Вперше в історії: США, Британія та Брюссель збираються підписати унікальну угоду щодо використання ШІ

Проєкт угоди розробляли понад два роки більше ніж 50 країн, включаючи Канаду, Ізраїль, Японію та Австралію й договір зобов’язує підписантів нести відповідальність за будь-які шкідливі та дискримінаційні наслідки застосування ШІ

ШІ, використання, угода
США, Британія та Брюссель збираються підписати унікальну угоду щодо використання ШІ

Три основні західні юрисдикції, що розробляють технології штучного інтелекту (ШІ), готуються підписати перший міжнародний договір щодо використання ШІ. Передбачається, що угода буде юридично обов'язковою для виконання усіма сторонами. Це відбувається на тлі занепокоєння компаній про те, що національні регуляторні розбіжності можуть гальмувати інновації.

Як повідомляє Financial Review, США, ЄС та Велика Британія підпишуть Конвенцію Ради Європи щодо ШІ, яка наголошує на правах людини та демократичних цінностях у регулюванні державних і приватних систем. Проєкт конвенції розробляли понад два роки більше ніж 50 країн, включаючи Канаду, Ізраїль, Японію та Австралію.

Документ зобов’язує підписантів нести відповідальність за будь-які шкідливі та дискримінаційні наслідки застосування ШІ. Крім того, конвенція вимагає, щоб результати роботи таких систем відповідали правам на рівність та конфіденційність, а постраждалі від порушень прав, пов'язаних з ШІ, мали можливість звернутися за юридичною допомогою.

"З такими швидкими темпами інновацій, як у випадку ШІ, надзвичайно важливо зробити цей перший глобальний крок. Це перша глобальна угода з реальними юридичними наслідками, і вона об'єднує дуже різнорідну групу країн", – зазначив міністр науки, інновацій і технологій Великої Британії Пітер Кайл.

Хоча договір називається "юридично обов'язковим", критики зазначають, що в ньому не передбачено санкцій, таких як штрафи. Дотримання вимог контролюватиметься переважно через моніторинг, що є відносно слабкою формою виконання.

Ганна Юнчер, директорка, яка відповідала за переговори в Раді Європи, заявила, що 10 учасників, ймовірно, стануть першими, хто затвердить угоду, коли конвенція буде відкрита для підписання в четвер.

"Це підтвердження того, що [конвенція] виходить за межі Європи, і ці підписанти були глибоко залучені в переговори та задоволені результатом", – додала вона.

Високопосадовець адміністрації Байдена сказав Financial Times, що США "прагнуть забезпечити, щоб технології ШІ підтримували повагу до прав людини та демократичних цінностей", і вважають, що "основною перевагою Ради Європи в цій сфері є її ключова роль".

Цей договір з'являється в той час, коли уряди розробляють нові регуляції та угоди для нагляду за програмами ШІ, які дуже швидко розвиваються. Серед них Акт ЄС про ШІ, угода G7, підписана в жовтні минулого року, та Декларація Блетчлі, підписана в листопаді 28 країнами, включаючи США і Китай.

Хоча Конгрес США не ухвалив загальної рамки регулювання ШІ, минулого тижня законодавці Каліфорнії, де базується багато стартапів з ШІ, прийняли такий закон. Цей законопроєкт, який викликав розбіжності в індустрії, очікує на підпис губернатора штату.

Регулювання ЄС, яке набуло чинності минулого місяця, є першим великим регіональним законом, але Пітер Кайл зазначає, що воно залишається спірним серед компаній, які розробляють програмне забезпечення для ШІ.

"Компанії, такі як Meta, наприклад, відмовляються випускати свій останній продукт Llama в ЄС через це. Тому важливо мати базовий рівень, який виходить за межі окремих територій", – зазначив він.

Хоча Акт ЄС про ШІ розглядався як спроба встановити прецедент для інших країн, підписання нового договору ілюструє більш узгоджений міжнародний підхід, який не спирається лише на так званий "брюссельський ефект".

Віцепрезидентка Європейської комісії з питань цінностей та прозорості Вера Юрова зазначила, що "рада бачити так багато міжнародних партнерів, готових підписати конвенцію про ШІ".

"Нова рамка встановлює важливі кроки для розробки, впровадження та використання додатків ШІ, які повинні викликати довіру та впевненість у тому, що інновації в галузі ШІ поважають наші цінності – захист і підтримку прав людини, демократію та верховенство права. Це був основний принцип європейського Акта про ШІ, і тепер він стає зразком у всьому світі", – додала вона. 

 Українці добре розуміють переваги ШІ і хочуть використовувати його у дронах 

Абсолютна більшість українців (76%) розуміють переваги штучного інтелекту. Вони згодні з тим, що він має потенціал полегшити життя людства (73%). Такими є результати опитування про ставлення українців до ШІ, проведеного компанією з маркетингових досліджень Kantar. Зазначається, що особи з доходом на особу 10 тис. грн (83%) та люди з вищою освітою (82%) виявили більший рівень розуміння переваг штучного інтелекту, ніж решта опитаних українців.

Також у дронах, які використовують військові на фронті, почнуть використовувати штучний інтелект. Завдяки цьому безпілотник зможе утримувати ціль сам й без участі пілота буде розраховувати обороти та швидкість, що дозволить уникати впливу РЕБ. Окрім того, очікується війна дронів - безпілотники будуть битися між собою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube