшити час проходження контролю на кордоні та створити черги. Однак це стосується лише зовнішніх кордонів Шенгенської зони. Для Норвегії, Ісландії та Швейцарії процедура залишиться незмінною.

Навесні за в’їзд в ЄС доведеться платити

Європейський Союз планує до весни 2025 року ввести в дію систему EES і ETIAS. Це означає, що туристи з безвізових країн повинні будуть платити збір у 7 євро раз на три роки для авторизації своїх поїздок. Про це заявила речниця Європейської комісії Аніта Гіппер. 

З 10 листопада 2024 року у ЄС має запрацювати система в’їзду-виїзду (Entry-Exit System, EES).
Вона має замінити ручне проставлення штампів у закордонних паспортах на електронну базу. 

«Для системи в’їзду-виїзду більше не буде ручного паспортного контролю», — наголосила Гіппер.

Що відомо про EES і ETIAS

Спочатку систему в’їзду-виїзду з ЄС (EES) після Brexit планувалося запустити у 2022 році. Але запуск не раз переносили. Система в’їзду-виїзду буде автоматизованою системою реєстрації для мандрівників із Великобританії та інших (близько 60) країн, які не входять до ЄС, яким не потрібна віза для в’їзду в ЄС. До списку цих країн відноситься й Україна.

Мандрівники будуть самостійно сканувати свої паспорти чи інші проїзні документи, коли перетинають зовнішній кордон ЄС.Система зареєструє ім’я мандрівника, його біометричні дані, а також дату та місце в’їзду та виїзду. Сканування обличчя та дані відбитків пальців зберігатимуться в електронній базі протягом трьох років після кожної поїздки.

EES підключать до Європейської системи інформації та авторизації подорожей (ETIAS).
Мандрівники зможуть подати заявку на ETIAS онлайн перед поїздкою за ціною 7 євро. Після затвердження електронний дозвіл на поїздку буде пов’язано з їхнім паспортом, дозвіл діятиме протягом трьох років.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube